Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.8) - en to pt translation catalogue (157 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Real name
pt: Nome real

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Misc. options
pt: Opções diversas

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Daily
pt: Diariamente

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Parent
pt: Superior

en: Name
pt: Nome

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Small
pt: Pequeno

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Event
pt: Evento

en: Attachment
pt: Anexo

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: term
pt: termo

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Footer
pt: Rodapé

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Published
pt: Publicado

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: Widget settings
pt: Configurações do widget

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Photos
pt: Fotos

en: Gallery
pt: Galeria

en: Advanced
pt: Avançado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: General
pt: Geral

en: Calendar
pt: Calendário

en: Configuration
pt: Configurações

en: Other
pt: Outros

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Appearance
pt: Aparência

en: Log in
pt: Entrar

en: Square
pt: Quadrado

en: Both
pt: Ambos

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Expires
pt: Expira

en: Defaults
pt: Padrões

en: Street
pt: Logradouro

en: Additional
pt: Complemento

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Community
pt: Comunidade

en: Front page
pt: Página inicial

en: Short
pt: Curto

en: Map
pt: Mapa

en: author
pt: autor

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: People
pt: Pessoas

en: Team
pt: Equipe

en: Province
pt: Estado

en: New content
pt: Novo conteúdo

en: News
pt: Notícias

en: Apply
pt: Aplicar

en: Transparent
pt: Transparente

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Image file
pt: Arquivo de Imagem

en: by !name
pt: por !name

en: Sharing
pt: Compartilhando

en: No link
pt: Sem link

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: My content
pt: Meu conteúdo

en: Help topics
pt: Tópicos da ajuda

en: Draft
pt: Rascunho

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Blog entry
pt: Post do blog

en: Facility
pt: Instalação

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Archived
pt: Arquivados

en: All pages except those listed
pt: Todas as páginas, exceto as listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Who can register accounts?
pt: Quem pode cadastrar contas?

en: Administrators only
pt: Somente administradores

en: Visitors, but administrator approval is required
pt: Visitantes, mas é necessária a aprovação do administrador

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: view all
pt: ver todos

en: Branding
pt: Marca

en: Trim length
pt: Tamanho do corte

en: Dark
pt: Escuro

en: Nothing
pt: Nada

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: You haven't created or edited any content.
pt: Você não criou ou editou nenhum conteúdo.

en: Revised by
pt: Revisado por

en: New draft
pt: Novo rascunho

en: Edit draft
pt: Editar rascunho

en: Master
pt: Principal

en: Activity Type
pt: Tipo de atividade

en: Activity type
pt: Tipo de atividade

en: Use a <em>Basic page</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use uma <em>Página básica</em> para seu conteúdo estático, como em uma página 'Quem somos'.

en: Set moderation state
pt: Selecione o estado de moderação

en: Don't require e-mail verification
pt: Não solicitar verificação de email

en: Require e-mail verification
pt: Solicitar verificação de email

en: Moderation history link
pt: Link do histórico de moderação

en: This list displays content in the "Needs review" state that you can moderate. Currently there is no such content.
pt: Esta lista mostra o conteúdo do estado "Necessita revisão" que você pode moderar. Atualmente não existe conteúdo deste tipo.

en: Banner height
pt: Altura do banner

en: !nodetype "!title" by !author
pt: !nodetype "!title" por !author
