Bibliography Module (7.x-1.6) - en to ro translation catalogue (94 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Next
ro: Următor

en: user
ro: utilizator

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: delete
ro: șterge

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Actions
ro: Acțiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: Action
ro: Acțiune

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Hourly
ro: Orar

en: Daily
ro: Zilnic

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Required
ro: Necesar

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add
ro: Adaugă

en: remove
ro: elimină

en: Visible
ro: Vizibil

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Submitted
ro: Trimis

en: Year
ro: Anul

en: Filter
ro: Filtru

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Volume
ro: Volum

en: node
ro: nod

en: here
ro: aici

en: Role
ro: Rol

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Filters
ro: Filtre

en: Order
ro: Comandă

en: Full Text
ro: Textul întreg

en: Untitled
ro: Nedenumit

en: Original
ro: Originală

en: Sort by
ro: Sortare după

en: show
ro: arată

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: Full text
ro: Text întreg

en: Source
ro: Sursă

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Refine
ro: Rafinează

en: any
ro: orice

en: Style
ro: Stil

en: Sorting
ro: Sortare

en: System default
ro: Implicit sistem

en: is
ro: este

en: Base URL
ro: URL de bază

en: Authors
ro: Autori

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Selection type
ro: Tipul de selecţie

en: Content ranking
ro: Ordonare conţinut

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ro: Următoarele numere controlează care proprietăţi sunt favorizate de căutarea în conţinut atunci când se ordonează rezultatele. Numerele mari înseamnă mai multă relevanţă, zero inseamnă că proprietatea este ignorată. Modificarea acestor numere nu necesită reconstruirea indexului de căutare. Modificările au efect imediat.

en: and
ro: şi

en: where
ro: unde

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Drupal user
ro: Utilizator Drupal

en: Invalid input
ro: Intrare nevalidă

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Author name
ro: Nume autor

en: and where
ro: și unde
