Brainstorm profile (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (3717 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: select
it: seleziona

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: enabled
it: attivato

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: approve
it: approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Private
it: Privato

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Is
it: È

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: Last Post
it: Ultimo Post

en: Closed
it: Chiuso

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: required
it: obbligatorio

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: For
it: Per

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: Overview
it: Panoramica

en: all
it: tutto

en: Tag
it: Etichetta

en: File path
it: Percorso del file

en: Login
it: Accedi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Number
it: Numero

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User edit form
it: Form di modifica utente

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Variable
it: Variabile

en: Center
it: Centro

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: One
it: Una

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Description field
it: Campo descrizione

en: settings
it: impostazioni

en: Back
it: Indietro

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: header
it: intestazione

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Move
it: Sposta

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Archives
it: Archivi

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Manage
it: Gestisci

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Placeholder tokens
it: Simboli segnaposto

en: Display
it: Visualizzazione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: style
it: stile

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Statistics
it: Statistiche

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Picture
it: Ritratto

en: Titles
it: Titoli

en: Paths
it: Percorsi

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Promoted
it: Promosso

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Check
it: Assegno

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Separator
it: Separatore

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: term
it: termine

en: Expanded
it: Espanso

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: All
it: Tutti

en: days
it: giorni

en: Access log
it: Registro degli accessi

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Submitted
it: Inserito

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: General information
it: Informazioni generali

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Bottom
it: In fondo

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: User picture
it: Immagine utente

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: User settings
it: Impostazioni utente

en: Public registrations
it: Registrazioni aperte al pubblico

en: Only site administrators can create new user accounts.
it: Solo gli amministratori del sito possono creare nuovi profili utente.

en: Not found
it: Non trovato

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Never
it: Mai

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Selected
it: Selezionato

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Preview message
it: Anteprima messaggio

en: From
it: Da

en: Aggregator category
it: Categoria dell'aggregatore

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Feed description
it: Descrizione del feed

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Comment
it: Commento

en: Comment ID
it: ID commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Input format
it: Formato input

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Poll duration
it: Durata del sondaggio

en: Poll votes
it: Voti del sondaggio

en: Session ID
it: ID sessione

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File size
it: Dimensione file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: User role
it: Ruolo utente

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Field name
it: Nome del campo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Is not
it: Non è

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Conditions
it: Condizioni

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Items
it: Elementi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: %time ago
it: %time fa

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Up
it: Su

en: Performance
it: Prestazioni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: Medium
it: Medio

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: Load
it: Carica

en: End Date
it: Data inizio

en: Introduction
it: Introduzione

en: System
it: Sistema

en: Serial Number
it: Numero Seriale

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Send
it: Invia

en: Serial
it: Seriale

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Cleanup
it: Ripulitura

en: Example
it: Esempio

en: Method
it: Metodo

en: Recent posts
it: Contenuti recenti

en: Recent posts for %1
it: Post recenti per %1

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: here
it: qui

en: Start
it: Inizio

en: Now
it: Adesso

en: All views
it: Tutte le viste

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: Configuration
it: Configurazione

en: Security
it: Sicurezza

en: !time ago
it: !time fa

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: Color
it: Colore

en: Repeat
it: Ripeti

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: User login
it: Accesso utente

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: String
it: Testo

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Users
it: Utenti

en: Minimum cache lifetime
it: Durata minima cache

en: Exists
it: Esiste

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Default front page
it: Prima pagina predefinita

en: Button
it: Pulsante

en: Both
it: Entrambi

en: Last
it: Ultimo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Provider
it: Fonte esterna

en: <All>
it: - Tutti -

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Clone
it: Clona

en: Administer views
it: Amministra viste

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Down
it: Giù

en: Option
it: Opzione

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: Order
it: Ordina

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Random
it: Casuale

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Plain
it: Semplice

en: Position
it: Posizione

en: Integer
it: Intero

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Profile name
it: Nome profilo

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Editor appearance
it: Aspetto dell'editor

en: Cleanup and output
it: Pulizia e output

en: Editor CSS
it: CSS dell'editor

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: You must give a profile name.
it: Devi dare un nome al profilo.

en: filters
it: filtri

en: File browser settings
it: Impostazioni del browser di file

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: fields
it: campi

en: Add group
it: Aggiungi gruppo

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Duration
it: Durata

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: with comments
it: con commenti

en: without comments
it: senza commenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: comments
it: commenti

en: Full
it: Completo

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Rules
it: Regole

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

en: Modified
it: Modificato

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Hidden
it: Nascosto

en: Approved
it: Approvato

en: Undefined
it: Non definito

en: Show
it: Mostra

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Other queries
it: Altre query

en: Link to node
it: Collegamento al nodo

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Timer
it: Cronometro

en: Change
it: Cambia

en: Messages
it: Messaggi

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Tokens
it: Token

en: Time format
it: Formato ora

en: Week of @date
it: Settimana del @date

en: Countries
it: Paesi

en: Clear
it: Cancella

en: Pager position
it: Posizione del paginatore

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: Titles only
it: Solo titoli

en: Full text
it: Testo completo

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Source
it: Sorgente

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Editor width
it: Larghezza editor

en: Select a date
it: Seleziona una data

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Front page
it: Prima pagina

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
it: I visitatori possono creare profili e nessuna approvazione degli amministratori è richiesta.

en: unlimited
it: illimitati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: Activity
it: Attività

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: First
it: Primo

en: Search fields
it: Campi di ricerca

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Block name
it: Nome del blocco

en: Period
it: Punto

en: Site's time zone
it: Fuso orario del sito

en: Date's time zone
it: Fuso orario della data

en: No time zone conversion
it: Nessuna conversione di fuso orario

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Site default
it: Valore predefinito per il sito

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
it: Le date senza granularità alle ore non possono usare la gestione del fuso orario.

en: Granularity
it: Granularità

en: Time zone handling
it: Gestione fuso orario

en: is equal to
it: è uguale a

en: is not equal to
it: non è uguale a

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Date field
it: Campo data

en: Date API
it: API Data

en: Alignment
it: Allineamento

en: E-mail subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Link label
it: Etichetta del link

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: None.
it: Nessuno.

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Empty
it: Vuoto

en: Import failed.
it: Importazione fallita.

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: any
it: qualsiasi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Unit
it: Unità

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Log out
it: Esci

en: views
it: viste

en: The settings have not been saved because of the errors.
it: Le impostazioni non sono state salvate a causa di alcuni errori rilevati.

en: Default template
it: Modello predefinito

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: First day of week
it: Primo giorno della settimana

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: What links here
it: Che cosa rimanda qui

en: Seconds
it: Secondi

en: White
it: Bianco

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Are you sure?
it: Si è sicuri?

en: Results
it: Risultati

en: open
it: aperto

en: Parent term
it: Termine padre

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Style
it: Stile

en: Forums
it: Forum

en: revert
it: ripristina

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: All tags
it: Tutti i tag

en: Path Filter
it: Filtro percorso

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Reversed
it: Invertito

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Completed
it: Completato

en: Reverse
it: Inverti

en: Manage features
it: Gestione funzionalità

en: Conflict
it: Conflitto

en: Thousands separator
it: Separatore delle migliaia

en: Interval
it: Intervallo

en: completed
it: completato

en: Length of trimmed posts
it: Lunghezza dei contenuti troncati

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
it: Il massimo numero di caratteri utilizzati nella versione troncata del contenuto. Drupal utilizzerà questa impostazione per determinare a che punto troncare i contenuti. La versione troncata di un contenuto è tipicamente utilizzata come anteprima quando si mostra il contenuto in prima pagina, nei feed XML, ecc. Per disattivare le anteprime (teaser), impostare 'Illimitato'. Nota che questa impostazione verrà applicata soltanto ai nuovi contenuti o a quelli aggiornati e non modificherà le anteprime esistenti.

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Unformatted
it: Non formattato

en: Documents
it: Documenti

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New
it: Nuovo

en: Relationships
it: Relazioni

en: Plural
it: Plurale

en: Relationship
it: Relazione

en: relationships
it: relazioni

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: Base path
it: Percorso di base

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Automatic
it: Automatico

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Default options
it: Opzioni predefinite

en: Tabs
it: Schede

en: Output format
it: Formato di output

en: Storage
it: Archiviazione

en: Complete
it: Completo

en: Line break converter
it: Conversione linea a capo

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Analysis
it: Analisi

en: Clear Form Submissions
it: Cancella gli inserimenti della maschera

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
it: Sei sicuro di volere cancellare tutti gli inserimenti di questa maschera ?

en: Webform %title entries cleared.
it: Campi della maschera web %title cancellati.

en: Are you sure you want to delete this submission?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo invio?

en: Submitted values are
it: I valori inseriti sono

en: Q
it: D

en: responses
it: risposte

en: Webforms
it: Webform

en: View and edit all the available webforms on your site.
it: Visualizza e modifica tutti i moduli web disponibili sul sito.

en: Global configuration of webform functionality.
it: Configurazione generale delle funzionalità di webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: E-mail to address
it: Indirizzo e-mail destinatario

en: E-mail from name
it: Nome del mittente

en: E-mail from address
it: Indirizzo e-mail del mittente

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: No Components, add a component below.
it: Nessun componente, aggiungere un componente qui sotto.

en: Field Key
it: Chiave del campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
it: Usato come etichetta descrittiva quando si visualizza questo elemento del form.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
it: Una breve descrizione del campo per gli utenti del form.

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Selezionare questa opzione per obbligare l'utente ad inserire un valore.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
it: Per il componente webform di tipo @type non è definita una funzione di modifica.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
it: La chiave del campo %field_key non è valida. Si possono utilizzare soltanto lettere minuscole, numeri ed il carattere _ di sottolineatura.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
it: La chiave del campo %field_key è già utilizzata dal campo chiamato %existing_field. Usare una chiave univoca.

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Submitted by !name
it: Inviato da !name

en: Next Page >
it: Pagina seguente >

en: < Previous Page
it: < Pagina precedente

en: The webform component @type is not able to be displayed
it: Il componente @type del webform non può essere visualizzato

en: Illegal information. Data not submitted.
it: Informazioni non consentite. Dati non inviati.

en: Go back to the form
it: Torna al form

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Presents month, day, and year fields.
it: Presenta i campi mese, giorno e anno.

en: Left Blank
it: Lasciato in bianco

en: User entered value
it: L'utente ha inserito i valori

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: User email as default
it: Email dell'utente come valore predefinito

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
it: Imposta il valore predefinito di questo campo all'indirizzo email, se registrato.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
it: Lunghezza media inserimento in n.parole (esclusi spazi)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
it: Se questo fieldset è raggruppabile, l'utente può chiudere o aprire il fieldset.

en: Collapsed by Default
it: Inizialmente chiuso

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
it: I fieldset aggruppabili sono "aperti" come impostazione predefinita. Selezionare questa opzione per impostarli come "chiusi".

en: User uploaded file
it: File caricato dall'utente

en: Average uploaded file size
it: Dimensione media dei file caricati

en: Questions
it: Domande

en: Randomize Options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le colonne delle opzioni in ordine casuale.

en: Randomize Questions
it: Domande in ordine casuale

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le domande in ordine casuale.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
it: Consente la creazione di domande a griglia, caratterizzate da pulsanti di opzione.

en: Non-empty
it: Non vuoto

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
it: Consente la creazione di caselle di selezione, pulsanti di opzione, o menu di selezione.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
it: Un'area che consente l'inserimento di testo su più linee.

en: Basic textfield type.
it: Tipo di campo testo base

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
it: Presenta all'utente i campi ore e minuti. Campo opzionale am/pm.

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: The name used to indicate anonymous users.
it: Il nome utilizzato per indicare gli utenti anonimi

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
it: L'home page mostrerà il contenuto di questo URL relativo. Se non state utilizzando gli URL semplificati, specificate la parte dopo "?q=". Se non siete sicuri, scrivete "node".

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: is
it: è

en: Examples
it: Esempi

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Bold
it: Grassetto

en: Information
it: Informazioni

en: Variables
it: Variabili

en: Plugins
it: Plugin

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: North Carolina
it: Carolina del Nord

en: North Dakota
it: Nord Dakota

en: South Carolina
it: Carolina del Sud

en: South Dakota
it: Sud Dakota

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: A valid date is required for %title.
it: È richiesta una data valida in %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
it: Una Date API che può essere usata da altri moduli

en: The Strtotime default value is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime non è valido.

en: Relative
it: Relativa

en: Above
it: Sopra

en: Within
it: Dentro

en: Position of date part labels
it: Posizione delle etichette per le parti di data

en: User's time zone
it: Fuso orario dell'utente

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
it: Memorizza una data nel database come 'data ISO', formato raccomandato per date storiche o incomplete.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
it: Registra una data nel database come un campo datetime, raccomandato per data/ora complete che possono aver bisogno di conversione del fuso orario.

en: Date Popup
it: Popup per la data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
it: Abilita calendari popup con jQuery per inserire la data e widget per inserire l'ora.

en: Until
it: Fino a

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Fifth
it: Quinto

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
it: Una API Date Repeat per calcolare ripetizioni di date e orari in base a regole iCal.

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Overrides
it: Forzature

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Text area
it: Area di testo

en: Used in
it: Usato in

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Decimal
it: Decimale

en: Float
it: Virgola mobile

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: API documentation
it: Documentazione API

en: Italic
it: Corsivo

en: Hide
it: Nascondi

en: Date range
it: Intervallo date

en: Date - newest first
it: Data - prima i più nuovi

en: Date - oldest first
it: Data - prima i più vecchi

en: < Previous
it: < Precedente

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: Global
it: Globale

en: Two
it: Due

en: Three
it: Tre

en: Examples:
it: Esempi:

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Drupal path
it: Path di Drupal

en: Image gallery
it: Galleria immagini

en: Profiles
it: Profili

en: Thread
it: Argomento

en: Hot topic threshold
it: Soglia degli argomenti 'caldi'.

en: Topics per page
it: Argomenti per pagina

en: Posts - most active first
it: Contenuti - prima i più attivi

en: Posts - least active first
it: Contenuti - prima i meno attivi

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: From name
it: Nome del mittente

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Distinct
it: Distinta

en: E-mail template
it: Modello e-mail

en: Extension
it: Estensione

en: Space
it: Spazio

en: Keys
it: Chiavi

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Change layout
it: Cambia layout

en: Provided by
it: Fornito da

en: Contexts
it: Contesti

en: Export format
it: Formato di esportazione

en: Aggregate
it: Aggrega

en: <Any>
it: -Qualsiasi-

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Skin
it: Tema grafico

en: Loading
it: Caricamento

en: Rearrange
it: Riordina

en: empty
it: vuoto

en: Package
it: Imballo

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Node author
it: Autore del contenuto

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Rebuilding
it: Ricostruzione

en: District of Columbia
it: Distretto di Columbia

en: Cancel link
it: Link annulla

en: Attach to
it: Allega a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'indirizzo URL %url non è valido. Inserire gentilmente un indirizzo URL completo, simile a http://www.esempio.com/feed.xml.

en: Views panes
it: Pannelli viste

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: A list of files attached to the node.
it: Una lista di file allegati al contenuto.

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: A form to add a new comment.
it: Un form per aggiungere un nuovo commento.

en: Node comments
it: Commenti del contenuto

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: The content of the referenced node.
it: Il contenuto del nodo referenziato

en: Identifier
it: Identificativo

en: "@s" @type
it: @type "@s"

en: User profile
it: Profilo utente

en: Vocabulary terms
it: Termini del vocabolario

en: A node object.
it: Un oggetto nodo.

