Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta44) - en to da translation catalogue (148 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Images
da: Billeder

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Delete
da: Slet

en: Content
da: Indhold

en: Real name
da: Rigtigt navn

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Misc. options
da: Diverse indstillinger

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: all
da: alle

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Parent
da: Overordnet element

en: Name
da: Navn

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Event
da: Begivenhed

en: Attachment
da: Bilag

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Node
da: Indholdselement

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Footer
da: Sidefod

en: Welcome
da: Velkommen

en: Published
da: Udgivet

en: Log message
da: Logbesked

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Photos
da: Billeder

en: Gallery
da: Galleri

en: Advanced
da: Avanceret

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: Calendar
da: Kalender

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Appearance
da: Udseende

en: Log in
da: Log ind

en: Square
da: Kvadrat

en: Both
da: Begge

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Expires
da: Udløber

en: Defaults
da: Standarder

en: Street
da: Gade

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Front page
da: Forside

en: Short
da: Kort datoformat

en: author
da: forfatter

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Immediately
da: Straks

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: People
da: Personer

en: Team
da: Hold

en: Province
da: Landsdel

en: New content
da: Nyt indhold

en: Locality
da: Lokalitet

en: News
da: Nyheder

en: Apply
da: Udfør

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Mapping
da: Kobling

en: Drafts
da: Kladder

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Offset
da: Forskydning

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Top contributors
da: Aktive bidragydere

en: Image file
da: Billedfil

en: by !name
da: af !name

en: Sharing
da: Deling

en: No link
da: Intet link

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Page Top
da: Sidetop

en: Page Bottom
da: Sidebund

en: Light
da: Lyst

en: Country name
da: Landenavn

en: My content
da: Mit indhold

en: Help topics
da: Emner

en: Draft
da: Kladde

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Event date
da: Løbsdato

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Visitors
da: Besøgende

en: Blog entry
da: Blogindlæg

en: Facility
da: Facilitet

en: Sidebar First
da: Første sidebar

en: revision user
da: revision bruger

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Archived
da: Arkiveret

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Who can register accounts?
da: Hvem kan oprette en konto?

en: Administrators only
da: Kun administratorer

en: Visitors, but administrator approval is required
da: Besøgende, men administratorgodkendelse er nødvendig

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: view all
da: vis alle

en: Trim length
da: Beskær længde

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
da: Dette ID er unikt for hvert site som du ønsker at analysere separat, og det er på formen UA-xxxxxxx-yy. For at få en Web Property ID skal du enten <a href="@analytics">registrere dit site med Google Analytics</a>, eller, hvis du allerede har registreret dit site, gå til indstillingssiden i Google Analytics for at se IDet ud for hver site-profil. <a href="@webpropertyid">Se mere information i dokumentationen</a>.

en: Dark
da: Mørkt

en: Nothing
da: Intet

en: Sidebar Second
da: Anden sidebar

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: You haven't created or edited any content.
da: Du har ikke redigeret noget indhold.

en: Revised by
da: Redigeret af

en: New draft
da: Nyt udkast

en: Edit draft
da: Redigér udkast

en: All Events
da: Alle begivenheder
