Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.9) - en to bn translation catalogue (55 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Images
bn: ছবি

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: Save configuration
bn: কনফিগারেশন সংরক্ষণ কর

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: Last updated
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Daily
bn: দৈনিক

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: The configuration options have been saved.
bn: কনফিগারেশন সংক্রান্ত অপশন সংরক্ষিত হয়েছে।

en: Name
bn: নাম

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Menu
bn: মেনু

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: Continue
bn: এগিয়ে চল

en: Configure
bn: কনফিগার

en: Email
bn: ইমেইল

en: All
bn: সমস্ত

en: Block
bn: ব্লক

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Width
bn: প্রস্থ

en: General
bn: সাধারণ

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Appearance
bn: অবয়ব

en: Log in
bn: প্রবেশ

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Front page
bn: শুরুর পাতা

en: Short
bn: ছোট

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: Main menu
bn: প্রধান মেনু

en: Blog entry
bn: ব্লগ এন্ট্রি

en: Secondary menu
bn: দ্বিতীয় মেনু