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: argument
it: argomento

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: Required contexts
it: Contesti richiesti

en: required context
it: contesto richiesto

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: No title
it: Nessun titolo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Panel
it: Pannello

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: Greek
it: Greco

en: begins with
it: inizia con

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Print
it: Stampa

en: Locked
it: Bloccato

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: Data
it: Dati

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: No name
it: Nessun nome

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Validation
it: Validazione

en: Finish
it: Termina

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Default format
it: Formato predefinito

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: Or
it: O

en: Underline
it: Sottolineato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Default picture
it: Ritratto predefinito

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
it: URL del ritratto da mostrare per gli utenti privi di un ritratto personalizzato. Lasciare vuoto per nessun ritratto.

en: Link class
it: Classe del link

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Available as block
it: Disponibile come blocco

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: and
it: e

en: Content language
it: Lingua dei contenuti

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Not promoted
it: Non promosso

en: Not sticky
it: Non sempre in cima

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: Reply-to link
it: Link rispondi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
it: È stato creato il nuovo webform %title. È possibile aggiungervi nuovi campi tramite il form sottostante.

en: Submission deleted.
it: Inserimento eliminato.

en: field
it: campo

en: nodes
it: nodi

en: Menu items
it: Elementi di menu

en: Formatter
it: Formattatore

en: clone
it: duplica

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Step
it: Passo

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Create @name
it: Crea @name

en: The taxonomy vocabulary ID
it: L'ID del vocabolario della tassonomia

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Fonts
it: Caratteri

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Embed
it: Integra

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: Patterns
it: Pattern

en: edit order and titles
it: modifica l'ordine e i titoli

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Installed version
it: Versione installata

en: User roles
it: Ruoli utente

en: User account
it: Profilo utente

en: More link path
it: Il percorso per leggi-tutto

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Not defined
it: Non definito

en: Validator
it: Validatore

en: Inherit
it: Eredita

en: pixels
it: pixel

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: Category ID
it: ID della categoria

en: Direction
it: Direzione

en: Widgets
it: Widget

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: shown
it: mostrato

en: export
it: esporta

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: Custom pages
it: Pagine personalizzate

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: Colon
it: Due punti

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Run updates
it: Esegui aggiornamenti

en: Current anonymous / authenticated users
it: Utenti attuali anonimi / autenticati

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: of
it: di

en: Title field
it: Titolo del campo

en: translate
it: traduci

en: No link
it: Nessun link

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Text length
it: Lunghezza del testo

en: Row
it: Riga

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Variants
it: Varianti

en: Properties
it: Proprietà

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Light
it: Chiaro

en: Boolean
it: Booleano

en: E-mail to
it: Invio e-mail

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
it: Un file di testo semplice delimitato da virgole, tab o altri caratteri.

en: A file readable by Microsoft Excel.
it: Un file leggibile da Microsoft Excel.

en: Delimited text format
it: Formato di testo delimitato

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: ends with
it: finisce per

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Book outline
it: Struttura del book

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: interval
it: intervallo

en: Hide submit button
it: Nascondi il tasto di invio

en: Additional settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Root term
it: Termine radice

en: Is one of
it: È uno di

en: Expression
it: Espressione

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Uses
it: Usa

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: The comment you are replying to does not exist.
it: Il commento a cui hai risposto non esiste.

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Theming information
it: Informazioni sul tema

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Ends with
it: Termina con

en: Undated
it: Senza data

en: XSS Filter
it: Filtro XSS

en: XSS Filter.
it: Filtro XSS.

en: Switch to plain text editor
it: Passa all'editor testuale

en: Switch to rich text editor
it: Passa all'editor rich text

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Auto-detect language
it: Rilevamento automatico della lingua

en: System path to the private folder is: !system_path.
it: Il percorso di sistema alla cartella privata è: !system_path.

en: Current path: !path
it: Percorso attuale: !path

en: Security filters
it: Filtri di sicurezza

en: Security settings
it: Impostazioni sicurezza

en: Enter mode
it: Modalità inserimento

en: Font formats
it: Formati del carattere

en: Predefined styles
it: Stili predefiniti

en: Predefined styles path
it: Percorso degli stili predefiniti

en: Path to uploaded files
it: Percorso per caricare i file

en: Absolute path to uploaded files
it: Percorso assoluto dei file caricati

en: Link to paths only
it: Solo link ai percorsi

en: Link using internal: links
it: Utilizzo link interni: link

en: Path Filter & Link To Content integration
it: Intergrazione per Filtro Path e Link al contenuto

en: Link To Content
it: Link al contenuto

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
it: Questo nome del profilo è riservato. Scegli un nome diverso.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
it: Il nome del profilo deve essere univoco. Un profilo con questo nome esiste già.

en: Troubleshooting
it: Risoluzione problemi

en: Uploading images and files
it: Sto caricando immagini e file

en: There are three ways for uploading files:
it: Ci sono tre modi per caricare i file:

en: By using the core upload module.
it: Usando il modulo upload di Drupal.

en: Rich text editor settings
it: Impostazioni dell'editor rich text

en: Configure the rich text editor.
it: Configura l'editor avanzato

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Use default RSS settings
it: Usa le impostazioni RSS predefinite

en: Title plus teaser
it: Titolo più anteprima

en: Front page feed
it: Feed prima pagina

en: Primary
it: Primario

en: The node ID of the node.
it: L'ID del nodo.

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: No role
it: Nessun ruolo

en: View link
it: Link guarda

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Menu link ID
it: ID del link nel menu

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Delete link
it: Link elimina

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Localization
it: Localizzazione

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: Multilingual support
it: Supporto multilingue

en: Enabled, with translation
it: Abilitato, traduzione inclusa

en: Has Avatar
it: Ha un Avatar

en: Draft
it: Bozza

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: 12-hour (am/pm)
it: 12-ore (am/pm)

en: 24-hour
it: 24-ore

en: Main menu
it: Menu principale

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
it: Non ci sono inserimenti per questo form. <a href="!url">Visualizza questo form</a>.

en: Sum
it: Somma

en: Start time
it: Punto di inizio

en: sorted by
it: ordinato per

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Format: @date
it: Formato: @date

en: date ical
it: ical per la data

en: The dates are invalid.
it: La date non sono valide.

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
it: !repeats_every_interval il !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
it: !repeats_every_interval ogni !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
it: !repeats_every_interval ogni !month_days di !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
it: !repeats_every_interval a !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
it: !repeats_every_interval !count volte

en: !repeats_every_interval until !until_date
it: !repeats_every_interval fino a !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
it: !repeats_every_interval eccetto !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
it: !repeats_every_interval quando la settimana inizia di !day_of_week

en: every week | every @count weeks
it[0]: ogni settimana
it[1]: ogni @count settimane

en: every month | every @count months
it[0]: ogni mese
it[1]: ogni @count mesi

en: every year | every @count years
it[0]: ogni anno
it[1]: ogni @count anni

en: every day | every @count days
it[0]: ogni giorno
it[1]: ogni @count giorni

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Remove group
it: Rimuovi gruppo

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than
it: è minore di

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Secondary
it: Secondario

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: No alias
it: Nessun alias

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
it: <strong>%property</strong> è <strong>%value</strong>

en: Numeric
it: Numerico

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Date field(s)
it: Campo/i data

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
it: Metodo da usare per la gestione di ricerche che coinvolgono campi data multipli. Specificare se si vuole ottenere gli elementi in cui uno qualsiasi dei campi data corrisponde al parametro (data = campo_1 OR campo_2), oppure solo quelli in cui tutti i campi data selezionati corrispondono al parametro (data = campo_1 AND campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
it: Selezionare almeno un campo per il filtro.

en: Missing date fields!
it: Campi data mancanti!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: (@field) <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
it: I risultati di questa richiesta possono essere letti all'indirizzo:

en: New component name
it: Nome nuovo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
it: Il nome del campo è obbligatorio quando si aggiunge un componente.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
it: Opzionale. Puoi organizzare il tuo form inserendo questo componente in un riquadro.

en: Component %name cloned.
it: Componente %name clonato.

en: Component %name updated.
it: Componente %name aggiornato.

en: New component %name added.
it: Nuovo componente %name aggiunto.

en: Delete the %name fieldset?
it: Cancellare il riquadro %name?

en: Delete the %name component?
it: Eliminare il componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Questa operazione cancellerà in modo definitivo il componente %name dal webform %webform. Questa operazione non potrà essere annullata.

en: Component %name deleted.
it: Componente %name eliminato.

en: Submissions for %user
it: Inserimenti per %user

en: Show !count results per page.
it: Mostra !count risultati per pagina.

en: Showing all results.
it: Mostrati tutti i risultati.

en: @total results total.
it: @total risultati totali.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
it: Questo è il delimitatore utilizzato nel file CSV/TSV quando si scaricano i risultati del form. Usare le tabulazioni nell'esportazione è il metodo più affidabile per preservare i caratteri non latini. È possibile cambiarlo in un altro delimitatore a seconda del programma con il quale si prevede di importare i risultati.

en: Submission Details
it: Dettagli invio

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
it: Questi permessi stabiliscono quali ruoli possono inviare questo form. Non impediscono l'accesso alla pagina del form. Se fosse necessario impedire l'accesso alla pagina del form, utilizzare un modulo per la regolazione dell'accesso ai contenuti come <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> o <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
it: Ruoli che possono inviare questo form.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
it: Se non diversamente specificato, il bottone per inviare il form avrà l'etichetta <em>Invia</em>. Se si vuole specificare un'etichetta diversa, inserirla in questo campo.

en: Submissions for this form are closed.
it: Gli inserimenti per questo form sono chiusi.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> o <a href="!register">registrarsi</a> per vedere questo form.

en: You do not have permission to view this form.
it: Non si dispone dei permessi necessari per vedere questo form.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
it: Il numero massimo di inserimenti per questo form è stato superato (@count).

en: You have already submitted this form.
it: Hai già inviato questo form.

en: You may not submit another entry at this time.
it: Non puoi effettuare un altro invio adesso.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
it: <a href="!url">Visualizza i tuoi inserimenti precedenti</a>.

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
it: Questi sono i tipi di campo disponibili in questa installazione di Webform. È possibile disabilitare ciascun componente deselezionando la casella corrispondente. Solo i componenti abilitati saranno disponibili nei form esistenti o in quelli nuovi.

en: Default e-mail values
it: Valori e-mail predefiniti

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
it: L'indirizzo del mittente predefinito per l'invio dei risultati via e-mail; di solito è l'indirizzo e-mail di chi effettua la manutenzione dei form.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
it: Il nome mittente predefinito da utilizzare con l'indirizzo mittente predefinito.

en: Default subject
it: Oggetto predefinito

en: The default subject line of any e-mailed results.
it: L'oggetto predefinito per ogni risultato inviato per email.

en: Default export format
it: Formato d'esportazione predefinito

en: Default export delimiter
it: Delimitatore predefinito per l'esportazione

en: Submission access control
it: Controllo accessi inserimento

en: Select the user roles that may submit each individual webform
it: Selezionare i ruoli utente che possono inviare ogni Webform

en: Disable Webform submission access control
it: Disattiva il controllo accessi per l'invio del Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
it: Normalmente, il form di configurazione di ciascun Webform consente all'amministratore di scegliere quali ruoli possono inviare il form. È possibile permettere agli utenti di inviare sempre il form se si sono già regolati in altro modo gli accessi ai singoli contenuti.

en: Submission updated.
it: Inserimento aggiornato.

en: Thank you, your submission has been received.
it: Grazie, la vostra richiesta è stata ricevuta.

en: Token values
it: Valori dei token

en: Webform confirmation
it: Conferma Webform

en: Form components
it: Campi del form.

en: Webform submission
it: Inserimento Webform

en: Website timezone
it: Fuso orario del sito web

en: User timezone
it: Fuso orario dell'utente

en: Use a textfield for year
it: Usa un campo di testo per l'anno

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
it: Se selezionato, il campo data mostrerà una casella di testo per inserire l'anno. Altrimenti mosterà una lista da cui scegliere l'anno.

en: Entered !name is not a valid date.
it: Il valore inserito per !name non è una data valida.

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
it: I riquadri permettono di organizzare i campi in gruppi.

en: Filesize (KB)
it: Dimensione (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
it: Un campo invisibile all'utente, ma il cui contenuto viene registrato assieme agli inserimenti.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
it: Mostra nel form testo HTML senza campi di inserimento dati.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
it: Le opzioni nella lista selezionata devono essere univoche. Le chiavi seguenti sono usate più di una volta:

en: Make this field resizable by the user.
it: Rendere questo campo ridimensionabile dall'utente.

en: Examples: $, #, -.
it: Esempi: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
it: Esempi: lb, kg, %.

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: Use theme CSS
it: CSS del tema

en: Define CSS
it: CSS personalizzato

en: Justify
it: Giustificato

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
it: Interfaccia di amministrazione delle viste. Senza questo modulo non si possono creare o modificare le viste.

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il percorso di Drupal o l'URL assoluta per questo link. È possibile introdurre i dati per questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" a continuazione.

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
it: Questo filtro esposto è opzionale e avrà aggiunte delle opzioni per consentirgli di non essere impostato.

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember the last setting the user gave this filter.
it: Ricorda l'ultima impostazione data dall'utente a questo filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: not in
it: non in

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: desc
it: disc

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: Broken
it: Corrotto

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: View name
it: Nome della vista

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: View tag
it: Etichetta vista

en: The view has been deleted.
it: La vista è stata eliminata.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
it: Il blocco è stato rimosso e ora è possibile modificare questa vista.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
it: Inserire il nome da usare per questa vista, se è diverso dalla vista sorgente. Lasciare vuoto per usare il nome della vista.

en: Paste view code here
it: Incollare qui il codice della vista

en: Unable to interpret view code.
it: Impossibile interpretare il codice della vista.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
it: Una vista con quel nome esiste già; si prega di scegliere un nome differente

en: Display plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della visualizzazione @plugin non è disponibile.

en: Style plugin @plugin is not available.
it: Il plugin dello stile @plugin non è disponibile.

en: Row plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della riga @plugin non è disponibile.

en: @type handler @table.@field is not available.
it: Il gestore di @type @table.@field non è disponibile.

en: Unable to import view.
it: Impossibile importare la vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
it: Selezionare una voce per modificarne i dettagli.

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: Invalid
it: Scorretto

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: View analysis
it: Analisi vista

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: Disable views data caching
it: Disattiva il caching dei dati delle viste

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
it: Viste memorizza in cache i dati sulle tabelle, sui moduli e sulle viste disponibili per incrementare le prestazioni. Selezionando questa casella, Viste salterà questa cache e ricostruirà sempre questi dati quando necessario. Ciò può avere un forte impatto sulle prestazioni del sito.

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
it: Drupal ha la capacità di eseguire molte query mentre viene fatto il rendering di una vista. Selezionando questa casella si visualizzeranno tutte le query durante il rendering della vista come parte dell'anteprima in diretta.

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: The unique ID of the aggregator category.
it: L'ID univoco della categoria dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator category.
it: Il titolo della categoria dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: The group the translation is in.
it: Il gruppo a cui appartiene la traduzione.

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: The version of Drupal core that this string is for.
it: La versione del core di Drupal a cui la stringa fa riferimento.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Whether or not the node is published.
it: Indica se il nodo è pubblicato o no.

en: Published or admin
it: Pubblicato o in amministrazione

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: Revert link
it: Link Versione precedente

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Whether the poll is open for voting.
it: Se il sondaggio è aperto alla votazione.

en: Profile textfield
it: Campo di testo profilo

en: Profile textarea
it: Area di testo del profilo

en: Profile checkbox
it: Casella del profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Profile freeform list %field-name.
it: Elenco libero %field-name del profilo.

en: Profile date %field-name.
it: Data del %field-name del profilo.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: Most recent view
it: Ultima visualizzazione

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Stores site access information.
it: Memorizza le informazioni sugli accessi al sito.

en: Browser session ID of user that visited page.
it: L'ID della sessione del browser dell'utente che ha visitato la pagina.

en: Title of page visited.
it: Titolo della pagina visitata.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
it: Percorso interno della pagina visitata (relativo alla root di Drupal).

en: Referrer URI.
it: URI referrer.

en: Hostname of user that visited the page.
it: Nome host dell'utente che ha visitato la pagina.

en: The user who visited the site.
it: L'utente che ha visitato il sito.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
it: Tempo (in millisecondi) di caricamento della pagina.

en: Timestamp of when the page was visited.
it: Data e ora (timestamp) di quando la pagina è stata visitata.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
it: File mantenuti da Drupal e da moduli vari.

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The path of the file.
it: Il percorso del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Il nome del vocabolario di cui fa parte un termine. Questo sarà il vocabolario che conterrà qualsiasi termine del campo "Tassonomia: Termine"; allo stesso modo può creare duplicati.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: The user ID
it: L'ID dell'utente

en: The user or author name.
it: Il nome dell'utente o dell'autore.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
it: L'indirizzo email per un dato utente. Questo campo non è solitamente mostrato agli utenti, per cui attenzione nel suo utilizzo.

en: Language of the user
it: Lingua dell'utente

en: The user's picture, if allowed.
it: Il ritratto dell'utente, se consentito.

en: The date the user was created.
it: Il data in cui è stato creato l'utente.

en: The user's last access date.
it: La data dell'ultima accesso dell'utente.

en: The user's last login date.
it: La data dell'ultimo login dell'utente.

en: Whether a user is active or blocked.
it: Se un utente è attivo o bloccato.

en: The user's signature.
it: La firma dell'utente.

en: Provide a simple link to edit the user.
it: Fornisci un link semplice per modificare l'utente.

en: Roles that a user belongs to.
it: I ruoli a cui l'utente appartiene.

en: User ID from URL
it: ID utente dall'URL

en: User ID from logged in user
it: ID Utente degli utenti autenticati

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Link this field to its aggregator category page
it: Collega questo campo alla sua pagina di categoria dell'aggregatore

en: No user
it: Nessun utente

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: contact
it: contatti

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Link this field to download the file
it: Collega questo campo per download il file

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Exposed form in block
it: Form esposto nel blocco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
it: Questo titolo sarà visualizzato con la vista, dovunque vengono visualizzati normalmente i titoli; cioè, come il titolo della pagina, titolo del blocco, ecc.

