Bibliography Module (7.x-1.0-rc2) - en to it translation catalogue (110 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Seguente

en: user
it: utente

en: enabled
it: attivato

en: delete
it: elimina

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: RSS feed
it: Feed RSS

en: Action
it: Azione

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: remove
it: rimuovi

en: Format
it: Formato

en: Visible
it: Visibile

en: Notes
it: Note

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Options
it: Opzioni

en: Node
it: Nodo

en: Submitted
it: Inserito

en: Year
it: Anno

en: Syndication
it: Condivisione

en: Filter
it: Filtra

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Fields
it: Campi

en: Merge
it: Fusione

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: here
it: qui

en: Role
it: Ruolo

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Filters
it: Filtri

en: Order
it: Ordina

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Original
it: Originale

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Sort by
it: Ordina per

en: show
it: mostra

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Full text
it: Testo completo

en: Source
it: Sorgente

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: any
it: qualsiasi

en: Style
it: Stile

en: System default
it: Predefinito del sistema

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: is
it: è

en: Base URL
it: URL base

en: Abstract
it: Astratto

en: Order by
it: Ordina per

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: Content ranking
it: Punteggio dei contenuti

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
it: I numeri seguenti controllano quali proprietà dovrebbe favorire la ricerca dei contenuti, nel riordinare i risultati. Numeri più alti indicano maggiore influenza, zero vuol dire che quella proprietà viene ignorata. Cambiare questi numeri non obbliga a ricostruire l'indice di ricerca. Le modifiche vengono applicate immediatamente.

en: and
it: e

en: where
it: dove

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
it: <strong>%a</strong> è <strong>%b</strong>

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: A collection of data to cache.
it: Una raccolta di dati da mettere in cache.

en: hide
it: nascondi

en: More...
it: Ancora...

en: Initials
it: Iniziali

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Primary
it: Primario

en: notes
it: note

en: Drupal user
it: Utente Drupal

en: Secondary
it: Secondario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: and where %property is %value
it: e dove %property è %value

en: where %property is %value
it: dove %property è %value

en: and where
it: e dove
