Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.2) - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Images
cs: Obrázky

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Content
cs: Obsah

en: Real name
cs: Skutečné jméno

en: Groups
cs: Skupiny

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: Last updated
cs: Poslední změna

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: all
cs: vše

en: Edit
cs: Upravit

en: Daily
cs: Denně

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: The configuration options have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Small
cs: Malý

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Attachment
cs: Příloha

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Node
cs: Uzly

en: term
cs: podmínka

en: All
cs: Vše

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Footer
cs: Patička

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: Widget settings
cs: Nastavení widgetu

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Desc
cs: Sestupně

en: node
cs: uzel

en: General
cs: Obecné

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: Text color
cs: Barva textu

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Log in
cs: Přihlásit se

en: Both
cs: Obojí

en: Expires
cs: Expiruje

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Street
cs: Ulice

en: City
cs: Město

en: Postal code
cs: PSČ

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Front page
cs: Titulní stránka

en: Short
cs: Krátký

en: Map
cs: Mapa

en: author
cs: autor

en: First day of week
cs: Počáteční den v týdnu

en: People
cs: Uživatelé

en: Apply
cs: Použít

en: Transparent
cs: Průhledná

en: Mapping
cs: Mapování

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Offset
cs: Posun

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: List of teasers
cs: Seznam upoutávek

en: List of titles
cs: Seznam názvů

en: Image file
cs: Soubor obrázku

en: by !name
cs: od !name

en: Sharing
cs: Sdílení

en: No link
cs: Žádný odkaz

en: Help topics
cs: Témata nápovědy

en: Draft
cs: Koncept

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Visitors
cs: Návštěvníci

en: Blog entry
cs: Příspěvek v blogu

en: Secondary menu
cs: Sekundární menu

en: Archived
cs: Archivováno

en: All pages except those listed
cs: Všechny stránky kromě uvedených

en: Only the listed pages
cs: Jen uvedené stránky

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Who can register accounts?
cs: Kdo může zřizovat účty?

en: Administrators only
cs: Pouze administrátoři

en: Visitors, but administrator approval is required
cs: Návštěvníci, ale vyžaduje schválení admistrátorem

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
cs: K popisu obsahu zadejte seznam slov oddělených čárkami.

en: Trim length
cs: Délka oříznutí

en: Nothing
cs: Nic

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené
