Better Exposed Filters (7.x-3.3) - en to tr translation catalogue (18 entries)

en: Description
tr: Açıklama

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Default
tr: Varsayılan

en: Views
tr: Görünümler

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Hidden
tr: Gizli

en: Token
tr: Simge

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Text on demand
tr: İstek üzerine metin

en: Allow use of checkboxes/radio buttons for exposed filters
tr: Kullanıcıya açık süzgeçler için onay kutuları/radyo düğmelerinin kullanımına izin ver.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
tr: Kullanıcı, gösterilen bir süzgeci seçip uygulayıncaya kadar sonuçlar yerine görüntülenecek metin.