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
it: <strong>Importante!</strong> Quando si aggiungono, rimuovono o rinominano i file modello, è necessario rendere Drupal consapevole delle modifiche facendogli rianalizzare i file del sistema. Cliccando questo pulsante si azzera il registro del tema di Drupal avviando perciò il processo di rianalisi. I modelli evidenziati sopra rifletteranno quindi il nuovo stato del sistema.

en: Theming information (display)
it: Informazioni sulla temizzazione (visualizzazione)

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: theming information
it: informazioni sulla temizzazione

en: This display has no theming information
it: La visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: Theming information (style)
it: Informazioni temizzazione (stile)

en: This display has no style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: Theming information (row style)
it: Informazioni temizzazione (stile riga)

en: This display has no row style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile riga

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
it: Se impostato, qualsiasi widget esposto non apparirà in questa vista. Sarà invece reso disponibile un blocco nel sistema di amministrazione blocchi di Drupal e il form esposto comparirà lì. Notare che questo blocco deve essere attivato manualmente, Viste non lo attiverà in automatico.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: Exposed form: @view-@display_id
it: Form esposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Block admin description
it: Descrizione amministrazione blocco

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
it: Questo imposta lo stato predefinito del metodo integrato di caching dei blocchi in Drupal; richiede che il caching sia attivato nella amministrazione del blocco. Prestare attenzione poiché si ha poco controllo su quando questa cache viene svuotata.

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
it: Quando si crea una voce di menu come scheda, Drupal ha bisogno di sapere quale sarà la voce di menu genitore di quella scheda. Alcune volte il genitore esiste già, mentre altre volte si deve crearne uno. Il percorso di una voce genitore sarà sempre lo stesso percorso con l'esclusione dell'ultima parte, cioè, se il percorso di questa vista è <em>foo/bar/baz</em>, il percorso genitore sarà <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
it: Se la voce genitore del menu è una scheda, inserire il peso della scheda. più basso è il numero, più a sinistra sarà la scheda.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: The style selected does not utilize fields.
it: Lo stile selezionato non utilizza i campi.

en: None defined
it: Non definito

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: New view
it: Nuova vista

en: Changed view
it: Vista modificata

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
it: Vista %name, visualizza voci del tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
it: Anteprima in diretta

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Adjust top margin
it: Regola il margine superiore

en: Keep menu at top of page
it: Mantieni il menu in cima alla pagina

en: Move local tasks into menu
it: Sposta voci locali sul menù

en: Parent link ID
it: ID del link di livello superiore

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: Adjust administration menu settings.
it: Regola le impostazioni del menu di amministrazione.

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Must users preview posts before submitting?
it: L'utente deve rivedere il contenuto prima di inviarlo?

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Unmet dependencies: !dependencies
it: Prerequisiti non soddisfatti: !dependencies

en: Checking...
it: Verifiche in corso...

en: No changes have been made to this feature.
it: Non sono state effettuate modifiche a questa funzionalità.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Enable and disable features.
it: Abilita e disabilita funzionalità.

en: Display components of a feature.
it: Visualizza i componenti di una funzionalità.

en: Compare default and current feature.
it: Confronta lo stato predefinito e quello attuale di una funzionalità.

en: Menu items for any enabled features.
it: Voci di menu per tutte le funzionalità abilitate.

en: Provides feature management for Drupal.
it: Fornisce a Drupal la gestione di funzionalità, ovvero strutture composte da moduli e relative configurazioni.

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: No features available.
it: Nessuna funzionalità disponibile.

en: Filter criteria
it: Criteri del filtro

en: Link ID
it: ID della voce

en: Contact form
it: Form contatti

en: Pagination
it: Paginazione

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
it: L'indirizzo <em>From</em> nelle e-mail inviate automaticamente nella procedura di registrazione, per le richieste di nuova password e altre notifiche. (Usare un indirizzo che appartiene allo stesso dominio del sito, per evitare che i messaggi vengano marcati come spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: !name non può essere più lungo di %max caratteri ma attualmente è lungo %length caratteri.

en: Illegal choice %choice in %name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento %name.

en: Latin
it: Latino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Ampersand
it: E commerciale

en: Default number of forum topics displayed per page.
it: Numero di default di argomenti del forum visualizzati per pagina.

en: Default display order for topics.
it: Ordine di visualizzazione predefinito per gli argomenti

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
it: La lingua di default di questo account per le e-mail e la lingua preferita per la presentazione del sito.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
it: Attiva il supporto multilingue per questo tipo di contenuto. Se attivato, un campo per la selezione della lingua sarà aggiunto al form di modifica, consentendo di scegliere una delle <a href="!languages">lingue attivate</a>. Se disattivato, i nuovi contenuti saranno salvati con la lingua predefinita. Un contenuto esistente non sarà influenzato dal cambiamento di questa opzione.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
it: Gli utenti con il permesso <em>amministra i nodi</em> potranno modificare queste opzioni.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Number of posts on main page
it: Numero di contenuti in prima pagina

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Popular content
it: Contenuti più visti

en: The name of this website.
it: Il nome di questo sito.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
it: Il motto del sito, l'etichetta o lo slogan (spesso visualizzato vicino al titolo del sito).

en: Default 403 (access denied) page
it: Pagina 403 predefinita (accesso negato)

en: Default 404 (not found) page
it: Pagina 404 predefinita (non trovato)

en: Number of items in each feed
it: Numero di elementi in ciascun feed

en: Default number of items to include in each feed.
it: Numero predefinito di voci da includere in ciascun feed.

en: Feed content
it: Contenuto del feed

en: Titles plus teaser
it: Titoli e anteprime

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
it: Impostazione globale per la visualizzazione predefinita degli oggetti contenuti in ciascun feed.

en: Date and time
it: Data e ora

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
it: Attiva il supporto multilingue per questo tipo di contenuti. Se attivo, un campo per la selezione della lingua verrà aggiunto al form di modifica, consentendo quindi di scegliere una delle <a href="!languages">lingue attive</a>. Puoi anche attivare la traduzione per questo tipo di contenuti, il che ti consente di tradurre il contenuto in una delle lingue attive. Se questa opzione è disattivata, i nuovi contenuti verranno salvati con la lingua predefinita. I contenuti esistenti non verranno influenzati se modifichi questa opzione.

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
it: I visitatori possono creare profili ma l'approvazione degli amministratori è richiesta.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
it: Richiedi la verifica dell'indirizzo e-mail quando un visitatore crea un profilo.

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
it: Se questa casella è selezionata, i nuovi utenti dovranno convalidare il loro indirizzo e-mail prima di accedere al sito e sarà loro assegnata una password generata dal sistema. Se è deselezionata, gli utenti accederanno subito dopo la registrazione e potranno selezionare la loro password durante la registrazione.

en: User registration guidelines
it: Linee guida per la registrazione dell'utente

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
it: Questo testo viene visualizzato nella parte superiore del form di registrazione per aiutare gli utenti.

en: Welcome, new user created by administrator
it: Benvenuto, nuovo utente creato dall'amministratore

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
it: Personalizza i messaggi e-mail di benvenuto inviati ai nuovi utenti creati da un amministratore.

en: Welcome, no approval required
it: Benvenuto, non è richiesta nessuna approvazione

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
it: Personalizza i messaggi e-mail di benvenuto inviati ai nuovi membri al momento della registrazione, quando non è richiesta l'approvazione dell'amministratore.

en: Welcome, awaiting administrator approval
it: Benvenuto, in attesa dell'approvazione dell'amministratore

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
it: Personalizza i messaggi e-mail di benvenuto inviati ai nuovi membri al momento della registrazione, quando è richiesta l'autorizzazione dell'amministratore.

en: Password recovery email
it: E-mail di recupero della password

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
it: Personalizza i messaggi e-mail inviati agli utenti che richiedono una nuova password.

en: Account activation email
it: E-mail di attivazione profilo

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
it: Attiva e personalizza i messaggi e-mail inviati agli utenti in attesa di attivazione del profilo (nel caso in cui un amministratore attivi un profilo di un utente già registrato, in un sito in cui è richieda l'approvazione dell'amministrazione).

en: Notify user when account is activated.
it: Avvisa l'utente quando il suo profilo viene attivato.

en: Account blocked email
it: E-mail di blocco del profilo

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
it: Attiva e personalizza i messaggi e-mail inviati agli utenti quando i loro profilo vengono bloccati.

en: Notify user when account is blocked.
it: Avvisa l'utente quando il suo profilo è bloccato.

en: Account deleted email
it: E-mail di eliminazione del profilo

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
it: Attiva e personalizza i messaggi e-mail inviati agli utenti quando i loro profili vengono eliminati.

en: Notify user when account is deleted.
it: Avvisa l'utente quando il profilo viene eliminato.

en: Signature support
it: Supporto firma

en: Picture support
it: Supporto ritratti

en: Picture maximum dimensions
it: Dimensione massima del ritratto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
it: Dimensione massima per i ritratti, in pixel.

en: Picture maximum file size
it: Dimensione massima del ritratto

en: Maximum file size for pictures, in kB.
it: Dimensione massima per i ritratti, in kB.

en: Picture guidelines
it: Linee guida per il ritratto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
it: Questo testo viene mostrato vicino al form di caricamento del ritratto in aggiunta alle linee guida predefinite.  È utile per guidare o aiutare gli utenti.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Bar with progress meter
it: Barra di avanzamento

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: Styles
it: Stili

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Item ID
it: ID elemento

en: Base name
it: Nome di base

en: Text format
it: Formato del testo

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: URL path
it: Percorso URL

en: Aid
it: Aiuto

en: Days of the week
it: Giorni della settimana

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: CTools CSS Cache
it: Cache CSS di CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
it: A causa di un problema nella configurazione della cartella 'files', non è stato possibile creare la cartella della Cache CSS di CTools (%path). Si prega di assicurarsi che la cartella files sia correttamente configurata, e che il server web possa crearvi nuove cartelle.

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
it: Una cache speciale usata per memorizzare gli oggetti mentre vengono modificati dall'utente; serve per salvare lo stato in un ambiente generalmente privo di stato.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
it: Libreria di strumenti utili sviluppata da Merlin of Chaos

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
it: Esegue l'esportazione di massa degli oggetti conosciuti da Chaos tools.

en: In code
it: Da codice

en: Add variant
it: Aggiungi variante

en: Variant type
it: Tipo di variante

en: Optional features
it: Funzioni opzionali

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
it: Fornisce un'interfaccia utente e le API per gestire le pagine all'interno del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Create a new page
it: Crea una nuova pagina

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
it: Fornisci un menu visibile o una linguetta di menu a questa pagina.

en: Make a copy of this page
it: Crea una copia di questa pagina

en: Remove this page from your system completely.
it: Rimuovi completamente la pagina dal sistema.

en: User profile template
it: Template profilo utente

en: Variant
it: Variante

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Configure Views to be used as CTools content.
it: Configura Views per essere usato come contenuto CTools.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
it: Consente al contenuto delle Viste di essere utilizzato dentro Pannelli, Dashboard e altri moduli che utilizzano le API di CTools Content.

en: Allow settings
it: Consenti impostazioni

en: Title override
it: Sovrascrittura del titolo

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: Form settings
it: Impostazioni maschera

en: %title is invalid.
it: %title non è valido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
it: Errore HTTP Request durante l'importazione di %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
it: Impossibile aprire il file: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
it: File calendario non valido: %filename

en: Invalid calendar file.
it: File calendario non valido.

en: Custom input format
it: Formato di inserimento personalizzato

en: Hide repeat rule
it: Nascondi la regola di ripetizione

en: There are errors in @field_name value #@delta:
it: Ci sono errori nel valore #@delta di @field_name:

en: There are errors in @field_name:
it: Ci sono errori in @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
it: La documentazione completa per i moduli Date e Date API è disponibile al link <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
it: Usare il selettore di ore di jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
it: Inserimento manuale dell'ora, nessun selettore di ore jQuery

en: Timepicker
it: Selettore ore

en: Current exceptions
it: Eccezioni attuali

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
it: Date e calendari possono essere complicati da impostare. La !date_wizard facilita la creazione di un semplice tipo di contenuto per le date e del relativo calendario.

en: Date wizard
it: Creazione guidata date

en: Content type name
it: Nome del tipo di contenuto

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
it: Nome riconoscibile dalla macchina. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Se il tipo di contenuto con questo nome non esiste, ne verrà creato uno.

en: Content type label
it: Etichetta del tipo di contenuto

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo tipo di contenuti. È necessario soltanto quando si crea un nuovo tipo di contenuti.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
it: Un tipo di contenuto per le date, collegato a un calendario di Views.

en: Content type description
it: Descrizione del tipo di contenuto

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
it: Una descrizione per il tipo di contenuto. È necessario solo se si sta creando un nuovo tipo di contenuto.

en: Date field name
it: Nome del campo data

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
it: Campo leggibile dal computer. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Non deve essere il nome di un campo già esistente.

en: Date field label
it: Etichetta del campo data

en: The human-readable label for this field.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo campo.

en: Date widget type
it: Tipo di widget per indicare la data

en: Show repeating date options
it: Mostra le opzioni di ricorrenza per la data

en: Date field type
it: Tipo del campo data

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
it: Il tipo consigliato è Datetime, tranne che per le date storiche o per quelle che presentano una granularità a livello di mese o anno. Per date più vecchie o incomplete si dovrebbe usare il tipo Date (una data ISO).

en: Date timezone handling
it: Gestione del fuso orario per la data

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
it: Il fuso orario dovrebbe essere impostato su 'nessuno' per granularità che non presentano riferimenti a ore e minuti.

en: Create a calendar for this date field
it: Crea un calendario associato a questo campo data

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
it: Poiché Il nome di questo tipo di contenuto esiste già, il nuovo campo è aggiunto al tipo di contenuto esistente.

en: This field name already exists.
it: Il nome di questo campo esiste già.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
it: Il fuso orario non deve essere gestito per granularità che non presentano riferimenti a ore o minuti.

en: Date Tools
it: Strumenti per le date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
it: Strumenti per importare e creare automaticamente date e calendari.

en: Date browser
it: Selettore data

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
it: Navigazione avanti/indietro sulla Data da collegare alle altre visualizzazioni. Richiede l'argomento Data.

en: Date browser style
it: Stile del selettore di data

en: Date (!base_table)
it: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
it: Filtra il campo data !base_table di qualsiasi View, usando date o periodi in formato ISO (es: YYYY, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, ecc).

en: Filter any Views !base_table date field.
it: Filtra il campo data !base_table delle View.

en: You must select at least one date field for this argument.
it: Selezionare almeno un campo data per questo parametro.

en: Navigate to previous year
it: Vai all'anno precedente

en: Navigate to next year
it: Vai all'anno successivo

en: Navigate to previous month
it: Vai al mese precedente

en: Navigate to next month
it: Vai al mese successivo

en: Navigate to previous week
it: Vai alla settimana precedente

en: Navigate to next week
it: Vai alla settimana successiva

en: Navigate to previous day
it: Vai al giorno precedente

en: Navigate to next day
it: Vai al giorno successivo

en: View full page month
it: Visualizza il mese in una pagina intera

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: @project issue queue
it: coda segnalazioni di @project

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: manage fields
it: gestisci campi

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: <No value>
it: - Nessun valore -

en: Custom label
it: Etichetta personalizzata

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Regional settings
it: Impostazioni internazionali

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Relative date
it: Data relativa

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Show links
it: Mostra collegamenti

en: Lock
it: Bloccare

en: Random order
it: Ordine casuale

en: Hello <strong>@username</strong>
it: Ciao <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
it: Mostra scorciatoie

en: Administration menu Toolbar style
it: Menu di amministrazione in stile Toolbar

en: A better Toolbar.
it: Una Toolbar migliore.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
it: Codice di esempio, help avanzato e un pannello demo che mostra come realizzare plugins per ctools.

en: CTools plugin example
it: Esempio plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
it: Esempio plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
it: Mostra come un modulo esterno può fornire delle funzionalità aggiuntive per CTools (per Pannelli, ecc...)

en: Existing node
it: Contenuto esistente

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Manage pages
it: Gestione pagine

en: Show End Date
it: Mostra Data di fine

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Gallery page
it: Pagina di galleria

en: Structure
it: Struttura

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Default values
it: Valori di default

en: Example: Image gallery
it: Esempio: Galleria immagini

en: Example: image_gallery
it: Esempio: galleria_immagini

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
it: Può contenenre solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura ("_"). <strong>Evitare di scegliere un nome uguale ad un progetto Drupal esistente.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
it: Fornire una breve descrizione di che cosa si debba aspettare un utente dopo aver abilitato questa funzionalità.

en: URL of update XML
it: URL dell'XML di aggiornamento

en: features
it: funzionalita

en: Create feature
it: Creazione funzionalità

en: Create a new feature.
it: Crea un nuovo modulo funzionalità.

en: Auto-detected
it: Rilevato automaticamente

en: Provided by dependency
it: Fornito dal prerequisito

en: Unique
it: Univoco

en: Content statistics
it: Statistiche del contenuto

en: Site contact page
it: Pagina di contatto del sito

en: User contact
it: Contatto utente

en: Search @type
it: Ricerca @type

en: Path to uploaded files relative to the document root.
it: Percorso ai file caricati, relativo alla document root.

en: What You See Is What You Get
it: What You See Is What You Get (quello che vedi è ciò che otterrai)

en: official project page
it: pagina ufficiale del progetto

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente che ha inserito il commento. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
it: Mette in relazione contenuti e termini di tassonomia, specificando quale (o quali) vocabolari usare. La relazione genera record duplicati in presenza di termini multipli assegnati ai contenuti.

en: The text of the profile item.
it: Il testo della voce di profilo.

