Better Exposed Filters (7.x-3.5) - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: Description
sv: Beskrivning

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Links
sv: Länkar

en: Default
sv: Förvald

en: Views
sv: Vyer

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Hidden
sv: Dold

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Orientation
sv: Orientering

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Radio Buttons
sv: Envalsknappar

en: Step
sv: Steg

en: Select All
sv: Välj alla

en: Sort options
sv: Alternativ för sortering

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Default select list
sv: Förvald rullgardinsmeny

en: Checkboxes/Radio Buttons
sv: Knappar för kryssrutor/envalsknappar

en: Better Exposed Filters
sv: Bättre exponerade filtreringar

en: Allow the use of checkboxes or radio buttons for exposed Views filters
sv: Tillåter användandet av kryssutor och envalsknappar på exponerade filter för Views

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: Add select all/none links
sv: Lägg till länkar för att välja alla/ingen

en: Allow use of checkboxes/radio buttons for exposed filters
sv: Tillåt användande av kryssrutor/envalsknappar för exponerade filtreringar

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Display exposed sort options as
sv: Visa exponerade sorteringsalternativ som

en: Combine sort order with sort by
sv: Kombinera sorteringsordning med sortera på

en: Include a "Reset sort" option
sv: Inkluderade ett alternativ för att "Återställ sortering"

en: "Reset sort" label
sv: Etikett för "Återställ sortering"

en: Display exposed pager options as
sv: Visa exponerade pagineraringsalternativ som

en: Select a format for the exposed pager options.
sv: Välj ett format för det exponerade pagineringsalternativet.

en: Nested Checkboxes/Radio Buttons
sv: Inbäddade kryssrutor/envalsknappar

en: Make this filter collapsible
sv: Gör detta filter hopfällbart

en: Puts this filter in a collapsible fieldset
sv: Sätter detta filter i en hopfällbar fältgrupp

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: BEF Settings
sv: Inställningar för bättre exponerade filter

en: Exposed Filter Settings
sv: Inställningar för bättre exponerade filter

en: jQuery UI Datepicker
sv: Datumväljare via jQuery UI

en: Add a "Select All/None" link when rendering the exposed filter using
                  checkboxes. If this option is disabled, edit the filter and check the
                  "Allow multiple selections".
sv: Lägg till en länk för att "Välj alla/ingen" vid generering av det exponerade filtret vid användande av kryssrutor. Om detta alternativ är inaktiverat, redigera filtret och kryssa i "Tillåt flerval".
