Bean (7.x-1.6) - en to nl translation catalogue (54 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Revert to defaults
nl: Standaardwaarden herstellen

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Block
nl: Blok

en: Add block
nl: Blok toevoegen

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Normal
nl: Normaal

en: Load
nl: Laden

en: Add Block
nl: Blok toevoegen

en: Edit Block
nl: Blok bewerken

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Blocks
nl: Blokken

en: Used in
nl: Gebruikt in

en: Usage
nl: Gebruik

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: @type: added %title.
nl: @type: %title toegevoegd.

en: Results per page
nl: Resultaten per pagina

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Render
nl: Weergeven

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nl: Geef uitleg bij de wijzigingen die u maakt. Dit helpt andere auteurs uw beweegredenen te begrijpen.

en: Performance and scalability
nl: Prestaties en schaalbaarheid

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Administer block types
nl: Bloktypes beheren

en: Add block type
nl: Bloktype toevoegen

en: The block could not be saved.
nl: Het blok kon niet worden opgeslagen

en: Block types
nl: Bloktypes