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: The name of the role.
it: Il nome del ruolo.

en: The role ID of the role.
it: L'identificativo del ruolo.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
it: Se nascosto, questo bottone sarà nascosto ai soli utenti dotati di javascript e la pagina cambierà automaticamente al cambiare della selezione.

en: Libraries
it: Librerie

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
it: Accetta una data in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Sono considerati validi valori come "today", "+2 months", e "Dec 9 2004".

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
it: Accetta un orario in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Valori come "now", "+2 hours", e "10:30pm" sono considerati validi.

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Site email address
it: Indirizzo e-mail del sito

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: SQL Query
it: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
it: La query sarà generata ed eseguita utilizzando le API database di Drupal

en: revision user
it: utente revisione

en: Exposed form
it: Form esposto

en: Cancel account
it: Elimina profilo

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
it: Si prega di inserire una versione comprendente la versione del core e la versione maggiore. Esempio: !example

en: Recreate
it: Ricreare

en: Revert components
it: Ripristinare i componenti

en: Mark as reviewed
it: Accettare la variazione

en: @actioning @module_name / @component.
it: Eseguo @action su @module_name / @component.

en: @action completed for @module_name / @component.
it: Complatato @action per @module_name / @component.

en: Manage features.
it: Gestione funzionalità.

en: Recreate an existing feature.
it: Ricrea un modulo funzionalità esistente.

en: Review overrides
it: Revisione variazioni manuali

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Base table
it: Tabella di base

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Render
it: Presentazione

en: CKEditor Global Profile
it: Profilo globale di CKEditor

en: Always run security filters for CKEditor.
it: Esegui sempre i filtri di sicurezza per CKEditor.

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
it: Esegui i filtri di sicurezza solo quanto CKEditor è impostato per avviarsi automaticamente.

en: CKEditor default
it: Impostazioni predefinite di CKEditor

en: Select manually
it: Seleziona manualmente

en: Color module: base
it: Modulo colore: base

en: Color module: top
it: Modulo colore: sopra

en: Color module: bottom
it: Modulo colore: sotto

en: The language for the CKEditor interface.
it: La lingua dell'interfaccia di CKEditor.

en: Use theme ckeditor.styles.js
it: Usa ckeditor.styles.js nel tema

en: Define path to ckeditor.styles.js
it: Definisce il percorso per ckeditor.styles.js

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
it: Seleziona il browser per i file che desideri utilizzare per caricare i file.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
it: Seleziona il browser per i file che desideri utilizzare per caricare le immagini.

en: Path to CKEditor
it: Percorso di CKEditor

en: Local path to CKEditor
it: Percorso locale di CKEditor

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
it: Il percorso relativo all'ubicazione della cartella privata nella quale CKEditor deve archiviare i file caricati.

en: for developers only
it: solo per sviluppatori

en: CKEditor homepage
it: Homepage di CKEditor

en: Take a look at !listlink when installing CKEditor.
it: Dai un'occhiata a !listlink quando installi CKEditor.

en: Choose a CKEditor skin.
it: Scegliere un tema grafico per CKEditor.

en: Insert Teaser Break
it: Inserisci il Teaser Break

en: Insert Page Break
it: Inserisci il Page Break

en: The document already contains a teaser break. Do you want to proceed by removing it first?
it: Il documento contiene già un teaser break. Desideri rimuoverlo prima di continuare?

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
it: L'indirizzo IP del computer da cui il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The URL of the comment.
it: L'URL del commento.

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: The URL of the comment's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del commento.

en: The date the comment was posted.
it: La data nella quale il commento è stato pubblicato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
it: Il genitore di questo commento, se il raggruppamento per argomenti dei commenti è attivo.

en: The node the comment was posted to.
it: Il nodo commentato.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: New comment count
it: Nuovo totale dei commenti

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The URL of the node's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del nodo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: The author of the node.
it: L'autore del nodo.

en: Poll winner
it: Vincitore del sondaggio

en: The winning poll answer.
it: La risposta vincente del sondaggio.

en: Poll winner votes
it: Vincitori del sondaggio

en: The number of votes received by the winning poll answer.
it: Il numero di voti ricevuti dalla risposta vincente del sondaggio

en: Poll winner percent
it: Percentuale di vittoria del sondaggio

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
it: La percentuale di voti ricevuta dalla risposta vincente del sondaggio.

en: The number of visitors who have read the node.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo oggi.

en: Last view
it: Ultima visualizzazione

en: The date on which a visitor last read the node.
it: La data dell'ultima visualizzazione del nodo da parte di un visitatore.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: The URL of the site's login page.
it: L'URL della pagina di accesso del sito.

en: The unique ID of the uploaded file.
it: L'ID univoco del file caricato

en: The name of the file on disk.
it: Il nome del file sul disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
it: Le dimensioni del file, in kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
it: L'URL del file accessibile dal web.

en: The date the file was most recently changed.
it: La data di ultima modifica del file.

en: The user who originally uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file originale.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
it: Il numero di nodi taggati con il termine di tassonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
it: L'URL del termine di tassonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
it: Il vocabolario cui il termine di tassonomia appartiene.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero dei termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The url of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dell'account utente.

en: The date the user last logged in to the site.
it: La data dell'ultimo accesso al sito da parte dell'utente.

en: The date the user account was created.
it: La data di creazione del profilo utente.

en: All parent terms
it: Tutti i termini padre

en: Promoted to frontpage
it: Promosso in prima pagina

en: Sticky in lists
it: Fisso nelle liste.

en: the list of common problems
it: elenco di problemi comuni

en: Embed Media Dialog
it: Finestra integrata dei media

en: Embed media code
it: Codice integrato dei media

en: Paste embed code here
it: Incolla il codice integrato qui

en: Default country
it: Paese predefinito

en: system
it: sistema

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Cache blocks
it: Cache dei blocchi

en: No books available.
it: Nessun libro disponibile.

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Text formats
it: Formati del testo

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
it: Il numero di risposte che deve avere un argomento per essere considerato "caldo".

en: Forum navigation vocabulary
it: Vocabolario per la navigazione del forum

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: Date type
it: Tipo di data

en: No Main links
it: Nessun link Principale

en: Source for the Main links
it: Origine dei link Principali

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
it: Seleziona il menu da visualizzare per i link principali (generalmente nella parte alta della pagina).

en: No Secondary links
it: Nessun collegamento Secondario

en: Source for the Secondary links
it: Origine dei link Secondari

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
it: Il menu <em>Navigazione</em> contiene collegamenti dedicati ai visitatori del sito. I collegamenti vengono aggiunti al menu <em>Navigazione</em> automaticamente da alcuni moduli.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
it: Il menu <em>Utente</em> contiene collegamenti relativi al profilo utente, così come il collegamento per la disconnessione.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
it: Il menu <em>Gestione</em> contiene link alle operazioni di amministrazione.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Preview before submitting
it: Visualizza un'anteprima prima di salvare il contenuto

en: Display author and date information.
it: Mostra informazioni su autore e data.

en: Author username and publish date will be displayed.
it: Verranno visualizzati il nome utente dell'autore e la data di pubblicazione.

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Full content
it: Contenuto completo

en: @title dialog
it: Finestra di dialogo @title

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it[0]: Devi includere almeno una parola chiave con 1 o più caratteri.
it[1]: Devi includere almeno una parola chiave con @count o più caratteri..

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
it: Il numero massimo di post visualizzati sulle pagine di sommario come la prima pagina del sito.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
it: Questa pagina viene mostrata quando l'accesso al documento richiesto è negato all'utente corrente. Lascia vuoto per mostrare una pagina "accesso negato" generica.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
it: Questa pagina viene visualizzata quando nessun altro contenuto corrisponde al documento richiesto. Lascia vuoto per mostrare una pagina generica "pagina non trovata"

en: Compress cached pages.
it: Comprimi le pagine incluse nella cache.

en: Description of your site, included in each feed.
it: Descrizione del tuo sito, inclusa in ogni feed.

en: Users may set their own time zone.
it: Gli utenti possono impostare il proprio fuso orario.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
it: Ricorda agli utenti al momento del login se il loro fuso orario non è impostato.

en: Only applied if users may set their own time zone.
it: Applicabile solo se gli utenti possono impostare il proprio fuso orario.

en: Time zone for new users
it: Fuso orario per i nuovi utenti

en: Default time zone.
it: Fuso orario predefinito.

en: Empty time zone.
it: Fuso orario vuoto.

en: Users may set their own time zone at registration.
it: Gli utenti possono impostare il proprio fuso orario al momento della registrazione.

en: Put site into maintenance mode
it: Metti il sito in manutenzione

en: Maintenance mode message
it: Messaggio della modalità «In manutenzione»

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
it: Messaggio da mostrare ai visitatori quando il sito è in manutenzione.

en: Public files
it: File pubblici

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: There is currently no content classified with this term.
it: Attualmente nessun contenuto è stato classificato con questo termine.

en: Picture directory
it: Cartella per le immagini

en: E-mails
it: E-mail

en: Account cancellation confirmation
it: Conferma di eliminazione del profilo utente

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
it: Modifica i messaggi e-mail inviati agli utenti quando tentano di cancellare i propri profili utente.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Image style
it: Stile immagine

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
it: Etichetta per questo settore che verrà visualizzata solo per l'amministratore.

en: Exposed
it: Esposto

en: Displays Reorder
it: Riordinamento delle Visualizzazioni

en: Remove this display
it: Rimuovi la visualizzazione

en: Operator to use on all groups
it: Operatore da utilizzare per tutti i gruppi

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
it: Questo "gruppo 0 AND gruppo 1 AND gruppo 2" oppure questo "gruppo 0 OR gruppo 1 OR gruppo 2", ecc.

en: Remove group @group
it: Elimina il gruppo @group

en: Default group
it: Gruppo predefinito

en: Group @group
it: Gruppo @group

en: Ungroupable filters
it: Filtri non raggruppabili

en: Configure group settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di gruppo per @type %item

en: Basic exposed form
it: Form esposti di base

en: Input required
it: Inserimento richiesto

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
it: Un form esposto che produce una vista solo se il form contiene input da parte dell'utente.

en: Display all items
it: Visualizza tutti gli elementi

en: Display all items that this view might find
it: Visualizza tutte le voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Display a specified number of items
it: Visualizza un numero specifico di elementi

en: Display a limited number items that this view might find.
it: Visualizza un numero limitato di voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Paged output, full pager
it: Risultati paginati, paginatore completo

en: Paged output, full Drupal style
it: Risultati paginati, utilizzando il paginatore di Drupal completo

en: Paged output, mini pager
it: Risultati paginati, paginatore ridotto

en: Use the mini pager output.
it: Usa il paginatore ridotto

en: The taxonomy vocabulary name
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: Name (raw)
it: Nome (grezzo)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
it: Il nome dell'utente o dell'autore. Questo filtro non controlla che l'utente esista e permette la corrispondenza parziale. Non utilizza il completamento automatico.

en: Provide markup text for the area.
it: Fornisce un testo a marcatori per l'area.

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Change the machine name of this display.
it: Modifica il nome ad uso interno di questa visualizzazione.

en: Change settings for this pager type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di paginatore.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
it: Consente il raggruppamento e l'aggregazione (calcoli) dei campi.

en: Exposed form style
it: Stile esposizione form

en: Select the kind of exposed filter to use.
it: Seleziona il tipo di filtro esposto da utilizzare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
it: Impostazioni del form esposto per questo stile di form.

en: The machine name of this display
it: Il nome ad uso interno di questa visualizzazione

en: This is machine name of the display.
it: Questo è il nome ad uso interno della visualizzazione.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
it: Se abilitato, alcuni campi potrebbero diventare indisponibili. Tutti i campi che sono selezionati per il raggruppamento verranno ricondotti ad un record per singolo valore diverso. Gli altri campi che sono selezionati per l'aggregazione verranno elaborati dalla relativa funzione. Ad esempio, si possono raggruppare i contenuti per titolo e contare il numero di nids per produrre una lista di titoli duplicati.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
it: <strong>Importante!</strong> È stato modificato il nome ad uso interno della visualizzazione. Qualsiasi cosa collegata specificamente a questa visualizzazione, ad esempio una personalizzazione nel tema, potrebbe smettere di funzionare fino a quando non viene aggiornata. Per vedere i suggerimenti di tema per la visualizzazione è necessario salvare prima la vista.

en: Exposed Form
it: Form esposto

en: Exposed form options
it: Opzioni del form esposto

en: Select which pager, if any, to use for this view
it: Selezionare il paginatore da usare per questa vista, se necessario

en: Pager options
it: Opzioni del paginatore

en: Display id should be unique.
it: L'identificativo della visualizzazione deve essere univoco.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone submit del form esposto.

en: Include reset button
it: Aggiungi bottone di reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
it: Se selezionato il form esposto fornirà un bottone per azzerare le impostazioni di tutti i filtri esposti.

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone reset del form esposto

en: Exposed sorts label
it: Etichetta degli ordinamenti esposti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
it: Testo da mostrare come etichetta del selettore dell'ordinamento.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo ascendente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo discendente.

en: Text on demand
it: Testo su richiesta

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
it: Il numero di elementi da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, i primi tre elementi saranno saltati e non mostrati.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
it: Il numero totale delle pagine. Lascia vuoto per vedere tutte le pagine

en: Exposed options
it: Opzioni esposte

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
it: Esporre queste opzioni permette agli utenti di assegnare loro un valore per mezzo di un form quando la vista viene visualizzata.

en: Expose items per page
it: Esponi numero elementi per pagina

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi per pagina mostrare in una vista.

en: Items per page label
it: Etichetta elementi per pagina

en: Label to use in the exposed items per page form element.
it: Etichetta da utilizzare nel form per contrassegnare la voce elementi per pagina.

en: Exposed items per page options
it: Opzioni di elementi per pagina.

en: Expose Offset
it: Esponi l'offset

en: Offset label
it: Etichetta dell'offset

en: Label to use in the exposed offset form element.
it: Etichetta da attribuire all'elemento offset nel form.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
it: L'offset deve essere un numero maggiore o uguale a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
it[0]: Mini paginatore, @count elemento, salta @skip
it[1]: Mini paginatore, @count elementi, salta @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
it[0]: Mini paginatore, @count elemento
it[1]: Mini paginatore, @count elementi

en: All items, skip @skip
it: Tutte gli elementi, salta @skip

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: @count elementi, salta @skip

en: @count item | @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: @count elementi

en: Group results together
it: Raggruppa i risultati

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Authentication module
it: Modulo di autenticazione

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
it: Impossibile terminare l'operazione. Errore fatale in @file alla riga @line: @message

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: In database
it: Nel database

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
it: Il modulo Webform permette di allegare form e questionari ai contenuti.

en: To add one, create a !types piece of content.
it: Per aggiungerne uno, crea un contenuto di tipo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
it: Attualmente Webform non è attivo su alcun tipo di contenuto.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
it: Questa pagina elenca tutti i contenuti del sito che potrebbero avere un webform allegato.

en: Webform-enabled piece of content
it: Contenuti con Webform abilitato

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
it: Visita la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a> e abilita Webform su almeno un tipo di contenuto.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
it: Facoltativo: abilita Webform su vari tipi di contenuto visitando la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
it: <p>Questo modulo permette di creare form o questionari e di definirne il contenuto. I valori dei form inviati vengono memorizzati nel database e se necessario spediti per e-mail a indirizzi predefiniti.</p>
          <p>Ecco come crearne uno:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Dalla pagina <a href="!create-content">Crea contenuto</a>, aggiungere un contenuto di tipo !types.</li>
            <li>Dopo aver salvato il contenuto, verrà mostrata la lista dei campi per il nuovo form. Aggiungere tutti i campi richiesti.</li>
            <li>Una volta configurati i campi necessari può essere richiesta la spedizione dei risultati a un amministratore o anche all'utente che ha inviato il form. Cliccare sulla sotto-scheda <em>Email</em> nella scheda <em>Webform</em> del contenuto.</li>
            <li>Infine, visitare la sotto-scheda <em>Impostazioni del form</em> nella scheda <em>Webform</em> per specificare ulteriori impostazioni del nuovo form come:
              <ul>
              <li>Aggiungere un messaggio di conferma e/o un indirizzo URL a cui redirigere l'utente dopo un invio andato a buon fine.</li>
              <li>Impostare un limite al numero di inserimenti.</li>
              <li>Stabilire quali ruoli utente possono inviare il form.</li>
              <li>Impostare configurazioni avanzate quali consentire agli utenti di salvare bozze o mostrare agli utenti un messaggio che spieghi come modificare un inserimento.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Il form ora è pronto per l'uso. Dopo aver ricevuto un invio è possibile consultare i risultati nella scheda <em>Risultati</em> del contenuto.</li>
          </ul>
          <p>Informazioni su come aggiungere o configurare i componenti saranno mostrate dopo che il primo componente sarà stato inserito nel form.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
it: Un campo di testo specializzato per l'inserimento di indirizzi e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
it: Permette agli utenti di caricare file di tipo prestabilito.

