Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.3) - en to ja translation catalogue (144 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Real name
ja: リアルネーム

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: all
ja: すべて

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Parent
ja: 親

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Small
ja: 小

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Menu
ja: メニュー

en: Event
ja: イベント

en: Attachment
ja: 添付

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Node
ja: ノード

en: term
ja: ターム

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Published
ja: 掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Count
ja: カウント

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Text color
ja: テキストの色

en: Appearance
ja: テーマ

en: Log in
ja: ログイン

en: Square
ja: 正方形

en: Both
ja: 両方

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Street
ja: 番地

en: Additional
ja: 追加

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Front page
ja: フロントページ

en: Short
ja: 短い

en: Map
ja: 地図

en: author
ja: 投稿者

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Immediately
ja: 即時

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: People
ja: ユーザー

en: Video
ja: ビデオ

en: Province
ja: 都道府県

en: New content
ja: 新しいコンテンツ

en: Locality
ja: 地域

en: Apply
ja: 適用

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Copyright
ja: 著作権

en: Transparent
ja: 透過

en: Mapping
ja: マッピング

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Image file
ja: 画像ファイル

en: by !name
ja: 投稿者： !name

en: Sharing
ja: 共有

en: No link
ja: リンクなし

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Country name
ja: 国名

en: Help topics
ja: ヘルプトピック

en: Draft
ja: 下書き

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Blog entry
ja: ブログエントリー

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Facility
ja: ファシリティ

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Archived
ja: アーカイブ

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Who can register accounts?
ja: 誰がアカウントを登録できますか？

en: Administrators only
ja: 管理者のみ

en: Visitors, but administrator approval is required
ja: 訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Trim length
ja: 長さを整える。

en: Nothing
ja: なし

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Workbench
ja: ワークベンチ

en: New draft
ja: 新しい下書き

en: Edit draft
ja: 下書きを編集

en: Master
ja: マスター

en: Set moderation state
ja: モデレーションの状態を設定
