Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.12) - en to tr translation catalogue (146 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Images
tr: Resimler

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Real name
tr: Gerçek isim

en: Groups
tr: Gruplar

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: all
tr: hepsi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Parent
tr: Üst öge

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Small
tr: Küçük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Menu
tr: Menü

en: Event
tr: Olay

en: Attachment
tr: Ek

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Node
tr: Düğüm

en: term
tr: terim

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Published
tr: Yayında

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: node
tr: düğüm

en: General
tr: Genel

en: Calendar
tr: Takvim

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Square
tr: Kare

en: Both
tr: İkisi de

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Street
tr: Cadde

en: Additional
tr: Ek

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Short
tr: Kısa

en: Map
tr: Harita

en: author
tr: yazar

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: Immediately
tr: Anında

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: People
tr: Kişiler

en: Team
tr: Takım

en: Blue Lagoon
tr: Mavi Lagün

en: New content
tr: Yeni içerik

en: Apply
tr: Uygula

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: - none -
tr: - hiçbiri -

en: by !name
tr: !name tarafından

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Country name
tr: Ülke adı

en: My content
tr: İçeriğim

en: Help topics
tr: Yardım konuları

en: Draft
tr: Taslak

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Announcements
tr: Duyurular

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Blog entry
tr: Ağ günlüğü girişi

en: Facility
tr: Tesis

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Who can register accounts?
tr: Kim hesap başvurusu yapabilir?

en: Administrators only
tr: Sadece yöneticiler

en: Visitors, but administrator approval is required
tr: Ziyaretçiler, ama yönetici onayı gerekli

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Trim length
tr: Kırpma uzunluğu

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Workbench
tr: İş Tezgahı (Workbench)

en: You haven't created or edited any content.
tr: Henüz herhangi bir içerik oluşturmadınız ya da düzenlemediniz.

en: New draft
tr: Yeni taslak

en: Edit draft
tr: Taslağı düzenle

en: Master
tr: Ana (master)

en: Use a <em>Basic page</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>yı, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: save changes below
tr: aşağıdaki değişiklikleri kaydet