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Organize forms into multiple pages.
it: Organizza i form su più pagine.

en: Select options
it: Opzioni del selettore

en: Value of !component
it: Valore di !component

en: Value of "!component"
it: Valore di "!component"

en: Webform settings
it: Impostazioni Webform

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.

en: no upload
it: nessun caricamento

en: Other...
it: Altro...

en: Allow "Other..." option
it: Consenti l'opzione "Altro..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
it: Da attivare per consentire all'utente di rispondere con un'opzione non presente nell'elenco.

en: Text for "Other..." option
it: Testo per l'opzione "Altro..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
it: Se è stata attivata, specificare il testo per l'opzione che abilita la risposta non presente in elenco.

en: Randomize options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
it: Le opzioni saranno visualizzate nel form in ordine casuale.

en: Maximum length of the textfield value.
it: Lunghezza massima del valore nel campo di testo.

en: E-mail address format
it: Formato degli indirizzi e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
it: Formato esteso: "Nome Cognome" &lt;email@esem.pio&gt;

en: Short format: name@example.com
it: Formato compatto: email@esem.pio

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
it: La maggiorparte dei server supporta il formato esteso, che permette di rendere più gradevole il mittente nelle mail inviate. Purtroppo alcuni server basati su Windows non consentono l'uso del formato esteso. Cambiare questa opzione qualora si riscontrassero problemi nell'invio di e-mail da webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
it: Attualmente non ci sono webform nel tuo sito. Crea un contenuto di tipo !types.

en: Include all components
it: Includi tutti i componenti

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
it: Il valore %value è già stato inviato per il campo %title. Forse si è già inviato questo form in precedenza, oppure bisogna usare un valore diverso per il campo.

en: Component value
it: Valore del componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
it: Attualmente non viene inviata e-mail, aggiungere un destinatario qui sotto.

en: email@example.com
it: email@esem.pio

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
it: I form inviati andranno per e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo del destinatario può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto. Indirizzi e-mail multipli vanno separati da virgole.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
it: L'oggetto del messaggio può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
it: L'indirizzo e-mail del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
it: Il nome del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: No available components
it: Nessun componente disponibile

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
it: Il corpo dell'e-mail può essere personalizzato usando un modello.

en: Included e-mail values
it: Includi questi valori

en: Save e-mail settings
it: Salva impostazioni e-mail

en: E-mail header details
it: Dettagli delle intestazioni e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
it: Per aggiungere un e-mail personalizzata, il campo e-mail è obbligatorio.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
it: L'indirizzo email "@email" non sembra essere valido.

en: Email settings added.
it: Aggiunte impostazioni email.

en: Email settings updated.
it: Aggiornate impostazioni e-mail.

en: Delete e-mail settings?
it: Eliminare le impostazioni e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail basate sul componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail per l'invio all'indirizzo @address.

en: E-mail settings deleted.
it: Eliminate le impostazioni email.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
it: URL a cui sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
it: Limita il numero massimo di inserimenti <em>per utente</em>. Un utente è identificato dal suo profilo se si è autenticato oppure dall'indirizzo IP e dal cookie se è un navigatore non autenticato (anonimo). L'uso dei cookie è regolato dalle <a href="!url">Impostazioni Webform</a> globali.

en: Submission access
it: Autorizzazione all'invio

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
it: Mostra la notifica che appare quando l'utente ha già inviato il form in precedenza.

en: The entered URL is not a valid address.
it: La URL inserita non rappresenta un indirizzo valido.

en: The form settings have been updated.
it: Le impostazione del form sono state aggiornate.

en: Your submissions
it: I tuoi inserimenti

en: Select list options
it: Opzioni in elenco

en: Select list format
it: Scegliere il formato dell'elenco

en: Separate
it: Separato

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Included export components
it: Componenti esportati

en: The selected components will be included in the export.
it: I componenti selezionati verranno inclusi nell'esportazione

en: Option A
it: Opzione A

en: Option B
it: Opzione B

en: Option C
it: Opzione C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
it: Le opzioni separate sono più adatte per costruire resoconti, grafici e statistiche in un'applicazione di foglio di calcolo.

en: My select list
it: Il mio elenco

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: Sid
it: SID

en: The submission ID of the submission.
it: Identificativo univoco dell'invio (submission ID)

en: Whether or not the submission is a draft.
it: L'invio è una bozza?

en: Remote address
it: Indirizzo remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
it: Indirizzo IP da cui l'utente ha effettuato l'invio.

en: Provide a simple link to view the submission.
it: Rendi disponibile un link per vedere l'invio.

en: Provide a simple link to edit the submission.
it: Rendi disponibile un link per modificare l'invio.

en: Provide a simple link to delete the submission.
it: Fornisci un link per eliminare l'inserimento.

en: Webform submission count
it: Contatore degli inserimenti

en: The number of webform submissions on this node.
it: Numero di inserimenti del webform per questo nodo.

en: The number of webform submissions for this user.
it: Numero di inserimenti del webform per questo utente.

en: Webform form body
it: Corpo del form Webform

en: The Webform form body display for this node.
it: Il corpo del form Webform visualizzato per questo contenuto.

en: draft
it: bozza

en: @name form
it: Form @name

en: The currently logged in user.
it: L'utente attualmente collegato.

en: The roles of the user.
it: I ruoli dell'utente.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima di alias da generare. Il numero consigliato è 100. La lunghezza massima è @max. Consulta gli <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa dovrebbe fare Pathauto quando viene aggiornato del contenuto che ha già un alias?

en: Reduce strings to letters and numbers
it: Riduci stringhe a lettere e numeri

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
it: Parole da rimuovere dall'alias URL separate da virgole. Non utilizzare per rimuovere punteggiatura.

en: Choose aliases to delete
it: Seleziona gli alias da eliminare

en: All aliases
it: Tutti gli alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
it: <strong>Nota:</strong>non c'è conferma. Assicurati di voler completare questa operazione prima di premere "Cancella tutti gli alias!"<br />È consigliabile eseguire il backup del database e/o della tabella url_alias prima di usare questa funzionalità.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: Maximum alias and component length
it: Lunghezza massima dell'alias e del componente

en: Administer pathauto
it: Amministra pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
it: Permette ad un utente la configurazione di schemi per alias automatici e rimozione di massa di alias URL.

en: Notify of Path Changes
it: Notifica di cambiamenti di percorso

en: Determines whether or not users are notified.
it: Determina se gli utenti sono avvisati.

en: User blogs
it: Blog utenti

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> per vedere questo form.

en: CSS file path
it: Percorso del file CSS

en: Forum settings
it: Impostazioni forum

en: Update preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Get from current locale (default)
it: Prendi dalla localizzazione in uso (predefinito)

en: Left-To-Right
it: Sinistra->Destra

en: Right-To-Left
it: Destra->Sinistra

en: Use custom formatting options
it: Usa opzioni di formattazione personalizzate

en: Custom formatting options
it: Opzioni di formattazione personalizzate

en: CKFinder settings
it: Impostazioni di CKFinder

en: Force pasting as plain text
it: Forza "Incolla come testo semplice"

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
it: Se abilitato, il contenuto HTML verrà automaticamente convertito in testo semplice quando viene incollato.

en: Access all webform results
it: Accede a tutti i risultati

en: Access own webform results
it: Accede ai propri risultati

en: Edit all webform submissions
it: Modifica tutti gli inserimenti webform

en: Delete all webform submissions
it: Elimina qualsiasi inserimento webform

en: Access own webform submissions
it: Accede ai propri inserimenti di webform

en: Edit own webform submissions
it: Modifica i propri inserimenti di webform

en: Delete own webform submissions
it: Elimina i propri inserimenti di webform

en: Default: %value
it: Valore predefinito: %value

en: Webform client form.
it: Form client di Webform.

en: Default value timezone
it: Fuso orario per il valore predefinito

en: Customize option keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle opzioni (avanzato)

en: Customize question keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle domande (avanzato)

en: Load a pre-built option list
it: Carica una lista predefinita di opzioni

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
it: Usa un elenco predefinito di opzioni invece di inserirle manualmente. Le opzioni non sono modificabili quando si usa un elenco predefinito.

en: Customize keys (Advanced)
it: Personalizza le chiavi (avanzato)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
it: Ciascuna opzione deve specificare una chiave. Usare il formato "chiave|Descrizione estesa".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
it: La chiave delle opzioni può essere al massimo di 128 caratteri. Le chiavi seguenti superano questo limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
it: Il tentativo di cambiare l'ordine degli elementi del form è fallito. I seguenti elementi hanno lo stesso codice e sono figli dello stesso elemento. Prima di tentare di nuovo di ordinarli, è necessario modificare i componenti per dare ad ognuno un codice univoco.

en: Edit component: @name
it: Modifica componente: @name

en: US states
it: Stati degli Stati Uniti d'America

en: Northern Marianas Islands
it: Isole Marianne settentrionali

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
it: Quella vista è stata creata per la versione @import_version di views, ma la versione installata è @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: The Authmap ID.
it: L'ID dell'Authmap.

en: Authentication name
it: Nome dell'autenticazione

en: The unique authentication name.
it: Il nome univoco dell'autenticazione.

en: The name of the module managing the authentication entry.
it: Il nome del modulo che gestisce le voci di autenticazione.

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
it: Usa il percorso dei termini della tassonomia di Drupal per creare i link del breadcrumb

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
it: Se selezionato, i link nella riga dei breadcrumb verranno creati usando il metodo standard di Drupal anziche il metodo specifico delle viste. Può servire se si usano moduli come "taxonomy redirect" per modificare i link ai termini della tassonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: Term edit link
it: Link di modifica termine

en: Provide a simple link to edit the term.
it: Fornisce un link per modificare il termine.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
it: Selezione tra quali valori l'utente può scegliere quando determina gli elementi per pagina. Inserire un elenco di numeri separati da virgola.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi saltare all'inizio.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
it: Inserire un elenco di valori numerici interi separati da virgola: per es. 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
it: Abilita il calendario popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
it: Abilita, a fianco del campo data, un selettore di date JavaScript.

en: Open popup calendar
it: Apri un calendario a scomparsa

en: Submitter
it: Autore

en: Link field
it: Campo del link

en: Attachment before
it: Allegato prima

en: Attachment after
it: Allegato dopo

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: Four
it: Quattro

en: Five
it: Cinque

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
it: Le risorse esterne possono essere ottimizzate automaticamente, possono ridurre sia la dimensione che il numero di richieste effettuate al sito.

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Cache pages for anonymous users
it: Pagine in cache per gli utenti anonimi

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: CTools PHP requirements
it: Requisiti PHP di CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
it: CTools richiede alcune funzioni disponibili solo nelle versioni 5.2.0 e successive di PHP.

en: Site logo
it: Logo del sito

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
it: Le pagine in cache non verranno ricreate prima del passaggio di questo lasso di tempo.

en: Expiration of cached pages
it: Scadenza delle pagine in cache

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
it: Tempo massimo per cui una cache esterna può utilizzare una vecchia versione della pagina.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
it: Il gestore @handler ha provato ad aggiungere l'additional_field @identifier ma @table non può essere aggiunta.

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Required by: !dependents
it: È richiesto da: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
it: Entra in conflitto con: !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
it: Sembra che @module non includa il file @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
it: L'uso del file @filename è deprecato e può essere rimosso.

en: Conflicts with another feature
it: Conflitti con altre funzionalità

en: Custom ruleset
it: Set di regole personalizzato

en: Manage custom rulesets
it: Gestione set di regole personalizzati

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
it: Permette di creare regole di accesso personalizzate, esportabili e riutilizzabili per le applicazioni come Pannelli.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Manage custom content
it: Gestione contenuto personalizzato

en: Add a new @plugin
it: Aggiungi un nuovo @plugin

en: Edit @plugin %title
it: Modifica @plugin %title

en: Clone @plugin %title
it: Duplica @plugin %title

en: Import @plugin
it: Importa @plugin

en: Export @plugin %title
it: Esporta @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
it: Si vuole davvero ripristinare %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
it: Questa azione rimuoverà permanentemente ogni personalizzazione fatta a questo elemento.

en: The item has been reverted.
it: L'elemento è stato ripristinato.

en: This action will permanently remove this item from your database..
it: Questa azione cancellerà permanentemente l'elemento dal tuo database..

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title could not be created.
it: Non è stato possibile creare %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: %title could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
it: È possibile importare una definizione precedentemente esportata, incollando il codice dell'oggetto esportato nel campo sottostante.

en: @plugin %title was enabled.
it: @plugin %title è stato attivato.

en: @plugin %title was disabled.
it: @plugin %title è stato disattivato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Create custom styles for applications such as Panels.
it: Permette di creare stili personalizzati per applicazioni come Pannelli.

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: Row class
it: Classe della riga

en: Creates revision
it: Crea una revisione

en: The current date and time.
it: La data ed ora attuali.

en: Do you want to continue?
it: Vuoi continuare?

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima dei componenti nell'alias (es. [title]). La lunghezza raccomandata è di 100. Consulta <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: The field %name is not a valid number.
it: Il campo %name non è un numero valido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
it: Il campo %name non può essere maggiore di @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
it: Il campo %name non può essere minore di @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
it: Seleziona i tipi di percorsi senza alias per i quali generare degli URL alias

en: Bulk updating URL aliases
it: Aggiorna tutti gli alias URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
it[0]: Generato 1 URL alias.
it[1]: Generati @count URL alias.

en: language neutral
it: lingua neutra

en: Pattern for all @language @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
it: Aggiornato alias per nodo @nid.

en: Taxonomy term paths
it: Percorsi per termini di tassonomia

en: Updated alias for term @tid.
it: Aggiornato alias per termine @tid.

en: Forum paths
it: Percorsi forum

en: Updated alias for forum @tid.
it: Aggiornati alias per forum @tid

en: User paths
it: Percorsi utenti

en: Updated alias for user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente @uid.

en: Blog paths
it: Percorsi blog

en: Updated alias for blog user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente del blog @uid.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
it[0]: Aggiornati alias URL per 1 nodo.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count nodi.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 termine.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count termini.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 account utente.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count account utenti.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
it: Hai configurato il @name ad essere il separatore ed a essere rimosso quando si trova in stringhe.  Questo può causare problemi con i tuoi schemi e specialmente con il token term:path. Probabilmente dovresti impostare l'azione per @name ad essere "rimpiazza con separatore"

en: Use ISO-8601 week numbers
it: Usare numeri di settimana secondo ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
it: IMPORTANTE! Se selezionato, il primo giorno della settimana DEVE essere impostato come lunedì.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
it: Usando i numeri di settimana secondo ISO-8601, il primo giorno della settimana deve essere lunedì.

en: Field @label (@field_name)
it: Campo @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
it: Non ci sono campi data in questo database.

en: The date field which whose type should be changed.
it: Il campo data di cui deve essere cambiato il tipo.

en: The type of date to change the field to.
it: Il tipo di data da impostare per il campo.

en: New type:
it: Nuovo tipo:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
it: Il tipo attualmente in uso è uguale a quello scelto. Non c'è niente da cambiare.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
it: Il campo @field_name è stato cambiato da @old_type a @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
it: Modifica un campo data da un tipo ad un altro. Altamente sperimentale, usare a proprio rischio!

en: End time
it: Punto di fine

en: - Use default -
it: - Usa predefiniti -

en: Unknown content type
it: Tipo di contenuto sconosciuto

en: view mode
it: modalità di visualizzazione

en: Administer features
it: Amministra le funzionalità

en: Perform administration tasks on features.
it: Esegue compiti amministrativi sulle funzionalità.

en: View, enable and disable features.
it: Visiona, abilita e disabilita le funzionalità.

en: Trim length
it: Lunghezza del testo troncato

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
it: Quando attivato, solo gli utenti con il permesso <a href="@permissions-url">Usa il sito quando è in manutenzione</a> potranno accedere al sito per operazioni di manutenzione;  tutti gli altri utenti o visitatori vedranno il messaggio di sito in manutenzione configurabile qui di seguito. Gli utenti autorizzati potranno accedere direttamente dalla pagina di <a href="@user-login">accesso utente</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
it: Sottocartella nella cartella di caricamento dei file dove le immagini verranno archiviate

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: If enabled, turns on SCAYT (Spell Check As You Type) automatically after loading the editor.
it: Se abilitato, attiva automaticamente SCAYT (Spell Check As You Type, controllo ortografico durante la scrittura) dopo il caricamento dell'editor.

