Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.14) - en to sv translation catalogue (146 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Images
sv: Bilder

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Content
sv: Innehåll

en: Real name
sv: Fullständigt namn

en: Groups
sv: Grupper

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Misc. options
sv: Övriga val

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: all
sv: alla

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Small
sv: Liten

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Menu
sv: Meny

en: Event
sv: Händelse

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Node
sv: Nod

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Footer
sv: Sidfot

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Published
sv: Publicerad

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Widget settings
sv: Inställningar för widget

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Photos
sv: Foton

en: Gallery
sv: Galleri

en: Advanced
sv: Utökad

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: Calendar
sv: Kalender

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: Text color
sv: Textfärg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Log in
sv: Logga in

en: Square
sv: Ruta

en: Both
sv: Båda

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Expires
sv: Upphör att gälla

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Street
sv: Gata

en: Additional
sv: Kompletterande

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Front page
sv: Startsida

en: Short
sv: Kort

en: Map
sv: Karta

en: author
sv: författare

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Immediately
sv: Direkt

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: People
sv: Personer

en: Province
sv: Landskap

en: Blue Lagoon
sv: Blå lagun

en: New content
sv: Nytt innehåll

en: Locality
sv: Plats

en: Apply
sv: Applicera

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Mapping
sv: Mappning

en: Drafts
sv: Utkast

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Offset
sv: Kompensera

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Top contributors
sv: Bästa bidragarna

en: by !name
sv: av !name

en: Sharing
sv: Delning

en: No link
sv: Ingen länk

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Light
sv: Ljust

en: Country name
sv: Namn på land

en: Help topics
sv: Hjälpämnen

en: Draft
sv: Utkast

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Announcements
sv: Tillkännagivanden

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: Facility
sv: Resurshantering

en: revision user
sv: användare för version

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Archived
sv: Arkiverad

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Highlight color
sv: Framhävningsfärg

en: Trim length
sv: Korta ned längd

en: Web Property ID
sv: ID för webbsida

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
sv: Detta ID är unikt för varje webbplats som du vill spåra separat, och är på formen UA-xxxxxxx-yy. För att få ett ID för webbidan, <a href="@analytics">registrera din webbplats med Google Analytics</a>, eller om du redan har registrerat din webbplats, gå till sidan Inställningar för Google Analytics för att se ID-numret bredvid varje webbplatsprofil. <a href="@webpropertyid">Hitta mer information i dokumentationen</a>.

en: Dark
sv: Mörkt

en: Nothing
sv: Inget

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Forest
sv: Skog

en: Asc
sv: Stigande

en: New draft
sv: Nytt utkast

en: Edit draft
sv: Redigera utkast

en: Master
sv: Huvud

en: Promote content
sv: Puffa för innehåll

en: Individual
sv: Individuell

en: Banner height
sv: Höjd på banner
