Bootstrap lite - Backport of Backdrop bootstrap based theme (7.x-1.0) - en to hu translation catalogue (52 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Delete
hu: Törlés

en: Content
hu: Tartalom

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: ERROR
hu: HIBA

en: Preview
hu: Előnézet

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Footer
hu: Lábléc

en: Normal
hu: Általános

en: @time ago
hu: @time

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: No preview
hu: Nincs előnézet

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Primary
hu: Elsődleges

en: NOTE
hu: MEGJEGYZÉS

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Fluid
hu: Rugalmas

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
hu: Még nincsenek tartalomtípusok létrehozva. A <a href="@create-content">tartalomtípus létrehozása oldalon</a> lehet új tartalomtípusokat hozzáadni.

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Top Bar
hu: Felső sáv

en: Built to use Bootstrap, a sleek, intuitive, and powerful front-end framework for faster and easier web development.
hu: Készült a Bootstrap, egy letisztult, intuitív, és erőteljes front-end keretrendszer használatához a gyorsabb és könnyebb webfejlesztés érdekében.

en: Informative message
hu: Informatív üzenet

en: Bootstrap Settings
hu: Bootstrap beállításai

en: Use !bootstrapcdn to serve the Bootstrap framework files. Enabling this setting will prevent this theme from attempting to load any Bootstrap framework files locally. !warning
hu: !bootstrapcdn használata a Bootstrap keretrendszer fájljainak kiszolgálásához. Ennek a beállításnak az engedélyezése meggátolja, hogy ez a smink megpróbáljon bármilyen Bootstrap keretrendszer fájlt lokálisan betölteni. !warning

en: Use !bootstrapcdn to serve a Bootswatch Theme. Choose Bootswatch theme here.
hu: !bootstrapcdn használata egy Bootswatch smink kiszolgálásához. A Bootswatch sminket itt lehet kiválasztani.

en: Show "Home" breadcrumb link
hu: „Címlap” hivatkozás mutatása a morzsában

en: Show current page title at end
hu: Aktuális oldal címének mutatása a morzsa végén

en: Unable to reach Bootswatch API. Please ensure the server your website is hosted on is able to initiate HTTP requests.
hu: Nem érhető el a Bootswatch API. Meg kell róla győződni, hogy a webhelyet tároló szerver képes HTTP kéréseket kezdeményezni.

en: Navbar Position
hu: Navbar pozíciója

en: Select your Navbar position.
hu: Navbar pozíciójának kiválasztása

en: Static Top
hu: Statikusan fent

en: Fixed Top
hu: Lap tetején rögzítve

en: Fixed Bottom
hu: Lap alján rögzítve

en: Inverse navbar style
hu: Fordított navbar stílus

en: Select if you want the inverse navbar style.
hu: A fordított navbar stílus kiválasztása.

en: If your site has a module dedicated to handling breadcrumbs already, ensure this setting is enabled.
hu: Mindenképp engedélyezni kell ezt a beállítást ha már van olyan modul telepítve ami a morzsákat kezeli.

en: If your site has a module dedicated to handling breadcrumbs already, ensure this setting is disabled.
hu: Mindenképp tiltani kell ezt a beállítást ha már van olyan modul telepítve ami a morzsákat kezeli.

en: BootstrapCDN version
hu: BootstrapCDN verzió

en: Bootswatch theme
hu: Bootswatch smink
