Bootstrap (7.x-3.2) - en to it translation catalogue (104 entries)

en: Forms
it: Form

en: Images
it: Immagini

en: title
it: titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: content
it: contenuto

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: new
it: nuovo

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: updated
it: aggiornato

en: File information
it: Informazioni sul file

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Container
it: Contenitore

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Add
it: Aggiungi

en: Manage
it: Gestisci

en: Region
it: Regione

en: Visible
it: Visibile

en: Display
it: Visualizzazione

en: Theme
it: Tema

en: Components
it: Componenti

en: Upload
it: Carica

en: Configure
it: Configura

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: Done
it: Fatto

en: Block
it: Blocco

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Filter
it: Filtra

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: next
it: successivo

en: General
it: Generale

en: Navigation
it: Navigazione

en: 1 vote | @count votes
it[0]: 1 voto
it[1]: @count voti

en: Hidden
it: Nascosto

en: Show
it: Mostra

en: first
it: prima

en: Buttons
it: Pulsanti

en: White
it: Bianco

en: last
it: ultimo

en: Apply
it: Applica

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Hide
it: Nascondi

en: Restore
it: Ripristina

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
it: I cambiamenti fatti a questa tabella non saranno salvati finchè il form non viene inviato.

en: Pagination
it: Paginazione

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: @number comments per page
it: @number commenti per pagina

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Files must be less than !size.
it: I file devono pesare meno di !size.

en: Allowed file types: !extensions.
it: Tipi di file permessi: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere pari esattamente a !size pixel.

en: Images must be between !min and !max pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere compresa fra !min e !max pixel.

en: Images must be larger than !min pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere superiore a !min pixel.

en: Images must be smaller than !max pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere inferiore a !max pixel.

en: More information about text formats
it: Altre informazioni sui formati del testo

en: Update style
it: Aggiorna lo stile

en: Add effect
it: Aggiungi effetto

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Autocomplete popup
it: Popup di autocompletamento

en: Searching for matches...
it: Ricerca in corso...

en: Add and configure
it: Aggiungi e configura
