Bibliography Module (7.x-1.3) - en to ar translation catalogue (96 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: delete
ar: حذف

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: Action
ar: إجراء

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًا

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Required
ar: ضروري

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Visible
ar: مرئي

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Options
ar: الخيارات

en: Node
ar: العقدة

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Filter
ar: انتقاء

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Fields
ar: الحقول

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: here
ar: هنا

en: Role
ar: الدور

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Filters
ar: المرشحات

en: Order
ar: الترتيب

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: show
ar: إظهار

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Source
ar: المصدر

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: any
ar: أياً

en: Style
ar: نمط

en: System default
ar: الإعداد المبدئي للموقع

en: is
ar: يكون

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: الأرقام التالية تتحكم في الخصائص التي سيفاضل على أساسها البحث في المحتوى عند ترتيب النتائج. الأرقام الأكبر تعني تأثيرا أكبر؛ الصفر يعني أن الخاصية ستهمل؛ لا يتطلب تغيير هذه الأرقام إعادة بناء الفهرس. التغييرات تأخذ أثرها فورا.

en: and
ar: و

en: where
ar: حيث

en: hide
ar: إخفاء

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: and where %property is %value
ar: وحيث %property هي %value

en: where %property is %value
ar: عندما يكون %property هو %value

en: and where
ar: وحيث
