Bibliography Module (7.x-1.1-rc1) - en to fa translation catalogue (115 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Next
fa: بعدی

en: user
fa: کاربر

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: enabled
fa: فعال

en: delete
fa: حذف

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: RSS feed
fa: خوراک RSS

en: Action
fa: عملکرد

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Hourly
fa: ساعتی

en: Daily
fa: روزانه

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Required
fa: اجباری

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Icon
fa: شمایل

en: Add
fa: افزودن

en: remove
fa: حذف

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Visible
fa: نمایان

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Issue
fa: پی آمد

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Node
fa: محتوا

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Year
fa: سال

en: Filter
fa: فیلتر

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Fields
fa: فیلدها

en: node
fa: محتوا

en: General
fa: عمومی

en: here
fa: اینجا

en: Role
fa: نقش

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Filters
fa: فیلترها

en: Order
fa: سفارش

en: Full Text
fa: متن کامل

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: Original
fa: اصلی

en: 1 Day
fa: ۱ روز

en: 1 Week
fa: ۱ هفته

en: 1 Month
fa: ۱ ماه

en: 1 Year
fa: ۱ سال

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: show
fa: نمایش بده

en: No items selected.
fa: هیچ موردی انتخاب نشده.

en: Full text
fa: تمام متن

en: Source
fa: منبع

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Refine
fa: تصفیه

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: any
fa: همه

en: Style
fa: سبک

en: System default
fa: پیش‌فرض سیستم

en: All categories
fa: همه‌ی دسته‌ها

en: is
fa: است

en: Base URL
fa: آدرس پایه

en: Abstract
fa: چکیده

en: Show only items where
fa: نمایش آیتم‌هایی که

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: modules
fa: ماژول‌ها

en: Content ranking
fa: رتبه‌بندی محتوا

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fa: اعداد زیر میزان اهمیت هر یک از خصوصیات محتوا را در هنگام مرتب‌سازی نتایج مشخص می‌سازد. اعداد بزرگ‌تر به معنای اعتبار بیشتر و صفر به معنای عدم لحاظ خصوصیت است. تغییر این اعداد نیاز به بازسازی شاخص ندارد و تغییرات بلافاصله اعمال خواهند شد.

en: and
fa: و

en: where
fa: که

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fa: <strong>%b</strong>، <strong>%a</strong> است

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: hide
fa: پنهان کن

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Primary
fa: اصلی

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: Import file
fa: وارد کردن فایل

en: Drupal user
fa: کاربر دروپال

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: and where %property is %value
fa: و %property آنها %value است.

en: where %property is %value
fa: که %property آنها %value است.

en: and where
fa: که
