Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.5) - en to fa translation catalogue (106 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: تدوین

en: Reset
fa: اعاده

en: Daily
fa: روزانه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Parent
fa: والد

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Small
fa: کوچک

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Menu
fa: قائم

en: Attachment
fa: پیوست

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Node
fa: محتوا

en: term
fa: کلمه

en: All
fa: همه

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Footer
fa: پاورقی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Log message
fa: گزارش

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: node
fa: محتوا

en: General
fa: عمومی

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Other
fa: ساير

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Log in
fa: ورود

en: Both
fa: هردو

en: Expires
fa: منقضی شده

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: City
fa: شهر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Map
fa: نقشه

en: author
fa: نویسنده

en: First day of week
fa: اولین روز هفته

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: People
fa: افراد

en: Video
fa: ویدیو

en: Apply
fa: تایید

en: Mapping
fa: نگاشت

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Offset
fa: جابجایی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: No link
fa: بدون واصلی

en: Light
fa: روشن

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Secondary menu
fa: قائمی ثانویه

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول جولانما استفاده کنید.

en: Who can register accounts?
fa: آنهایی که می‌توانند حساب ثبت کنند؟

en: Administrators only
fa: تنها مدیران

en: Visitors, but administrator approval is required
fa: بازدید کنندگان، ولی موافقت مدیر نیاز باشد.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Trim length
fa: طول برش

en: Dark
fa: تاریک

en: Nothing
fa: هیچ

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
