Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.8) - en to nl translation catalogue (159 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Pages
nl: Pagina's

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Real name
nl: Werkelijke naam

en: Groups
nl: Groepen

en: Author
nl: Auteur

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Misc. options
nl: Diverse opties

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: all
nl: alle

en: Edit
nl: Bewerken

en: Daily
nl: Dagelijks

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Small
nl: Klein

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Event
nl: Evenement

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Configure
nl: Instellen

en: Email
nl: E-mail

en: All
nl: Alle

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Footer
nl: Voet

en: Welcome
nl: Welkom

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Log message
nl: Logbericht

en: Widget settings
nl: Widget instellingen

en: Count
nl: Aantal

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Photos
nl: Foto's

en: Gallery
nl: Album

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: Calendar
nl: Kalender

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Other
nl: Andere

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Log in
nl: Inloggen

en: Square
nl: Vierkant

en: Both
nl: Beide

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Expires
nl: Vervalt

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Street
nl: Straat

en: Additional
nl: Extra

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Short
nl: Kort

en: Map
nl: Landkaart

en: author
nl: auteur

en: First day of week
nl: Eerste dag van de week

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: People
nl: Personen

en: Team
nl: Ploeg

en: Province
nl: Provincie

en: New content
nl: Nieuwe inhoud

en: Locality
nl: Plaats

en: News
nl: Nieuws

en: Apply
nl: Toepassen

en: Transparent
nl: Transparant

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Drafts
nl: Concepten

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: - none -
nl: - geen -

en: Image file
nl: Afbeeldingsbestand

en: by !name
nl: door !name

en: Sharing
nl: Delen

en: No link
nl: Geen link

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Light
nl: Licht

en: Country name
nl: Landnaam

en: My content
nl: Mijn inhoud

en: Help topics
nl: Helponderwerpen

en: Draft
nl: Concept

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Announcements
nl: Aankondigingen

en: Event date
nl: Evenementdatum

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: Blog entry
nl: Blog-item

en: Facility
nl: Faciliteit

en: Sidebar First
nl: Eerste zijbalk

en: revision user
nl: Revisiegebruiker

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: All pages except those listed
nl: Alle pagina's behalve de genoemde

en: Only the listed pages
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Who can register accounts?
nl: Wie mag accounts aanmaken?

en: Administrators only
nl: Enkel beheerders

en: Visitors, but administrator approval is required
nl: Bezoekers, maar goedkeuring door beheerder is verplicht

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: view all
nl: alles weergeven

en: Trim length
nl: Lengte beperken

en: Web Property ID
nl: Profiel-ID

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
nl: Dit ID is uniek voor elke site die u afzonderlijk wilt bijhouden en heeft de vorm UA-xxxxxxx-yy. Om een Profiel-ID te verkrijgen, <a href="@analytics">registreert u uw site in Google Analytics</a> of bezoekt u de Google Analytics Settings-pagina om de Profiel-ID voor een reeds geregistreerde site op de vragen. <a href="@webpropertyid">Meer informatie vindt u in de documentatie</a>

en: Dark
nl: Donker

en: Nothing
nl: Niets

en: Sidebar Second
nl: Tweede zijbalk

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: You haven't created or edited any content.
nl: U heeft geen inhoud aangemaakt of bewerkt.

en: Revised by
nl: Revisie door

en: New draft
nl: Nieuw concept

en: Edit draft
nl: Concept wijzigen

en: Tall
nl: Groot

en: Set moderation state
nl: Moderatiestatus instellen

en: Individual
nl: Individueel

en: Moderation history link
nl: Moderatiehistorie-link

en: This list displays content in the "Needs review" state that you can moderate. Currently there is no such content.
nl: Deze lijst toont inhoud met de 'Te beoordelen'-status die u kunt modereren. Momenteel is er hiervoor geen inhoud aanwezig.

en: Where?
nl: Waar?

en: Needs review block
nl: 'Te beoordelen'-blok

en: No borders
nl: Geen randen

en: ...and 1 more. | ...and @count more.
nl[0]: ...en nog 1.
nl[1]: ...en @count meer.

en: To add an event, go to "Add content" and then click on "Event".
nl: Ga naar 'Inhoud toevoegen' en klik vervolgens op 'Evenement' om een evenement toe te voegen.

en: Add an event date
nl: Datum voor een evenement toevoegen
