Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.5) - en to hu translation catalogue (177 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Images
hu: Képek

en: Pages
hu: Oldalak

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Content
hu: Tartalom

en: Real name
hu: Valódi név

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Misc. options
hu: Egyéb beállítások

en: Last updated
hu: Legutóbb frissítve

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: all
hu: mind

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Daily
hu: Napi

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Parent
hu: Szülő

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Small
hu: Kicsi

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Menu
hu: Menü

en: Event
hu: Esemény

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Continue
hu: Folytatás

en: Configure
hu: Beállít

en: Email
hu: E-mail

en: Node
hu: Tartalom

en: term
hu: kifejezés

en: All
hu: Mind

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Footer
hu: Lábléc

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Published
hu: Közzétéve

en: Log message
hu: Üzenet

en: Widget settings
hu: Felületi elem beállítások

en: Count
hu: Mennyiség

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Photos
hu: Fényképek

en: Gallery
hu: Galéria

en: Advanced
hu: Haladó

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Desc
hu: Csökk

en: node
hu: tartalom

en: General
hu: Általános

en: Calendar
hu: Naptár

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Other
hu: Egyéb

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Square
hu: Négyzet

en: Both
hu: Mindkettő

en: Basic settings
hu: Alapbeállítások

en: Expires
hu: Lejár

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Street
hu: Utca

en: Additional
hu: Továbbiak

en: City
hu: Város

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Sort by
hu: Rendezés

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Community
hu: Közösség

en: Front page
hu: Címlap

en: Short
hu: Rövid

en: Map
hu: Térkép

en: author
hu: szerző

en: First day of week
hu: A hét első napja

en: Immediately
hu: Azonnal

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: People
hu: Emberek

en: Video
hu: Videó

en: Team
hu: Csapat

en: Province
hu: Tartomány

en: New content
hu: Új tartalom

en: Locality
hu: Helység

en: News
hu: Hírek

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Mapping
hu: Leképzés

en: Drafts
hu: Vázlatok

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Offset
hu: Eltolás

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Upcoming Events
hu: Közelgő események

en: - none -
hu: - nincs -

en: Top contributors
hu: Legaktívabb közreműködők

en: Image file
hu: Képfájl

en: by !name
hu: &ndash; !name

en: Sharing
hu: Megosztás

en: No link
hu: Nincs hivatkozás

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: Page Top
hu: Oldal teteje

en: Page Bottom
hu: Oldal alja

en: Light
hu: Világos

en: Country name
hu: Országnév

en: My content
hu: Saját tartalom

en: Slideshows
hu: Diavetítések

en: Help topics
hu: Súgó témák

en: Draft
hu: Vázlat

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Announcements
hu: Közlemények

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Visitors
hu: Látogatók

en: Blog entry
hu: Blogbejegyzés

en: Contact Form
hu: Kapcsolatfelvételi űrlap

en: Photo Gallery
hu: Fotógaléria

en: Facility
hu: Naplózó rendszer

en: Sidebar First
hu: Oldalsáv teteje

en: revision user
hu: változatot készítő felhasználó

en: Secondary menu
hu: Másodlagos menü

en: Archived
hu: Archivált

en: All pages except those listed
hu: Minden oldal, kivéve a listában szereplők

en: Only the listed pages
hu: Csak a listában szereplő oldalak

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Who can register accounts?
hu: Ki hozhat létre új felhasználót?

en: Administrators only
hu: Csak az adminisztrátorok

en: Visitors, but administrator approval is required
hu: Bárki, de adminisztrátori jóváhagyás szükséges

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: view all
hu: összes megtekintése

en: Highlight color
hu: Kiemelés szine

en: Branding
hu: Márkázás

en: Navy
hu: Tengerészkék

en: Trim length
hu: Levágás hossza

en: Web Property ID
hu: Webhely azonosító kódja

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
hu: Ez az azonosító egyedi minden nyomon követendő webhelyen, és formátuma UA-xxxxxxx-yy. Az azonosító beszerzéséhez <a href="@analytics">regisztrálni kell a webhelyet a <em>Google Analytics</em></a> számára, vagy ha már regisztrálva van a webhely, akkor el kell látogatni a <em>Google Analytics</em> beállítási oldalára, ahol megtekinthető az azonosító minden egyes webhelyhez. <a href="@webpropertyid">További információk a dokumentációban</a>.

en: Dark
hu: Sötét

en: Nothing
hu: Semmi

en: Sidebar Second
hu: Második oldalsáv

en: Header First
hu: Fejléc első

en: Header Second
hu: Fejléc második

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Workbench
hu: Szerkesztőség

en: You haven't created or edited any content.
hu: Még nem lett létrehozva tartalom.

en: Revised by
hu: Megvizsgálta

en: New draft
hu: Új piszkozat

en: Edit draft
hu: Piszkozat szerkesztése

en: Master
hu: Mester

en: Use a <em>Basic page</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, például egy „Rólam” oldal.

en: Facilities
hu: Naplózó rendszerek

en: Sea Green
hu: Tengerzöld

en: Create an event
hu: Egy esemény létrehozása

en: show more...
hu: több mutatása…
