Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (184 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Images
ru: Изображения

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Content
ru: Содержимое

en: Real name
ru: Реальное имя

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: more
ru: ещё

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Comments
ru: Комментарии

en: Misc. options
ru: Дополнительные опции

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: all
ru: все

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Daily
ru: Ежедневно

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Parent
ru: Родитель

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Small
ru: Маленький

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Menu
ru: Меню

en: Event
ru: Событие

en: Attachment
ru: Вложение

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Node
ru: Материал

en: term
ru: термин

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Footer
ru: Подвал

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Published
ru: Опубликовано

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Widget settings
ru: Настройки виджета

en: Count
ru: Количество

en: Overridden
ru: Переопределён

en: Gallery
ru: Галерея

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: node
ru: материал

en: General
ru: Общий

en: Calendar
ru: Календарь

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Other
ru: Другое

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Appearance
ru: Оформление

en: Log in
ru: Войти

en: Square
ru: Квадратный

en: Both
ru: Оба

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Expires
ru: Истекает

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Street
ru: Улица

en: Additional
ru: Дополнительно

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Community
ru: Сообщество

en: Front page
ru: Главная страница

en: Short
ru: Кратко

en: Map
ru: Карта

en: author
ru: автор

en: First day of week
ru: Первый день недели

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: People
ru: Пользователи

en: Video
ru: Видео

en: Province
ru: Область

en: Blue Lagoon
ru: Голубая лагуна

en: New content
ru: Новый материал

en: Locality
ru: Местоположение

en: News
ru: Новости

en: Apply
ru: Применить

en: Arizona
ru: Аризона

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Drafts
ru: Черновики

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Offset
ru: Пропустить

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие события

en: - none -
ru: - не указано -

en: Top contributors
ru: Топ поставщиков

en: Image file
ru: Файл изображения

en: by !name
ru: по !name

en: Sharing
ru: Обмен переводами

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Meta tags
ru: Мета-теги

en: Page Top
ru: Верх страницы

en: Page Bottom
ru: Низ страницы

en: Light
ru: Светлая

en: Country name
ru: Название страны

en: My content
ru: Мои публикации

en: Slideshows
ru: Слайдшоу

en: Help topics
ru: Разделы справки

en: Draft
ru: Черновик

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Announcements
ru: Объявления

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Visitors
ru: Посетители

en: Blog entry
ru: Запись в блоге

en: Contact Form
ru: Форма обратной связи

en: Facility
ru: Способ

en: Sidebar First
ru: Первая боковая панель

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: Secondary menu
ru: Дополнительное меню

en: Archived
ru: Архив

en: All pages except those listed
ru: Все страницы, кроме перечисленных

en: Only the listed pages
ru: Только на перечисленных страницах

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите путь к каждой странице в отдельной строке. При указании пути можно использовать маску *. Например, если ввести <em>blog</em>, то действие будет распространяться только на страницу блогов, если ввести <em>blog/*</em>, то действие будет распространяться на все страницы имеющие в пути слово <em>blog</em> (страница блогов и все записи в персональных блогах). Для указания первой страницы, используйте запись %front.

en: Who can register accounts?
ru: Кто может создавать учётные записи?

en: Administrators only
ru: Только администраторы

en: Visitors, but administrator approval is required
ru: Посетители, но требуется одобрение администратора

en: Basic page
ru: Страница

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ru: Введите через запятую список слов, описывающих ваше содержимое.

en: view all
ru: посмотреть всё

en: Highlight color
ru: Цвет подсветки

en: Branding
ru: Наименование

en: Navy
ru: Тёмно-синий

en: Trim length
ru: Длина обрезания

en: Web Property ID
ru: Идентификатор аккаунта

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
ru: Данный ID уникален для каждого сайта, статистику посещений которого вы хотите отслеживать. Он предоставляется в формате UA-xxxxxxx-yy. Для того, чтобы получить идентификатор веб-ресурса,  <a href="@analytics">зарегистрируйте ваш сайт в Google Analytics</a>. Если же вы уже зарегистрировали сайт, перейдите на страницу списка сайтов в профиле Google Analytics и найдите ID сайта, расположенный рядом с его именем. Более подробную информацию вы можете найти в <a href="http://code.google.com/intl/ru/apis/analytics/docs/concepts/gaConceptsAccounts.html#webProperty">документации</a>.

en: Dark
ru: Темный

en: Nothing
ru: Ничего

en: Sidebar Second
ru: Вторая боковая панель

en: Header First
ru: Первый заголовок

en: Header Second
ru: Второй заголовок

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Forest
ru: Лес

en: Asc
ru: По возрастанию

en: You haven't created or edited any content.
ru: Вы не создавали и не редактировали содержимое.

en: Revised by
ru: Рассмотрено

en: New draft
ru: Новый черновик

en: Edit draft
ru: Изменить черновик

en: Master
ru: Основной

en: Activity Type
ru: Тип активности

en: Enable slideshows
ru: Включить слайд-шоу

en: Activity type
ru: Тип упражнения

en: Localities
ru: Населённые пункты

en: Recent Blog Entries
ru: Последние записи в блоге

en: %1's blog
ru: Блог пользователя %1

en: Promote content
ru: Продвижение

en: Follow core
ru: Следовать общим настройкам

en: Don't require e-mail verification
ru: Не обязательно e-mail подтверждение

en: Require e-mail verification
ru: Обязательно e-mail подтверждение

en: E-mail verification
ru: E-mail подтверждение

[ctx: Time length : milliseconds]
en: ms
ru: мс

en: < none >
ru: < нет >
