Boost (7.x-1.0-beta1) - en to fa translation catalogue (10 entries)

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: @type settings
fa: تنظیمات @type

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fa: صفحه‌های که کد PHP زیر در آنها مقدار <code>TRUE</code> باز می‌گرداند. (فقط حرفه‌ای‌ها)

en: Pages or PHP code
fa: صفحه‌ها یا کد PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fa: اگر گزینه PHP را انتخاب نموده‌اید، کد PHP را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند باعث خرابی سایت گردد.

en: Performance and scalability
fa: عملکرد و مقیاس‌پذیری
