Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta40) - en to uk translation catalogue (200 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Images
uk: Зображення

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Real name
uk: Справжнє ім’я

en: Groups
uk: Групи

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: more
uk: ще

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Misc. options
uk: Інші параметри

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: Tags
uk: Теґи

en: all
uk: все

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Daily
uk: Щодня

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Parent
uk: Батько

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Small
uk: Мале

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Menu
uk: Меню

en: Event
uk: Подія

en: Attachment
uk: Долучення

en: Continue
uk: Продовжити

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Node
uk: Матеріал

en: term
uk: термін

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Welcome
uk: Вітання

en: Published
uk: Опубліковано

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: Widget settings
uk: Налаштування віджета

en: Count
uk: Лічильник

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Photos
uk: Фотографії

en: Gallery
uk: Галерея

en: Advanced
uk: Розширені

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Linear
uk: Лінійне

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: node
uk: матеріал

en: General
uk: Загальне

en: Calendar
uk: Календар

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Other
uk: Інше

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Log in
uk: Вхід

en: Square
uk: Квадрат

en: Both
uk: Все

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Street
uk: Вулиця

en: Additional
uk: Додатково

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Community
uk: Спільнота

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Short
uk: Короткий

en: author
uk: автор

en: First day of week
uk: Перший день тижня

en: Immediately
uk: Негайно

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: People
uk: Люди

en: Video
uk: Відео

en: Team
uk: Команда

en: Province
uk: Область

en: Blue Lagoon
uk: Блакитна лагуна

en: New content
uk: Нове на сайті

en: Image Caption
uk: Опис зображення

en: Locality
uk: Населений пункт

en: News
uk: Новини

en: Apply
uk: Застосувати

en: Arizona
uk: Арізона

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Drafts
uk: Чернетки

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Offset
uk: Зміщення

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Upcoming Events
uk: Майбутні події

en: - none -
uk: - порожньо -

en: Twitter
uk: Твітер

en: Top contributors
uk: Найактивніші учасники

en: Image file
uk: Файл зображення

en: by !name
uk: від !name

en: Sharing
uk: Обмін

en: No link
uk: Без посилання

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Page Top
uk: Верх сторінки

en: Page Bottom
uk: Низ сторінки

en: Light
uk: Світла

en: Country name
uk: Назва країни

en: Slideshows
uk: Слайд-шоу

en: Help topics
uk: Розділи довідки

en: Draft
uk: Чернетка

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Announcements
uk: Оголошення

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Visitors
uk: Відвідувачі

en: Blog entry
uk: Запис у блозі

en: Contact Form
uk: Контактна форма

en: Facility
uk: Засіб

en: Sidebar First
uk: Перша бічна панель

en: revision user
uk: автор редакції

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: Archived
uk: Архівовано

en: All pages except those listed
uk: Всі сторінки, окрім перелічених

en: Only the listed pages
uk: Тільки перелічені сторінки

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Who can register accounts?
uk: Хто може реєструвати облікові записи?

en: Administrators only
uk: Тільки адміністратори

en: Visitors, but administrator approval is required
uk: Відвідувачі, але потрібне схвалення адміністратора

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: view all
uk: показати усі

en: Modern
uk: Модерн

en: Highlight color
uk: Колір виділення

en: Set status
uk: Встановити стан

en: Branding
uk: Брендування

en: Navy
uk: Морський

en: Trim length
uk: Довжина скорочення

en: Web Property ID
uk: Ідентифікатор аккаунта

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
uk: Даний ID є унікальним для кожного сайту, статистику відвідувань якого необхідно відстежити. Він надається у форматі UA-xxxxxxx-yy. Щоб отримати ідентифікатор акаунту, <a href="@analytics">зареєструйте сайт в Google Analytics</a>. Якщо сайт вже зареєстровано, перейдіть на сторінку налаштування Google Analytics і знайдіть ID сайту, розташований поруч з його назвою. Більш детальну інформацію можна знайти в <a href="@webpropertyid">документації</a>.

en: Dark
uk: Темний

en: Nothing
uk: Нічого

en: Sidebar Second
uk: Друга бічна панель

en: Header First
uk: Перший верхній колонтитул

en: Header Second
uk: Другий верхній колонтитул

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Forest
uk: Ліс

en: Asc
uk: Зрост

en: New draft
uk: Нова чернетка

en: Edit draft
uk: Редагувати чернетку

en: Master
uk: Головне

en: Tall
uk: Високий

en: Enable slideshows
uk: Увімкнути слайд-шоу

en: %1's blog
uk: Блоґ користувача %1

en: All Events
uk: Всі події

en: Facilities
uk: Будівлі

en: Text Only
uk: Лише текст

en: Promote content
uk: Вивести матеріал

en: Finished!
uk: Завершено!

en: Individual
uk: Індивідуальний

en: Follow core
uk: Слідувати системним налаштуванням

en: Select who can register accounts through HybridAuth.
uk: Оберіть, хто може реєструвати облікові записи через HybridAuth.

en: The core settings are available at <a href="!link">Account settings</a>.
uk: Системні налаштування доступні на сторінці <a href="!link">Налаштування облікових записів</a>.

en: Don't require e-mail verification
uk: Не вимагати електронне підтвердження

en: Require e-mail verification
uk: Вимагати електронне підтвердження

en: E-mail verification
uk: Електронне підтвердження

[ctx: Time length : milliseconds]
en: ms
uk: мс

en: < none >
uk: < немає >

en: Very small
uk: Дуже малий

en: Show Markerly on specific pages
uk: Показувати Markerly на певних сторінках

en: Upper left
uk: Вгорі ліворуч

en: Upper right
uk: Вгорі праворуч

en: Lower left
uk: Знизу ліворуч

en: Lower right
uk: Знизу праворуч

en: Print this calendar
uk: Надрукувати цей календар

en: Create an event
uk: Створити запис події

en: You should also set the timezone for your site
uk: Ви також маєте встановити часовий пояс сайту

en: Please choose the proper timezone for your area.
uk: Оберіть правильний часовий пояс для вашого району
