Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.4) - en to cy translation catalogue (86 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Images
cy: Delweddau

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Content
cy: Cynnwys

en: Groups
cy: Grwpiau

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: more
cy: mwy

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Comments
cy: Sylwadau

en: Last updated
cy: Diweddarwyd diwethaf

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Edit
cy: Golygu

en: Reset
cy: Ailosod

en: Daily
cy: Dyddiol

en: - None -
cy: - Dim -

en: Country
cy: Gwlad

en: The configuration options have been saved.
cy: Mae dewisadau ffurfweddu wedi ei gadw.

en: Parent
cy: Rhiant

en: Feed
cy: Porth

en: Name
cy: Enw

en: Help
cy: Cymorth

en: Default
cy: Diofyn

en: Small
cy: Bach

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Menu
cy: Dewislen

en: Attachment
cy: Atodiad

en: Continue
cy: Parhau

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Node
cy: Nod

en: All
cy: I gyd

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Never
cy: Byth

en: Footer
cy: Troedyn

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Log message
cy: Neges log

en: Count
cy: Cyfrifiad

en: Overridden
cy: Wedi ei wrthwneud

en: Advanced
cy: Uwch

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: node
cy: nod

en: General
cy: Cyffredinol

en: Calendar
cy: Calendr

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Text color
cy: Lliw testun

en: Log in
cy: Mewngofnodi

en: Both
cy: Y ddau

en: Basic settings
cy: Gosodiadau sylfaenol

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: Street
cy: Stryd

en: Additional
cy: Ychwanegol

en: City
cy: Tref

en: Postal code
cy: Cod Post

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Front page
cy: Tudalen flaen

en: Short
cy: Byr

en: First day of week
cy: Diwrnod cyntaf yr wythnos

en: People
cy: Pobl

en: Apply
cy: Ceisio

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Offset
cy: Ongli

en: by !name
cy: gan !name

en: No link
cy: Dim dolen

en: Help topics
cy: Testunau cymorth

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Blog entry
cy: Cofnod blog
