Bibliography Module (7.x-1.5-rc1) - en to da translation catalogue (121 entries)

en: Title
da: Titel

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: delete
da: slet

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: Action
da: Handling

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Weight
da: Vægt

en: Required
da: Obligatorisk

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Icon
da: Ikon

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: Visible
da: Synlig

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Unknown
da: Ukendt

en: Issue
da: Udgave

en: Options
da: Valg

en: Node
da: Indholdselement

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Fields
da: Felter

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Volume
da: Mængde

en: Merge
da: Sammenlæg

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: here
da: her

en: Role
da: Rolle

en: Select type
da: Vælg type

en: Anonymous
da: Anonym

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Filters
da: Filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Full Text
da: Fuld tekst

en: Untitled
da: Uden titel

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 1 Year
da: 1 år

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Sort by
da: Sortér efter

en: show
da: vis

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Source
da: Kilde

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: any
da: alle

en: Delete Selected
da: Slet valgte

en: Style
da: Typografi

en: Sorting
da: Sortering

en: System default
da: Standard

en: is
da: er

en: Common
da: Fælles

en: Authors
da: Forfattere

en: Abstract
da: Resume

en: Order by
da: Sortér efter

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: modules
da: moduler

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: and
da: og

en: where
da: hvor

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: hide
da: gem

en: More...
da: Mere...

en: Initials
da: Initialer

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Primary
da: Primær

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Import file
da: Importér fil

en: Drupal user
da: Drupal bruger

en: Secondary
da: Sekundær

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: All keywords
da: Alle nøgleord

en: Author name
da: Forfatternavn

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor
