Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.6) - en to fr translation catalogue (166 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Real name
fr: Vrai nom

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Misc. options
fr: Options diverses

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: all
fr: tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Event
fr: Évènement

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Node
fr: Nœud

en: term
fr: terme

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Footer
fr: Pied de page

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Published
fr: Publié

en: Log message
fr: Message de journal

en: Widget settings
fr: Paramètres du widget

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Gallery
fr: Galerie

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Linear
fr: Linéaire

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Other
fr: Autre

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Appearance
fr: Apparence

en: Log in
fr: Se connecter

en: Square
fr: Carré

en: Both
fr: Les deux

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Expires
fr: Expire

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Street
fr: Rue

en: Additional
fr: Supplément

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Community
fr: Communauté

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Short
fr: Court

en: Map
fr: Carte

en: author
fr: auteur

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: People
fr: Personnes

en: Video
fr: Vidéo

en: Team
fr: Equipe

en: New content
fr: Nouveau contenu

en: Image Caption
fr: Légende de l'image

en: Locality
fr: Localité

en: News
fr: Nouvelles

en: Apply
fr: Appliquer

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Drafts
fr: Brouillons

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: - none -
fr: - aucun -

en: List of teasers
fr: Liste d'accroches

en: List of titles
fr: Liste de titres

en: Top contributors
fr: Contributeurs principaux

en: Image file
fr: Fichier image

en: by !name
fr: par !name

en: Sharing
fr: Partage

en: No link
fr: Aucun lien

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Light
fr: Léger

en: Country name
fr: Nom du pays

en: My content
fr: Mon contenu

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Help topics
fr: Rubriques d'aide

en: Draft
fr: Brouillon

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Announcements
fr: Annonces

en: Event date
fr: Date de l'évênement

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Blog entry
fr: Billet de blog

en: Facility
fr: Fonction

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Who can register accounts?
fr: Qui peut enregistrer des comptes ?

en: Administrators only
fr: Administrateurs seulement

en: Visitors, but administrator approval is required
fr: Les visiteurs, mais l'approbation d'un administrateur est requise

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: view all
fr: voir tout

en: Modern
fr: Moderne

en: Highlight color
fr: Couleur de surbrillance

en: Trim length
fr: Longueur de coupe

en: Web Property ID
fr: Identifiant (ID) Web Property

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
fr: Cet identifiant est unique pour chaque site que vous voulez suivre séparément, et est sous la forme UA-xxxxxxx-yy. Pour obtenir un identifiant Web Property, <a href="@analytics">enregistrez votre site dans Google Analytics</a>, ou si vous avez déjà enregistré votre site, allez à la page de Paramètres de Google Analytics pour voir l'identifiant à côté de chaque profil de site. <a href="@webpropertyid">Vous trouverez plus d'informations dans la documentation</a>.

en: Dark
fr: Sombre

en: Nothing
fr: Rien

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: You haven't created or edited any content.
fr: Vous n'avez créé ou édité aucun contenu.

en: Revised by
fr: Revu par

en: New draft
fr: Nouveau brouillon

en: Edit draft
fr: Modifier le brouillon

en: Master
fr: Principal

en: Tall
fr: Grand

en: Enable slideshows
fr: Activer les panoramas

en: Finished!
fr: Terminé !

en: Set moderation state
fr: Définir l'état de modération

en: Individual
fr: Individuel

en: Moderation history link
fr: Lien vers l'historique de modération

en: Banner height
fr: Hauteur du bandeau
