Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.4) - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Event
it: Evento

en: Attachment
it: Allegato

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Node
it: Nodo

en: term
it: termine

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Published
it: Pubblicato

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Photos
it: Foto

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Calendar
it: Calendario

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Text color
it: Colore del testo

en: Appearance
it: Aspetto

en: Log in
it: Accedi

en: Square
it: Quadrato

en: Both
it: Entrambi

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Street
it: Via

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Front page
it: Prima pagina

en: Short
it: Corto

en: Map
it: Mappa

en: author
it: autore

en: First day of week
it: Primo giorno della settimana

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: People
it: Persone

en: Province
it: Provincia

en: Apply
it: Applica

en: Transparent
it: Trasparente

en: Mapping
it: Mappatura

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Image file
it: File immagine

en: by !name
it: per !name

en: Sharing
it: Condivisione

en: No link
it: Nessun link

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Light
it: Chiaro

en: Country name
it: Nome della nazione

en: Help topics
it: Argomenti di aiuto

en: Draft
it: Bozza

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Visitors
it: Visitatori

en: Blog entry
it: Articolo del blog

en: Facility
it: Destinazione

en: revision user
it: utente revisione

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Archived
it: Archiviato

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Who can register accounts?
it: Chi può creare nuovi profili utente?

en: Administrators only
it: Solo amministratori

en: Visitors, but administrator approval is required
it: Tutti i visitatori del sito, ma è richiesta l'approvazione dell'amministratore

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Highlight color
it: Evidenzia il colore

en: Revision from
it: Revisione di

en: Trim length
it: Lunghezza del testo troncato

en: Web Property ID
it: ID proprietà web

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
it: Questo ID è unico per ciascun sito che vuoi tracciare separatamente, ed è nella forma UA-xxxxxxx-yy. Per ottenere un ID di proprietà web, <a href="@analytics">registrati il sito su Google Analytics</a>, oppure se è già registrato vai nella pagina di impostazione del tuo account Google Analytics per leggere il tuo ID accanto al profilo del sito. <a href="@webpropertyid">Maggiori informazioni nella documentazione</a>.

en: Dark
it: Scuro

en: Nothing
it: Niente

en: Master
it: Principale

en: Promote content
it: Promuovi contenuto
