Bean (7.x-1.6) - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Revert to defaults
id: Kembalikan ke default

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Block
id: Blok

en: Add block
id: Tambah blok

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Filter
id: Saring

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Load
id: Memuat

en: Filters
id: Filter

en: Add Block
id: Tambahkan Blok

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Apply
id: Terapkan

en: Blocks
id: Blok

en: Used in
id: Digunakan di

en: Usage
id: Penggunaan

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: @type: added %title.
id: @type: menambahkan %title.

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: manage fields
id: kelola field

en: Render
id: Sajikan

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
id: Sediakan penjelasan atas perubahan yang Anda buat. Hal ini akan membantu penulis lain memahami motivasi Anda.

en: Performance and scalability
id: Kinerja dan skalabilitas

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Block types
id: Jenis-jenis Blok
