Boost (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Module
ja: モジュール

en: Cache specific pages
ja: 特定のページをキャッシュ

en: Not Installed
ja: 未インストール

en: Debug
ja: デバッグ

en: Crawler
ja: クローラー

en: Cache path
ja: キャッシュパス

en: Boost cacheability settings
ja: ブースト キャッシュ可能な設定

en: Boost Apache .htaccess settings generation
ja: ブースト Apache .htaccess 設定の生成

en: Document Root
ja: ドキュメント ルート

en: Generated Rules
ja: 生成したルール

en: Boost Settings
ja: ブースト 設定

en: !cache_dir: does not exist.
ja: !cache_dir: 存在しません。

en: File System
ja: ファイルシステム

en: <a href="!link">Explanation of .htaccess variables</a> <br /><br /> <strong>Be sure to save the configuration and then go to the <a href="!rules">htaccess rules generation page</a> and copy the rules.</strong>
ja: <a href="!link">.htaccess 変数の説明</a> <br /><br /> <strong>設定を確実に保存しそれから <a href="!rules">htaccess ルール生成ページ</a> へ行きルールをコピーしてください。</strong>

en: ETag Settings
ja: ETag 設定

en: Boost Tags
ja: ブースト タグ

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Cache Expiration
ja: キャッシュの有効期限

en: Cache Enabled
ja: キャッシュ 有効化

en: Send debug info for each request to watchdog.
ja: 各リクエストのデバッグ情報をwatchdogに送信

en: Only use for debugging purposes as this can fill up watchdog fairly quickly.
ja: これはwatchdogをかなり素早く完了するため、デバッグのためだけに使ってください。

en: Ignore a cache flush command if cron issued the request.
ja: もしcronが要求を発行した時にキャッシュのフラッシュコマンドを無視

en: Remove old cache files on cron.
ja: cron時に古いキャッシュファイルを除去

en: Root cache directory
ja: ルートのキャッシュディレクトリー

en: Normal cache directory
ja: 通常のキャッシュディレクトリー

en: Character replacement for "?" in the URL
ja: URL内の "?" に置換する文字

en: Bypass the boost cache for ssl requests.
ja: ssl リクエストのためにブーストのキャッシュをバイパスします。

en: Boost cache type settings
ja: ブースト キャッシュタイプ設定

en: @title settings
ja: @title 設定

en: Cache @description of type @type
ja: タイプ @type の @description をキャッシュ

en: Filename Extension
ja: ファイル名 拡張

en: @type - Maximum Cache Lifetime
ja: @type - 最長キャッシュ寿命

en: @type - Minimum Cache Lifetime
ja: @type - 最短キャッシュ寿命

en: HTML output, usually a webpage
ja: HTML出力、たいていのWebページ

en: XML output, usually a feed
ja: XML 出力、たいていはフィード

en: JSON output, usually a response to a AJAX request
ja: JSON 出力、たいていは AJAX リクエストの応答

en: Configuration for Boost.
ja: ブーストのための設定です。

en: Debug configuration for Boost.
ja: ブーストのデバッグ設定です。

en: File system configuration for Boost.
ja: ブーストのためのファイルシステム設定です。

en: .htaccess configuration for Boost.
ja: Boostのための .htaccess 設定です。

en: .htaccess Settings
ja: .htaccess 設定

en: .htaccess Generation
ja: .htaccess 生成

en: .htaccess generation for Boost.
ja: Boostのための .htaccess 生成です。

en: Cache expiration configuration for Boost.
ja: ブーストのためのキャッシュの有効期限の設定です。

en: Server's URL or Name
ja: サーバーのURLかサーバー名

en: %cache_folder Options
ja: %cache_folder オプション

en: Enable gzip compression
ja: gzip圧縮を有効

en: Avoids having to compress the content by the web server on every request (recommended).
ja: 各リクエストでWebサーバーによりコンテンツを圧縮させるのを回避します。（推奨）

en: Expire specific pages of the cache immediately when content is added or modified. Also required by the Boost crawler, to crawl expired content after expiration.
ja: コンテンツが追加されるか変更された時に、即座に特定のページのキャッシュを期限切れにします。期限切れの後に期限切れのコンテンツをクロールするため、 Boost crawlerにも使われます。

en: Related Modules
ja: 関連するモジュール

en:  Compatible Modules that add features to Boost.
ja:  ブーストに機能を追加する互換性のあるモジュールです。
