Bean (7.x-1.8) - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Revert to defaults
it: Ripristina alle impostazioni iniziali

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Normal
it: Normale

en: Load
it: Carica

en: Filters
it: Filtri

en: Add Block
it: Aggiungi blocco

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Apply
it: Applica

en: Blocks
it: Blocchi

en: Used in
it: Usato in

en: Usage
it: Utilizzo

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Results per page
it: Risultati per pagina

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: manage fields
it: gestisci campi

en: Render
it: Presentazione

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
it: Fornisci una spiegazione delle modifiche effettuate. Aiuterà altri autori a comprendere le tue motivazioni.

en: Performance and scalability
it: Performance e scalabilità

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: The block could not be saved.
it: Il blocco non è stato salvato.

en: Block types
it: Tipi di blocco
