Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta37) - en to ro translation catalogue (121 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Images
ro: Imagini

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Real name
ro: Nume real

en: Groups
ro: Grupuri

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: more
ro: mai multe

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Comments
ro: Comentarii

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: Tags
ro: Etichete

en: all
ro: toate

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Parent
ro: Părinte

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Small
ro: Mic

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Menu
ro: Meniu

en: Attachment
ro: Anexă

en: Continue
ro: Continuare

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: email

en: Node
ro: Nod

en: term
ro: termen

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Footer
ro: Subsol

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Published
ro: Publicat

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Count
ro: Contor

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Advanced
ro: Avansat

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: node
ro: nod

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: Text color
ro: Culoare text

en: Appearance
ro: Aspect

en: Both
ro: Ambele

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Expires
ro: Expiră la

en: Defaults
ro: Implicite

en: Street
ro: Strada

en: Additional
ro: Adițional

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Sort by
ro: Sortare după

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Short
ro: Scurt

en: author
ro: autor

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: People
ro: Persoane

en: Apply
ro: Aplică

en: Mapping
ro: Mapare

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Offset
ro: Decalaj

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Top contributors
ro: Principalii contribuitori

en: by !name
ro: de !name

en: No link
ro: Niciun link

en: Help topics
ro: Subiecte ajutor

en: Draft
ro: Proiect

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Visitors
ro: Vizitatori

en: Blog entry
ro: Intrare blog

en: Facility
ro: Facilitate

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Archived
ro: Arhivat

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Who can register accounts?
ro: Cine poate înregistra conturi?

en: Administrators only
ro: Numai administratorii

en: Visitors, but administrator approval is required
ro: Vizitatori, dar e necesară aprobarea unui administrator

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Trim length
ro: Taie din lungime

en: Nothing
ro: Nimic

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: New draft
ro: Ciornă nouă

en: Edit draft
ro: Editează ciorna

en: Master
ro: Expert

en: Activity type
ro: Tipul de activitate
