Bibliography Module (7.x-1.0-beta3) - en to tr translation catalogue (112 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: enabled
tr: etkin

en: delete
tr: sil

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: RSS feed
tr: RSS beslemesi

en: Action
tr: Eylem

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: Format
tr: Biçim

en: Visible
tr: Görünür

en: Notes
tr: Notlar

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Issue
tr: Konu

en: Options
tr: Seçenekler

en: Node
tr: Düğüm

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Term
tr: Terim

en: Fields
tr: Alanlar

en: node
tr: düğüm

en: General
tr: Genel

en: Role
tr: Rol

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Order
tr: Sıralama

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Original
tr: Orjinal

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: Full text
tr: Tam metin

en: Source
tr: Kaynak

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: any
tr: herhangi biri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: System default
tr: Sistem öntanımlı

en: All categories
tr: Tüm kategoriler

en: is
tr: =

en: Base URL
tr: Temel URL

en: Show only items where
tr: Öyle öğeleri göster ki

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Content ranking
tr: İçerik derecelendirmesi

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
tr: Aşağıdaki sayılar, içerik aramasında hangi özelliklerin sonuçların sıralamasında ne kadar etkisi olacağını kontrol eder. Yüksek sayılar daha büyük etkiyi, sıfır ise gözardı edilmeyi belirtir. Bu sayıları değiştirmek, yeniden arama dizini oluşturulmasını gerektirmez. Değişiklikler hemen etkili olacaktır.

en: and
tr: ve

en: where
tr: öyle ki

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
tr: <strong>%a</strong>: <strong>%b</strong>

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: A collection of data to cache.
tr: Önbelleklenecek bir veri kolleksiyonu.

en: More...
tr: devamı...

en: Initials
tr: Başharfler

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Primary
tr: Birincil

en: Import file
tr: İçeri aktarılacak dosya

en: The {node}.nid of the node.
tr: Düğümün {node}.nid değeri.

en: Secondary
tr: İkincil

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Dropdown
tr: Açılan

en: PubMed ID
tr: PubMed Kimliği

en: Biblio
tr: Bibliography eklentisi

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Tagged
tr: Etiketli

en: References
tr: Başvurular

en: Primary Key: The {node}.vid of the node.
tr: Birincil anahtar: Düğümün {node}.vid değeri.

en: Author name
tr: Yazar adı

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: Tertiary
tr: Üçüncül