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
it: Esempio: 7.x-1.0 oppure 7.x-1.0-beta1

en: and where
it: e dove

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: @entity "@property" property.
it: Proprietà "@property" di @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
it: Il nome ad uso interno che identifica questo @entity.

en: Animal
it: Animali

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
it: Mostra come utilizzare le potenzialità di Chaos AJAX.

en: User signature
it: Firma utente

en: Dark
it: Scuro

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
it: Garantisce l'accesso incondizionato alla scheda "Risultati" di tutti i contenuti webform. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
it: Garantisce l'accesso alla scheda "Risultati" all'autore del webform.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
it: Consente la modifica dei risultati dei webform inviati da qualsiasi utente. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
it: Consente di cancellare gli inserimenti di qualunque webform effettuati da qualsiasi utente. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Form only
it: Solo form

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
it: Formato predefinito per le nuove impostazioni e-mail. Le opzioni e-mail di webform hanno la precedenza sulle impostazioni MIME specificate a livello di sito.

en: Format override
it: Forzatura formato

en: Per-webform configuration of e-mail format
it: Ogni webform può specificare il formato e-mail

en: Send all e-mails in the default format
it: Inviare tutte le email nel formato predefinito

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
it: Forza l'invio di tutte le e-mail di webform nel formato predefinito.

en: No available components.
it: Nessun componente disponibile.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
it: Sicuro di voler annullare ogni modifica e riportare il modello al contenuto predefinito?

en: Send e-mail as HTML
it: Spedisci email di tipo HTML

en: Include files as attachments
it: Includi i file come allegati

en: Redirection location
it: Destinazione della redirezione

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
it: Scegliere dove sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Confirmation page
it: Pagina di conferma

en: No redirect (reload current page)
it: Nessuna redirezione (ricarica la pagina corrente)

en: If enabled this webform will be available as a block.
it: Se attivato, questo webform sarà disponibile come blocco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
it: Per la redirezione personalizzata è necessario specificare un URL valido.

en: Select keys
it: Codici delle opzioni

en: Full, human-readable options (values)
it: Testo delle opzioni presentato all'utente (descrizioni)

en: Short, raw options (keys)
it: Valore abbreviato delle opzioni (codici)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
it: Scegliere quale parte delle opzioni deve essere visualizzato in caso di coppie codice|descrizione.

en: Webform edit link
it: Link di modifica del webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
it: Rendi disponibile un link per modificare i componenti e la configurazione del webform.

en: Webform results link
it: Link al risultato

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
it: Rendi disponibile un link per vedere i risultati di un webform.

en: edit webform
it: modifica webform

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
it: Il percorso del file primario per questo elemento, rispetto alla posizione base di Drupal; ad esempio, modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
it: Il nome dell'elemento; es. nodo.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
it: Il tipo dell'elemento: modulo, tema, o theme_engine (motore per temi).

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
it: Valore booleano che indica se questo elemento è attivato o meno.

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
it: Il numero della versione dello schema database del modulo. -1 se il modulo non è installato (le sue tabelle non esistono); 0 o il massimo numero N relativo alla funzione di aggiornamento hook_update_N() eseguita (o esistente) all'installazione del modulo.

en: View: !view
it: Vista: !view

en: Human-readable name
it: Nome mostrato all'utente

en: Aggregate and compress CSS files.
it: Aggrega e comprimi i file CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
it: Aggrega i file JavaScript.

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione.

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: Administer CKEditor access
it: Amministra l'accesso a CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
it: Personalizza l'aspetto di CKEditor

en: CKFinder access
it: Accesso a CKFinder

en: Useful links: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.
it: Collegamenti utili: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.

en: User's Guide
it: Guida utente

en: Administration panel
it: Pannello di Amministrazione

en: The entity type.
it: Il tipo di entità.

en: Current additions
it: Aggiunte attuali

en: Also includes !additional_dates.
it: Comprende anche !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
it: Ricorre !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
it: Inserire l'intervallo degli anni nel formato -9:+9, 2005:2010, -9:2010 oppure 2005:+9

en: Custom blocks
it: Blocchi personalizzati

en: Entity field
it: Campo dell'entità

en: Access the views administration pages.
it: Accedi alle pagine di amministrazione delle viste.

en: Bypass access control when accessing views.
it: Evita il controllo dei permessi quando accedi alle viste.

en: Add new view
it: Aggiungi una nuova vista

en: - Basic validation -
it: - Validazione base -

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Label HTML element
it: Etichetta dell'elemento HTML

en: Place a colon after the label
it: Aggiungi due punti (:) dopo l'etichetta

en: Wrapper HTML element
it: Elemento HTML contenitore

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: Add default classes
it: Aggiungi classi predefinite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
it: Usa le classi predefinite di Views per identificare il campo, l'etichetta del campo ed il contenuto del campo.

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto

en: Rel Text
it: Testo Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
it: Includi l'attributo Rel da usare con lightbox2 o con altre utility javascript.

en: Preserve certain tags
it: Conserva alcuni tag

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
it: Lista dei tag da conservare. Per esempio &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; permette di mantenere tutti gli elementi p e br

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno per questa vista. Deve contenere solamente lettere minuscole, numeri e trattini bassi (underscore).

en: Weight for @display
it: Peso per @display

en: Translation method
it: Metodo di traduzione

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
it: Seleziona un metodo di traduzione da utilizzare per i dati delle viste come intestazione, piè di pagina e testo vuoto.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
it: Questo titolo sarà visualizzato sulla pagina di modifica della vista invece del titolo predefinito. Potrebbe essere utile se esistono elementi duplicati.

en: Do not pass admin strings for translation.
it: Non passare le stringhe di amministrazione per la traduzione.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
it: Usa la funzione t() del core di Drupal. Non raccomandato, in quanto non supporta gli aggiornamenti di stringhe esistenti.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
it: Se hai la necessità di tradurre le etichette di Views in altre lingue, prendi in considerazione l'installazione del modulo Views translation del pacchetto <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
it: ID dell'elemento del feed

en: The unique ID of the aggregator item.
it: L'ID univoco della voce dell'aggregatore.

en: The guid of the original imported item.
it: Il guid della voce importata originale.

en: Date and time of when the comment was created.
it: La data e l'ora di creazione del commento.

en: Date and time of when the comment was last updated.
it: La data e l'ora dell'ultimo aggiornamento al commento.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
it: Se il commento è approvato (o tuttora nella coda di moderazione).

en: Approved comment
it: Commento approvato

en: Last comment CID
it: Il CID dell'ultimo commento

en: Display the last comment of a node
it: Visualizza l'ultimo commento di un nodo

en: Last Comment
it: Ultimo commento

en: The last comment of a node.
it: L'ultimo commento di un nodo.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: File Usage
it: Utilizzo dei file

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
it: Un file che è associato con questo contenuto, solitamente perché è in un campo del contenuto.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
it: Un utente che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo dell'utente.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
it: Un file che è associato con questo utente, solitamente perché è in un campo dell'utente.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
it: Un commento che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del commento.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
it: Un file associato è a questo commento, solitamente perché è in un campo nel commento.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
it: Un termine di tassonomia che è associato a questo file, solitamente perché questo file è in un campo del termine.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
it: Un file che è associato a questo termine della tassonomia, solitamente perché è in un campo del termine.

en: Taxonomy Vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un vocabolario della tassonomia che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del vocabolario della tassonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un file associato con questo vocabolario della tassonomia, tipicamente perché si caricato in un campo personalizzato del vocabolario stesso.

en: The module managing this file relationship.
it: Il modulo che gestisce questa relazione sui file.

en: The type of entity that is related to the file.
it: Il tipo di entità che è collegata al file.

en: The number of times the file is used by this entity.
it: Il numero di volte che il file è utilizzato da questa entità.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Nome ad uso interno del vocabolario a cui un termine appartiene. Questo sarà il vocabolario per cui "Tassonomia: Termine" è campo per qualsiasi termine; e può similmente causare duplicati.

en: term from !field_name
it: termine da !field_name

en: Math expression
it: Espressione matematica

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
it: Elabora un'espressione matematica e la visualizza.

en: Use destination
it: Utilizza destinazione

en: Add destination to the link
it: Aggiungi la destinazione al link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
it: Mostra il link ai commenti nella modalità usata nell'anteprima del nodo, piuttosto che in quella usata nella versione completa del nodo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
it: Utilizzato da stile: tabella per determinare la colonna effettiva su cui effettuare l'ordinamento quando si clicca sul campo. Normalmente si può lasciare il valore predefinito.

en: Group column
it: Colonna di raggruppamento

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
it: Seleziona la colonna di questo campo per applicare la funzione di raggruppamento scelta sopra.

en: Group columns (additional)
it: Colonne di raggruppamento (aggiuntive)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
it: Seleziona altre colonna di questo campo per includerle nella query e da utilizzare per il raggruppamento.

en: Display download path instead of file storage URI
it: Mostra il percorso di download invece dell'URI del file memorizzato

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
it: Questo fornirà l'URL di scaricamento completo invece dell'indirizzo interno del filestream.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome ad uso interno del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Term name converted to Term ID
it: Nome del termine convertito in ID del termine

en: No comment
it: Nessun commento

en: Comment or document this display.
it: Commenta o documenta questa visualizzazione.

en: Query settings
it: Impostazioni della query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
it: Consente di cambiare alcune impostazioni avanzate per il plugin della query

en: The name and the description of this display
it: Il nome e la descrizione di questa visualizzazione

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo nome apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questa descrizione apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This display's comments
it: Commenti sulla visualizzazione

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
it: Il valore verrà visto e usato esclusivamente dall'interfaccia di gestione delle Viste per documentare questa visualizzazione. Può essere usato per fornire indicazioni agli altri amministratori del sito sulle scelte o le configurazioni applicate a questa visualizzazione.

en: Query options
it: Opzioni della query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
it: Il nome da visualizzare deve essere composto solo da lettere, numeri o underscore.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione eredita i suoi valori di paginazione dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
it: Questa visualizzazione deve presentare i valori di paginazione? Applicabile solo se sta ereditando un paginatore.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
it: Questo apparirà come nome del blocco in amministrazione >> struttura >> blocchi

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
it: Testo da visualizzare al posto dei risultati fino a quando l'utente seleziona ed applica un filtro esposto.

en: Include all items option
it: Opzione Tutti gli elementi

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
it: Se selezionato, nell'opzione "elementi per pagina" verrà aggiunta una scelta "tutti gli elementi".

en: All items label
it: Etichetta per "tutti gli elementi"

en: Which label will be used to display all items
it: Etichetta da usare per la scelta di visualizzare tutti gli elementi

en: Disable SQL rewriting
it: Disabilita riscrittura SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
it: ATTENZIONE: disabilitando la riscrittura del codice SQL, la verifica dell'autorizzazione dell'utente ad accedere ai contenuti viene disabilitata. Se la vista è mal configurata, questo potrebbe permettere agli utenti di vedere dati che non dovrebbero essere in grado di vedere. Si prega di usare questa opzione solo se si comprendono le sue implicazioni e se si accetta questo rischio di sicurezza.

en: Use Slave Server
it: Utilizza Server Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
it: Questo farà si che la query tenti di connettersi ad un server slave se disponibile. Se non è definito alcun server slave si ricadrà sul server predefinito.

en: Field Language
it: Lingua del campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
it: Tutti i campi che supportano le traduzioni saranno visualizzati nella lingua selezionata.

en: The class to provide on each row.
it: La classe da applicare ad ogni riga.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
it: Per tutti i campi è possibile utilizzare token (vedi "pattern di sostituzione" utilizzato in "Riscrittura dell'output del campo").

en: Table summary
it: Riepilogo tabella

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il percorso attuale verrà visualizzato come opzione di default nel menu rapido, se applicabile.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
it: Definire il percorso di base per i link in questa vista
            riepilogativa, per esempio http://example.com/<strong>percoso_per_la_vista/archive</strong>.
            Non inserire le barre di inizio e fine. Se questo valore è vuoto,
            verrà usato il primo percorso trovato come percorso di base,
            nelle visualizzazioni a pagina, oppure / se non viene trovato alcun percorso.

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
it: In alcuni browser, questa impostazione può determinare una pagina malformata, un cursore invisibile, elementi di form non selezionabili o altri problemi.

en: Flush caches
it: Svuota le cache

en: Display Drupal links
it: Mostra link di Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
it: Fornisce link verso Drupal.org nel menu di amministrazione.

en: Administration tools.
it: Strumenti di amministrazione.

en: Rebuild system links
it: Ricostruisci i link di sistema

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
it: Sono stati ricostruiti i link di sistema derivati dai percorsi di menu.

en: Administration Development tools
it: Strumenti di amministrazione per sviluppatori

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
it: Funzionalità di debug e amministrazione per sviluppatori e costruttori di siti.

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: @category @type field.
it: Campo @type @category.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
it: Inserire il codice ad uso interno dell'elemento. Può contenere soltanto caratteri alfanumerici e underscore(_). Il codice verrà usato come valore dell'attributo 'name' dell'elemento nel form. Questo codice non ha alcun effetto sul salvataggio dei dati del form, ma può risultare utile durante l'elaborazione dei risultati.

en: Status of this form
it: Stato del form

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
it: Chiudendo il form si impedisce l'invio da parte di qualsiasi utente.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
it: Il ruolo %autenticated identifica qualsiasi utente che abbia effettuato l'accesso al sito, indipendentemente dai ruoli assegnati.

en: Content paths
it: Percorsi contenuto

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi predefiniti (viene applicato ai tipi di contenuto sottostanti senza schemi)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi default per @node_type (applicato a tutti i contenuti del tipo @node_type sottostanti senza schema)

en: Approve link
it: Link di approvazione

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

[ctx: datetime]
en: All day
it: Tutto il giorno

[ctx: datetime]
en: Year
it: Anno

[ctx: datetime]
en: Month
it: Mese

[ctx: datetime]
en: Day
it: Giorno

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: Multiple values:
it: Valori multipli:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
it: Identificare un numero prefissato di valori da mostrare, o lasciare vuoto per mostrare tutti i valori.

en: starting from @isodate
it: a partire da @isodate

en: ending with @isodate
it: fino a @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
it: Identificare specifiche date di inizio e/o di fine nel formato AAAA-MM-GGTOO:MM:SS, oppure lasciare vuoto per tutte le date disponibili.

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
it: Quante unità di tempo devono essere mostrate nella stringa 'fa'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
it: Mostra @count valori iniziando da @date1, fino a @date2

en: earliest
it: più recente

en: latest
it: più vecchia

en: Display time ago, showing @interval units.
it: Visualizza come tempo 'fa', in unità di @interval.

en: The duration of the time period given by the dates.
it: La durata del periodo di tempo stabilito dalle date.

[ctx: datetime]
en: Hour
it: Ora

[ctx: datetime]
en: Minute
it: Minuti

[ctx: datetime]
en: Second
it: Secondi

en: The year is invalid.
it: L'anno non è valido.

en: The month is invalid.
it: Il mese non è valido.

en: The day is invalid.
it: Il giorno non è valido

en: The hour is invalid.
it: L'ora non è valida.

en: The minute is invalid.
it: Il minuto non è valido.

en: The second is invalid.
it: Il secondo non è valido.

[ctx: date_order]
en: First
it: Il primo

[ctx: date_order]
en: Second
it: Il secondo

[ctx: date_order]
en: Third
it: Il terzo

[ctx: date_order]
en: Fourth
it: Il quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
it: Il quinto

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
it: L'ultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
it: Il penultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
it: Il terzultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
it: Il quartultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
it: Il quintultimo

[ctx: date_nav]
en: Prev
it: Prec

[ctx: date_nav]
en: Next
it: Succ

en: Configure the Date Popup settings.
it: Configura le impostazioni del Popup Data.

