Bean (7.x-1.0-rc6) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Filter
pt: Filtro

en: Load
pt: Carregar

en: Filters
pt: Filtros

en: Add Block
pt: Adicionar Bloco

en: Revert
pt: Reverter

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Blocks
pt: Blocos

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Usage
pt: Utilização

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi eliminado.

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: Render
pt: Gerar

en: manage display
pt: gerir exibição

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Administer block types
pt: Administrar tipo de bloco

en: Add block type
pt: Adicionar tipo de bloco

en: The block could not be saved.
pt: O bloco não pôde ser salvo.

en: Registry has been rebuilt
pt: O registo foi reconstruído
