Bootstrap (7.x-3.26) - en to fa translation catalogue (103 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Images
fa: تصاویر

en: title
fa: عنوان

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: content
fa: محتوا

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: new
fa: جدید

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: updated
fa: به‌روز شد

en: File information
fa: اطلاعات فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: Manage
fa: مدیریت

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: Display
fa: نمایش

en: Theme
fa: پوسته

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Create
fa: ایجاد

en: Done
fa: انجام

en: Block
fa: بلوک

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Filter
fa: فیلتر

en: Normal
fa: عادی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: next
fa: بعدی

en: General
fa: عمومی

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Log in
fa: ورود

en: 1 vote | @count votes
fa[0]: 1 رای
fa[1]: @count رای

en: Hidden
fa: پنهان

en: Show
fa: نمایش

en: first
fa: اول

en: White
fa: سفید

en: Apply
fa: تایید

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Rebuild
fa: بازسازی

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: 1 month | @count months
fa[0]: 1 ماه
fa[1]: @count ماه

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Primary
fa: اصلی

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fa: تغییرات ایجاد شده در این جدول تا زمانیکه فرم ارسال نگردد ذخیره نخواهند شد.

en: sort ascending
fa: صعودی

en: sort descending
fa: نزولی

en: No blocks in this region
fa: هیچ بلوکی در این ناحیه نیست

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: @number comments per page
fa: @number دیدگاه در هر صفحه

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: Files must be less than !size.
fa: فایل‌ها باید کوچکتر از !size باشند.

en: Allowed file types: !extensions.
fa: انواع فایل‌های مجاز: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fa: تصاویر باید دقیقا !size پیکسل باشند.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fa: تصاویر باید بین !min و !max پیکسل باشند.

en: Images must be larger than !min pixels.
fa: تصاویر باید بزرگتر از  !min پیکسل باشند.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fa: تصاویر باید کوچکتر از !max پیکسل باشند.

en: More information about text formats
fa: اطلاعات بیشتر درباره قالب‌بندی‌های متن

en: Update style
fa: به‌روز رسانی سبک

en: Add effect
fa: افزودن اثر

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fa: فایل انتخاب شده %filename نمی‌تواند بارگذاری شود. فقط فایل‌هایی با پسوند‌های زیر مجاز هستند: %extensions.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Autocomplete popup
fa: بازشونده تکمیل خودکار

en: Searching for matches...
fa: جستجو برای تطابق‌ها...
