Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.8) - en to ar translation catalogue (115 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Content
ar: المحتوى

en: Groups
ar: مجموعات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: all
ar: الكل

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Parent
ar: الأب

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Small
ar: صغير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Menu
ar: القائمة

en: Event
ar: الحدث

en: Attachment
ar: المرفق

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Node
ar: العقدة

en: term
ar: مصطلح

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Never
ar: أبدا

en: Footer
ar: التذييل

en: Published
ar: منشور

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Calendar
ar: التقويم

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Text color
ar: لون النص

en: Appearance
ar: المظهر

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Square
ar: ميدان

en: Both
ar: جميعهم

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Short
ar: قصير

en: Map
ar: خريطة

en: author
ar: مؤلف

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: People
ar: الأشخاص

en: Video
ar: فيديو

en: Apply
ar: تطبيق

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Mapping
ar: إقران

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Top contributors
ar: أعلى المساهمون

en: by !name
ar: من طرف !name

en: Help topics
ar: مواضيع المساعدة

en: Draft
ar: مسودة

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: - All -
ar: - الكل -

en: Visitors
ar: الزوار

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Who can register accounts?
ar: من بإمكانه التسجيل؟

en: Administrators only
ar: المديرون فقط

en: Visitors, but administrator approval is required
ar: الزوار، لكن بموافقة الإدارة.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Branding
ar: العلامة التجارية

en: Trim length
ar: طول المقطع المشذب

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
