Bibliography Module (7.x-1.4-rc1) - en to sv translation catalogue (118 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enabled
sv: aktiverad

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: Action
sv: Åtgärd

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Icon
sv: Ikon

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: Visible
sv: Synlig

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Unknown
sv: Okänd

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Filter
sv: Filtrera

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Fields
sv: Fält

en: Volume
sv: Volym

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: here
sv: här

en: Role
sv: Roll

en: Select type
sv: Välj typ

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Filters
sv: Filter

en: Order
sv: Ordning

en: Full Text
sv: Fulltext

en: Untitled
sv: Titellös

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 1 Year
sv: 1 år

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: show
sv: visa

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: Full text
sv: Fulltext

en: Source
sv: Källa

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: any
sv: någon

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Style
sv: Stil

en: Sorting
sv: Sortering

en: System default
sv: Systemstandard

en: is
sv: är

en: Common
sv: Gemensamma

en: Base URL
sv: Bas URL

en: Abstract
sv: Abstrakt

en: Order by
sv: Sortera på

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: modules
sv: moduler

en: Content ranking
sv: Rangordning av innehåll

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sv: Följande värden styr vilka egenskaper som innehållssökningen ska gynna när den sorterar sökresultaten. Högre värden betyder mer inflytande, noll betyder att egenskapen ignoreras. Att ändra dessa värden kräver inte att sökindexet byggs om. Ändringarna får genomslag direkt.

en: and
sv: och

en: where
sv: där

en: Text to display
sv: Text att visa

en: More...
sv: Mer...

en: Initials
sv: Initialer

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Drupal User ID
sv: Drupal-ID för användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Primary
sv: Primär

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: Import file
sv: Importera fil

en: File Type
sv: Filtyp

en: Drupal user
sv: Användare i Drupal

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Tagged
sv: Märkt

en: References
sv: Referenser

en: Author name
sv: Författarnamn

en: and where %property is %value
sv: och där %property är %value

en: where %property is %value
sv: där %property är %value

en: and where
sv: och där
