Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.5) - en to hi translation catalogue (103 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Real name
hi: वास्तविक नाम

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Misc. options
hi: विविध  विकल्प

en: Last updated
hi: आखरी अपडेट

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Small
hi: छोटा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Menu
hi: सूची

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Node
hi: नोड

en: term
hi: परिभाषा

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Footer
hi: पादलेख

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: Count
hi: गुणांक

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Advanced
hi: विकसित

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Appearance
hi: भेष

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Square
hi: वर्ग

en: Both
hi: दोनों

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Short
hi: छोटा

en: Map
hi: नक्शा

en: First day of week
hi: सप्ताह का पहला दिन

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: People
hi: कर्मचारी

en: Apply
hi: लागू करें

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Help topics
hi: विषय सहायता

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Announcements
hi: घोषणाएं

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Blog entry
hi: ब्लॉग प्रविष्टि

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।

en: Trim length
hi: ट्रिम लंबाई

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

[ctx: Time length : milliseconds]
en: ms
hi: एम एस 
    संदर्भ में: समय की लंबाई: मिलीसेकेंड