[ctx: date_order]
en: Every
it: Tutti i

[ctx: day_name]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: day_name]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: day_name]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: day_name]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: day_name]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: day_name]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: day_name]
en: Saturday
it: Sabato

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
it: Intervallo degli anni permessi, dal più vecchio al più recente. -1: 1 significa che la data più vecchia è di un anno indietro, mentre la più nuova è di un anno avanti rispetto all'anno in corso.

en: Forum containers
it: Contenitori di forum

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

en: One column
it: Una colonna

en: Content revisions
it: Revisioni dei contenuti

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Machine name:
it: Nome interno:

en: Create Feature
it: Crea funzionalità

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
it: Questo form può essere usato per reinviare messaggi configurati per il webform. Controlla quali messaggi devono essere inviati e fai clic su <em>Reinvia e-mail</em> per inviare nuovamente questi messaggi.

en: Resend e-mails
it: Reinvia e-mail

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
it: <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi. Una opzione per riga. I gruppi di opzioni possono essere specificati con &lt;Nome gruppo&gt;. &lt;&gt può essere usato per inserire elementi nella radice del menu, dopo aver definito un gruppo.

en: Show "Save draft" button
it: Mostra il pulsante «Salva bozza»

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
it: Permetti agli utenti di salvare e finire più tardi di compilare il form. Questa opzione è disponibile solo per gli utenti autenticati.

en: You must select at least one email address to resend submission.
it: Devi selezionare almeno un indirizzo e-mail a cui reinviare l'inserimento.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
it: Non è stato possibile inviare e-mail, a causa di un errore del server.

en: This webform is currently not setup to send emails.
it: Questo webform non è attualmente impostato per inviare e-mail.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
it[0]: Inserimento #@sid inviato con successo a 1 destinatario.
it[1]: Inserimento #@sid inviato con successo a @count destinatari.

en: Select date field(s) to filter.
it: Scegliere i campi data da filtrare.

en: Underscore
it: Trattino basso

en: All Day
it: Tutto il giorno

en: CKEditor profiles
it: Profili di CKEditor

en: Information related to the current page request.
it: Informazioni correlate alla pagina attualmente richiesta.

en: Bypass views access control
it: Ignora il controllo dei permessi delle viste

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: Edit @section
it: Modifica @section

en: Edit this view to add a display.
it: Aggiungi un display a questa vista.

en: Add view from template
it: Aggiungi una vista da un template

en: View to insert
it: Vista da inserire

en: The view to insert into this area.
it: La vista da inserire in quest'area.

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
it: Se abilitato, questa vista riceverà gli stessi filtri contestuali di quella da cui è derivata.

en: Recursion detected in view @view display @display.
it: Rilevata ricorsione nella vista @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
it: Quando il valore del filtro <em>NON</em> è nell'URL

en: Exception value
it: Valore eccezione

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
it: Se viene ricevuto questo valore, il filtro sarà ignorato; i.e. "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Forza un diverso titolo per la vista e i suoi argomenti. Puoi usare "%1" per il primo argomento, "%2" per il secondo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
it: Quando il valore filtro <em>È</em> nell'URL o si specifica un valore predefinito

en: Provide title
it: Immissione del titolo

en: Override breadcrumb
it: Forzatura dei breadcrumb

en: Provide breadcrumb
it: Immissione breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
it: Inserire un nome da usare come breadcrumb. Vedi "Titolo" per le sostituzioni dei percento.

en: Specify validation criteria
it: Specifica un criterio di validazione

en: Action to take if filter value does not validate
it: Azione da prendere se il valore filtro non è valido

en: Display all results for the specified field
it: Mostra tutti i risultati per il campo specifico

en: Provide default value
it: Fornire il valore di default

en: Show "Page not found"
it: Mostra "Pagina non trovata"

en: Display a summary
it: Visualizza un sommario

en: Display contents of "No results found"
it: Visualizza il contenuto di "Nessun risultato trovato"

en: Skip default argument for view URL
it: Salta il parametro predefinito per l'URL della vista

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
it: Selezionare se includere o meno questo parametro predefinito nella costruzione dell'URL per questa vista. Omettere il parametro predefinito è utile per esempio in caso di feed.

en: Number of records
it: Numero di record

[ctx: Sort order]
en: Default sort
it: Ordinamento predefinito

[ctx: Sort order]
en: Date
it: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato, i numeri inseriti per il filtro verranno esclusi invece di limitare la vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel valore di filtro, il che permette alla vista riepilogativa di svolgere la funzione di glossario.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
it: Quanti caratteri del valore da usare come filtro. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la prima lettera nel valore del filtro verranno selezionati.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
it: Al momento di stampare titolo e riepilogo, come utilizzare maiuscole e minuscole nel valore del filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Al momento di stampare percorsi URL, come trasformare maiuscole e minuscole nel valore del filtro. Non usare tranne che con Postgres, visto che usa confronti sensibili alle maiuscole.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Create a label
it: Crea un'etichetta

en: Enable to create a label for this field.
it: Ablilitare per creare un etichetta per questo campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
it: Abilitare per caricare questo campo come nascosto. Utile per usarlo come campo di raggruppamento, o come token in un altro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona l'elemento HTML con cui racchiudere questo campo, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Create a CSS class
it: Crea una classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona il tag HTML con cui racchiudere questa etichetta, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Rewrite results
it: Risultati di riscrittura

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
it: Abilita la sovrascrittura dell'output di questo campo con testo personalizzato o token sostitutivi.

en: Replace spaces with dashes
it: Sostituisci gli spazi con i trattini

en: External server URL
it: URL del server esterno

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
it: Per linkare un server esterno utilizza l'URL completo: per esempio: 'http://www.example.com' o 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
it: Abilita la troncatura del campo ad una massima lunghezza di caratteri

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
it: Converti gli "a capo" in tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
it: Se selezionato, tutti i caratteri di a capo (es. \n) sono convertiti nel tag HTML &lt;br&gt;

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
it: Abilita la visualizzazione del testo "nessun risultato" se il campo contiene il numero 0.

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
it: Come visualizzare i dati serializzati. Si può scegliere un array personalizzato/oggetto chiave o un print_r sull'output per intero.

en: Full data (unserialized)
it: Dati completi (non serializzati)

en: Full data (serialized)
it: Dati completi (serializzati)

en: A certain key
it: Una certa chiave

en: Which key should be displayed
it: Quale chiave visualizzare

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
it: Inserire una chiave se se vuole visualizzare una chiave dei dati.

en: How many different units to display in the string.
it: Quante unità diverse da visualizzare nella stringa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo filtro non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose filter
it: Esponi filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo filtro è esposto. Se viene nascosto, gli utenti non lo potranno cambiare.

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Expose operator
it: Esponi operatore

en: Allow the user to choose the operator.
it: Permette all'utente di scegliere l'operatore.

en: Allow multiple selections
it: Permetti la selezione multipla

en: Enable to allow users to select multiple items.
it: Abilitare per consentire agli utenti di selezionare più di un elemento.

en: Remember the last selection
it: Ricorda l'ultima selezione

en: Enable to remember the last selection made by the user.
it: Attiva la memorizzazione dell'ultima selezione fatta dall'utente.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
it: È necessario scegliere un valore, a meno che questo sia un filtro esposto non obbligatorio.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
it: Abilitare per nascondere gli elementi che non contengono questa relazione

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo ordinamento non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose sort
it: Esponi ordinamento

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo ordinamento è esposto. Nascondendolo, gli utenti non sarai in grado di modificarlo.

en: Hide sort
it: Nascondi ordinamento

en: Provide description
it: Fornisci una descrizione

en: Save & exit
it: Salva ed esci

en: Continue & edit
it: Continua e modifica

en: Update "@title" choice
it: Aggiorna la selezione "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
it: Aggiorna la selezione (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
it: La vista è stata salvata. Ora può essere modificataa dalla lista qui sotto.

en: Database overriding code
it: Codice che sovrascrive il database

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Annulla per scartare la vista

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Cancella per scartare i cambiamenti.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
it: Modifica le visualizzazioni della tua vista qua sotto oppure aggiungi una nuova visualizzazione.

en: edit view name/description
it: modifica il nome/la descrizione della vista

en: analyze view
it: analizza la vista

en: clone view
it: duplica la vista

en: export view
it: esporta la vista

en: revert view
it: ripristina la vista

en: delete view
it: elimina la vista

en: Add !display
it: Aggiungi !display

en: @display_title details
it: Dettagli di @display_title

en: Auto preview
it: Anteprima automatica

en: Preview with contextual filters:
it: Anteprima con i filtri contestuali:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
it: Separa i valori dei filtri contestuali con "/". Per esempio, %example

en: Apply and continue
it: Applica e continua

en: @current of @total
it: @current di @total

en: All displays (except overridden)
it: Tutte le visualizzazioni (eccetto quelle sovrascritte)

en: All displays
it: Tutte le visualizzazioni

en: This @display_type (override)
it: Questo @display_type (sovrascritto)

en: View name and description
it: Nome e descrizione della vista

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
it: Un nome descrittivo per questa vista, mostrato all'utente. Gli spazi sono consentiti

en: Create new filter group
it: Crea un nuovo gruppo di filtri

en: No filters have been added.
it: Nessun filtro aggiunto.

en: Drag to add filters.
it: Trascina per aggiungere i filtri.

en: Add and configure @types
it: Aggiungi e configura @types

en: Configure @type: @item
it: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
it: Mostra i filtri sulla lista delle viste

en: Show advanced help warning
it: Mostra i messaggi di aiuto avanzati per gli avvisi

en: Always show the master display
it: Mostra sempre la visualizzazione principale

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
it: Gli utenti avanzati di views potrebbero scegliere di vedere la visualizzazione principale (es: predefinita).

en: Always show advanced display settings
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate, come le relazioni ed i filtri contestuali.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
it: Etichetta per il valore "Qualsiasi" nei filtri esposti a selezione singola con valore non obbligatorio.

en: Live preview settings
it: Impostazioni dell'anteprima in tempo reale

en: Automatically update preview on changes
it: Aggiorna automaticamente l'anteprima ad ogni cambiamento

en: Show information and statistics about the view during live preview
it: Mostra le informazioni e le statistiche della vista durante l'anteprima in tempo reale.

en: Above the preview
it: Sopra l'anteprima

en: Below the preview
it: Sotto l'anteprima

en: Show the SQL query
it: Mostra la query SQL

en: Show performance statistics
it: Mostra le statistiche delle prestazioni

en: Disable JavaScript with Views
it: Disabilita Javascript con le viste

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
it: Se si riscontrano problemi con javascript, può essere disabilitato qui. L'interfaccia grafica delle viste può risultare deteriorata ma sarà ancora usabile senza javascript, sebbene meno comoda.

en: Master
it: Principale

en: There are no templates available.
it: Non ci sono template disponibili.

en: Display | Displays
it[0]: Visualizzazione
it[1]: Visualizzazioni

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: HTML list
it: Elenco HTML

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: contextual filters
it: filtri contestuali

en: Contextual filter
it: Filtro contestuale

en: contextual filter
it: filtro contestuale

en: filter criteria
it: criteri del filtro

en: Filter criterion
it: Criterio del filtro

en: filter criterion
it: criterio del filtro

en: no results behavior
it: comportamento in assenza di risultati

en: The content to which the comment is a reply to.
it: Il contenuto di cui il commento è risposta.

en: The node ID.
it: L'ID del contenuto.

en: The content title.
it: Il titolo del contenuto

en: The date the content was posted.
it: La data in cui il contenuto è stato inserito.

en: The date the content was last updated.
it: La data dell'ultimo aggiornamento del contenuto.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di contenuto (per esempio, "articolo del blog", " post del forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the content is published.
it: Se il contenuto è pubblicato o no.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
it: Esclude i contenuti non ancora pubblicati nel caso in cui l'utente attuale non li possa visualizzare.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
it: Se il contenuto è promosso alla prima pagina o no.

en: Whether or not the content is sticky.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no. Per elencare per primi i contenuti sempre in cima, impostare questa opzione come discendente.

en: Provide a simple link to the content.
it: Fornisce un link al contenuto.

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content.
it: Fornisce un link per eliminare il contenuto.

en: The aliased path to this content.
it: Il percorso alias di questo contenuto.

en: Relate content to the user who created it.
it: Collega il contenuto con l'utente che lo ha creato.

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: All nodes where a certain user has a revision
it: Tutti i nodi di cui un determinato utente ha creato una revisione

en: Content revision
it: Revisione del contenuto

en: Content revision is a history of changes to content.
it: La revisione di un contenuto è la cronologia dei cambiamenti al contenuto.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un contenuto all'utente che ne ha creato la revisione.

en: The revision ID of the content revision.
it: L'ID della revisione del contenuto.

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
it: Fornisce un link per eliminare la revisione del contenuto.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
it: Filtra i contenuti tramite l'accesso alle viste. <strong>Non è necessario se stai utilizzando node come tua tabella base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
it: Mostra un marcatore se il contenuto è nuovo oppure aggiornato.

en: Show only content that is new or updated.
it: Mostra solo i contenuti nuovi oppure aggiornati.

en: Display the content with standard node view.
it: Visualizza i contenuti con una vista standard di tipo nodo.

en: Content ID from URL
it: ID del contenuto da URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
it: Contenuto che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del contenuto.

en: Module/Theme/Theme engine
it: Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
it: Moduli/Temi/Motori di Temi nel codebase del sito.

en: Module/Theme/Theme engine filename
it: Nome del file di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Module/Theme/Theme engine name
it: Nome di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
it: Consente di modificare la "profondità" per un filtro Tassonomia: ID Termine (con profondità) per mezzo del valore di un filtro contestuale aggiuntivo.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
it: Contenuto che o non tradotto, o è la versione originale di un insieme di traduzioni.

en: Content that is a translation of a source translation.
it: Contenuto che è la traduzione di una contenuto di origine.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato di traduzione del contenuto - indica se la traduzione debba essere aggiornata o meno .

en: Content authored
it: Contenuto dell'autore

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
it: Contenuto correlato per l'utente che lo ha creato. Questa relazione creerà un record per ogni contenuto creato dall'utente.

en: Provide a simple link to cancel the user.
it: Fornisce un link testuale per annullare l'utente.

en: Provide serialized data of the user
it: Fornisce i dati dell'utente serializzati.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
it: Permette ad un valore del filtro contestuale di essere ignorato. La query non verrà modificata dal valore del filtro contestuale. Può essere utilizzata quando il valore del filtro contestuale proviene dall'URL e una parte dell'URL deve essere ignorata.

en: View area
it: Area della vista

en: Insert a view inside an area.
it: Inserisce una vista all'interno di un area

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
it: Se selezionato, le classi standard dell'API dei campi verranno aggiunte usando field.tpl.php (o equivalente). Non raccomandato a meno che il CSS del tema non dipenda pesantemente da quelle classi. Se non selezionato, il template non verà usato.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
it: Selezionare questa opzione farà si che i valori del gruppo Tipi di display e separatori venga ignorato.

en: Multiple field settings
it: Impostazioni per campi multipli

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: Display @count value(s)
it: Visualizza @count valori

en: Raw @column
it: @column grezza

en: Native language
it: Lingua nativa

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
it: Se attivo, il nome nativo della lingua verrà visualizzato

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
it: Abilita questa opzione per generare un link assoluto. Richiesto se vuoi utilizzare il percorso come link di destinazione (come per "visualizza questo campo come link" qua sopra).

en: Link this field to its content revision
it: Collega questo campo alla sua revisione del contenuto

en: Display field as the content type machine name.
it: Visualizza il campo come nome ad uso interno del tipo di contenuto.

en: Choose one or more content types to validate with.
it: Seleziona uno o più tipi di contenuto con cui validare.

en: Validate user has access to the content
it: Verifica che gli utenti abbiano accesso ai contenuti

en: Access operation to check
it: Operazioni di accesso da controllare

en: Filter value format
it: Formato dei valori di filtro

en: Display comments
it: Mostra i commenti

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
it: Scegliere un diverso campo di ordinamento predefinito, da usare quando il campo con il punteggio della ricerca non è disponibile.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Filter value type
it: Tipo del valore di filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
it: Selezionare la forma del valore di filtro: se si usa il nome del termine, è generalmente più efficiente convertirlo nel suo ID numerico e usare "Tassonomia: ID termine" come filtro anziché "Tassonomia: Nome termine".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: Include untranslated content
it: Includi contenuto non tradotto

en: Enable to display different text for anonymous users.
it: Abilita la visualizzazione di testi differenti per gli utenti anonimi.

en: Type of user filter value to allow
it: Tipo di valore da permettere come filtro utente

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non si possiedono i permessi necessari a modificare questo. Se si cambia il tipo di filtro predefinito, questa impostazione verrà persa e NON sarà possibile tornare indietro.

en: PHP contextual filter code
it: Codice PHP di filtro contestuale

en: Change the way content is formatted.
it: Cambia il modo in cui il contenuto viene formattato.

en: Change settings for this format
it: Cambia le impostazioni per questo formato.

en: Change the way each row in the view is styled.
it: Cambia il modo di applicare lo stile alle righe riga nella vista.

en: Hide attachments in summary
it: Nasconde gli allegati nel sommario

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
it: Modifica se l'allegato deve essere visualizzato o meno quando si visualizza un sommario del filtro contestuale.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
it: Nacondi gli allegati quando si visualizza il riepilogo dei filtri contestuali

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per le restrizioni di accesso correntemente selezionate.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per il meccanismo di cache correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile di riga corrente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
it: Regolare anche le !settings per il paginatore corrente.

en: Attachment position
it: Posizione degli allegati

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori del filtro contestuale dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Block caching
it: Cache del blocco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
it: Questa vista sarà mostrata quando viene richiesto questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia del tipo "path/%/%/feed" o "path/%/%/rss.xml", inserendo un % nel percorso per ogni filtro contestuale definito nella vista.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista sarà mostrata quando questo percorso verrà richiesto sul sito. Si può usare "%" nell' URL per rappresentare i valori che saranno utilizzati per i filtri contestuali. Per esempio: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il link del testo del menu non è stato impostato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu padre ma il link del testo del menu padre non è stato impostato.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: Paginato, @count elementi, salta @skip

en: @count item | Paged, @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: Paginato, @count elementi

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
it: Disabilitando la riscrittura del codice SQL si disabilitano anche i controlli node_access così come i moduli che implementano hook_query_alter()

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
it: Disabilitando questa opzione, una griglia composta da una sola riga avrà un numero di celle (<TD>) pari al numero degli elementi. Disabilitarla potrebbe causare problemi agli stili CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il valore attuale del filtro contestuale sarà visualizzato come opzione predefinita nel menu rapido, se applicabile.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
it: Normalmente, se la vista è vuota, la tabella non viene mostrata. Specificando questa opzione è possibile mostrare una tabella vuota con il testo esplicativo al suo interno.

en: All storage
it: Tutte le memorizzazioni

en: All status
it: Tutti gli stati

en: No tags
it: Nessun tag

en: No views match the search criteria.
it: Nessuna vista corrisponde ai criteri di ricerca

en: Create view from template @template
it: Crea una vista dal template @template

en: Clone of | Clone @count of
it[0]: Clone di
it[1]: Clone @count di

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente le personalizzazioni applicate a questa vista.

en: The view has been reverted.
it: La vista è stata ripristinata.

en: This action will permanently remove the view from your database.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente la vista dal tuo database.

en: Create a page
it: Crea una pagina

en: Create a menu link
it: Crea una voce del menu

en: Include an RSS feed
it: Includi un feed RSS

en: Feed path
it: Percorso del feed

en: Feed row style
it: Stile della riga del feed

en: Create a block
it: Crea un blocco

en: of fields
it: di campi

en: of type
it: di tipo

en: tagged with
it: taggato con

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
it: Tentativo di utilizzo di create_view con valori che non sono stati validati

en: Should links be displayed below each comment
it: Mostrare i link sotto ad ogni commento

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
it: con i link (permette agli utenti di rispondere ai commenti, ecc.)

en: without links
it: senza link

en: teasers
it: anteprime

en: full posts
it: contenuti completi

en: titles
it: titoli

en: titles (linked)
it: titoli (collegamento al contenuto)

en: Should links be displayed below each node
it: Mostrare i link sotto ogni contenuto

en: with links (allow users to add comments, etc.)
it: con link (inserire commenti, ecc.)

en: Should comments be displayed below each node
it: Mostrare i commenti di seguito ad ogni contenuto

en: Number of hits
it: Numero di visite

en: Hide view
it: Nascondi vista

en: @group (historical data)
it: @group (storico dei dati)

en: Use path alias
it: Utilizza gli alias del percorso

en: Date field values
it: Valori campo Data

en: Tokens related to date field values.
it: Token relativi a valori del campo data.

en: The date value.
it: La data.

en: Relative default value
it: Valore relativo predefinito

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: Headings
it: Intestazioni

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
it: Se si usano date relative per il valore predefinito (es. "today") basare il giorno corrente su questo fuso orario.

en: The save directory %directory is not valid.
it: La cartella %directory di salvataggio non è valida.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
it: Il valore predefinito del campo identificato dalla sua chiave. Per elenchi di selezione multipla, usa virgole per indicare valori predefiniti multipli.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
it: Se si usano date relative per un valore predefinito (es. «now»), basare l'ora attuale su questo fuso orario.

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Determines the placement of the component's label.
it: Definisce il posizionamento dell'etichetta del componente.

en: Hide label
it: Nascondi etichetta

en: Do not display the label of this component.
it: Non mostrare l'etichetta di questo componente.

en: Save component
it: Salva componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
it: Il componente di un Webform non è stato salvato perché si è verificato un timeout cercando di acquisire un lock per il nodo. Dettagli: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
it: L'opzione <em>URL personalizzata</em> supporta la sostituzione dei token di Webform.

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: Disable WYSIWYG module.
it: Disabilita il modulo WYSIWYG.

en: HTML Entities
it: Entità HTML

en: Convert all applicable characters to HTML entities.
it: Converte tutti i caratteri applicabili in entità HTML.

en: There are no @titles to display.
it: Non ci sono @titles da visualizzare.

en: View: @view
it: Vista: @view

en: View: @view: @display
it: Vista: @view: @display

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
it: I <a href="!url">setting del modulo Redirect</a> controllano la creazione di un redirect quando viene cancellato un alias.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
it: Considera l'installazione del modulo<a href="!url">Redirect</a> per essere reindirizzati qualora venga modificato il tuo alias.

en: No new URL aliases to generate.
it: Nessun nuovo URL alias da generare.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
it: Il valore predefinito di <strong>massima lunghezza dell'alias</strong> e <strong>massima lunghezza del componente</strong> è 100 ed è limitato a @max da Pathauto. Questa lunghezza è limitata dalla dimensione della colonna "alias" nella tabella url_alias del database. Lo schema del database di default per questo colonna è @max. Se  imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna  "alias" si verificheranno problemi nelle situazioni in cui il sistema ha bisogno di aggiungere termini aggiuntivi all'URL trasformato. Dovresti inserire un valore pari alla lunghezza della colonna "alias" meno la lunghezza di ogni stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza delle stringhe che potrebbero essere aggiunte alla fine dell'URL dipende da quali moduli sono stati attivati e dalle impostazioni di Pathauto. Il valore predefinito e raccomandato è 100.

en: Path module form elements
it: Elementi del form del modulo Path

en: Double quotation marks
it: Virgolette doppie

en: Single quotation marks (apostrophe)
it: Virgolette singole (apostrofo)

en: Back tick
it: Apostrofo inverso

en: Hyphen
it: Trattino

en: Vertical bar (pipe)
it: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
it: Parentesi graffa sinistra

en: Left square bracket
it: Parentesi quadra sinistra

en: Right curly bracket
it: Parentesi graffa destra

en: Right square bracket
it: Parentesi quadra destra

en: Plus sign
it: Simbolo "Più"

en: Equal sign
it: Simbolo "Uguale"

en: Percent sign
it: Simbolo di "Percentuale"

en: Caret
it: Segno di omissione

en: Dollar sign
it: Simbolo dollaro

en: Number sign (pound sign, hash)
it: Cancelletto

en: At sign
it: Chiocciola

en: Exclamation mark
it: Punto esclamativo

en: Left parenthesis
it: Parentesi sinistra

en: Right parenthesis
it: Parentesi destra

en: Question mark
it: Punto interrogativo

en: Less-than sign
it: Simbolo di "Minore"

en: Greater-than sign
it: SImbolo di "Maggiore"

en: Use replacement tokens from the first row
it: Usa token che verranno sostituiti con valori presi della prima riga

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Customize field HTML
it: Personalizza l'HTML del campo

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
it: Si possono usare i token per le sostituzioni presi dalla sezione riscrittura in questa classe.

en: Customize label HTML
it: Personalizza l'HTML dell'etichetta

en: Customize field and label wrapper HTML
it: Personalizza il contenitore HTML del campo e dell'etichetta

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
it: Scegli l'elemento HTML che racchiuderà questo campo e la sua etichetta, es. H1, H2, ecc. Questa impostazione non si applica quando il campo e la relativa etichetta non vengono presentati insieme, come, ad esempio, all'interno di una tabella.

en: Remove whitespace
it: Rimuovi spaziature

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
it: Se selezionato, tutti gli spazi all'inizio e alla fine dell'output verranno rimossi.

en: Hide rewriting if empty
it: Nascondi il contenuto modificato se vuoto

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
it: Non visualizzare il contenuto modificato se questo campo è vuoto.

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo filtro, per permettere ai visitatori di modifcarlo

en: Representative sort order
it: Ordinamento rappresentativo

en: Subquery namespace
it: Namespace della sottoquery

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
it: Avanzato. Inserisci un namespace per la sottoquery usata da questa relazione.

en: Representative view
it: Vista rappresentativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
it: Avanzato. Utilizza un altra vista per generare la sottoquery della relazione. Questo permette di utilizzare filtri e criteri di ordinamento avanzati. Se si indica una vista qui, le opzioni di ordinamento specificate qui sopra saranno ignorate. La vista deve avere come unico campo l'ID della propria tabella di base, e preferibilmente dovrebbe specificare qualche criterio di ordinamento.

en: Generate subquery each time view is run.
it: Genera la sottoquery ogni volta che la vista viene eseguita.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
it: Genererà nuovamente la sottoquery per questa relazione ogni volta che la vista verrà eseguita, e non solo al salvataggio di queste opzioni. Da utilizzare durante i test se si stanno effettuando modifiche altrove. ATTENZIONE: nuoce seriamente alle performance della vista.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo ordinamento ai visitatori, consentendo loro di modificarlo

en: This display is disabled.
it: Questa visualizzazione è disabilitata.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
it: Questa vista è stata aggiornata automaticamente per riparare le relazioni mancanti. La Vista dovrebbe continuare a funzionare, ma si consiglia di verificare che gli aggiornamenti automatici siano corretti e di salvare questa vista.

en: reorder displays
it: riordina le visualizzazioni

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
it: Errore: la visualizzazione @display si riferisce ad un plugin di nome '@plugin', che attualmente non è disponibile.

en: enable @display_title
it: abilita @display_title

en: view @display
it: visualizza @display

en: clone @display_title
it: clona @display_title

en: delete @display_title
it: elimina @display_title

en: disable @display_title
it: disabilita @display_title

en: undo delete of @display_title
it: annulla l'eliminazione di @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
it: Questa vista non è compatibile con questa versione di Views.
    Per importare una vista creata con views1 bisogna accedere ad un'installazione di drupal6 e importarla lì.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
it: Lo stile o il formato di riga selezionato non utilizza i campi.

en: Aggregation settings
it: Impostazioni di aggregazione

en: Display extenders
it: Estensioni della visualizzazione

en: Select extensions of the views interface.
it: Seleziona le estensioni dell'interfaccia di views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
it: Si è configurato la visualizzazione %display con un path che è anche un path alias. Questo potrebbe provocare effetti indesiderati, sarebbe meglio utilizzare un path interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di aggregazione per @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
it: Seleziona la funzione di aggregazione da utilizzare su questo campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
it: Chiamata a 'Ensure my table',  ma la query non fornisce il metodo ensure_table.

en: Empty display extender
it: Estensione della visualizzazione vuoto

en: Raw value from URL
it: Valori grezzi estratti dall'URL

en: Apply (all displays)
it: Applica (tutte le visualizzazioni)

en: Apply (this display)
it: Applica (solo questa visualizzazione)

en: The date of the most recent new content on the feed.
it: La data del nuovo contenuto più recente nel feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
it: L'ID del contenuto a cui questo commento risponde.

en: Comments of the node
it: Commenti del contenuto

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
it: Collega tutti i commenti al contenuto. Genererà 1 record duplicato per ogni commento. Normalmente, se serve questa relazione, conviene creare una view basata sui commenti.

en: Reply to
it: Rispondi a

en:  new
it:  nuovo

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
it: Questo è un alias di @group: @field.

en: @group (historical data): @field
it: @group (dati storici): @field

en: Also known as: !also.
it: Altrimenti noto come: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
it: Delta - Appare in: @bundles.

en: No backlinks found.
it: Nessun backlink trovato.

en: Pages that link to %1
it: Pagine collegate a %1

en: Popular (page)
it: Popolare (pagina)

en: Today (page)
it: Oggi (pagina)

en: Popular (block)
it: Popolare (blocco)

en: Today (block)
it: Oggi (blocco)

en: Today's popular content
it: I contenuti più popolari del giorno

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload

en: The user that uploaded the file.
it: L'utente che ha effettuato l'upload del file.

en: The taxonomy vocabulary description
it: La descrizione del vocabolario di tassonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
it: Termine di tassonomia scelto dall'autocompletamento o dal widget "selezione".

en: Representative node
it: Nodo rappresentativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ciascun termine, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: The taxonomy term name.
it: Il nome del termine di tassonomia.

en: Content with term
it: Contenuto con il termine

en: Relate all content tagged with a term.
it: Collega tutti i contenuti taggati con un termine

en: Has taxonomy term ID
it: Ha un termine di tassonomia identificato tramite ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
it: Visualizza il contenuto se ha i termini di tassonomia selezionati.

en: Has taxonomy term
it: Ha un termine di tassonomia

en: Taxonomy terms on node
it: Termini di tassonomia nel contenuto

en: All taxonomy terms
it: Tutti i termini di tassonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
it: Visualizza il contenuto se tra i suoi termini di tassonomia sono presenti i termini selezionati, o discendenti di quelli selezionati. A causa della maggiore complessità, la versione che include anche i discendenti presenta meno opzioni rispetto a quelle che non li includono.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
it: Ha un termine di tassonomia (o uno dei suoi figli) identificato dall'ID

en: Has taxonomy terms (with depth)
it: Ha termini di tassonomia (o loro figli)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
it: Ha un termine di tassonomia identificato dall'ID o uno dei suoi figli con profondità massima

en: @entity using @field
it: @entity che usa @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
it: Collega tutte le @entity in cui @field contiene il termine.

en: Taxonomy term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia ricavato da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ogni utente, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
it: Se selezionato, valori multipli per questo campo verranno visualizzati nella stessa riga. Se non selezionato, ogni valore di questo campo creerà una nuova riga. Se si utilizza il group by, assicurarsi di raggruppare per "ID Entità" perchè questa opzione abbia effetto.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
it: Visualizza un icona per rappresentare il tipo di file, invece del test MIME (ad esempio "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: Path component
it: Componente del percorso

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
it: La numerazione inizia da 1, ad es. sulla pagina admin/structure/types, il terzo componente del percorso è "types".

en: Use aggregation
it: Utilizza l'aggregazione

en: Display title may not be empty.
it: Il titolo della visualizzazione non può essere vuoto.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
it: Quando il valore del filtro <em>NON È</em> disponibile

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
it: Quando il valore del filtro <em>È</em> disponibile o viene fornito un valore predefinito

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
it: Questa visualizzazione non specifica una sorgente per i filtri contestuali, quindi se non si seleziona 'Fornisci valori predefiniti', nessun valore sarà disponibile per i filtri.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di elementi da visualizzare. Il valore 0 equivale a nessun limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
it: Il valore del filtro contestuale viene ricavato dall'URL.

en: Autosubmit
it: Invio automatico

en: Automatically submit the form once an element is changed.
it: Invia automaticamente il form quando un elemento cambia.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
it: Nascondi il tasto di invio se javascript è abilitato.

en: Query Comment
it: Commento della query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
it: Se impostato, il commento verrà inglobato nella query e passato al server SQL. Può risultare comodo utile per i log o il debug.

en: When needed, add the field language condition to the query
it: Quando necessario, aggiungi la condizione della lingua del campo alla query

en: Count DISTINCT
it: Usa DISTINCT per contare

en: Provide default field wrapper elements
it: Fornisce gli elementi contenitori predefiniti dei campi

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
it: I campi inline verranno visualizzati uno a fianco all'altro invece che uno per riga. Da notare che alcuni campi ignoreranno l'impostazione perché visualizzati come elementi block, specialmente i campi body e altri che specificano le opzioni di formattazione HTML.

en: Hide the "Go" button
it: Nascondi il tasto "Vai"

en: Select the current contextual filter value
it: Seleziona il valore attuale del filtro contestuale

en: Show the empty text in the table
it: Visualizza il testo vuoto nella tabella

en: Datetime
it: Data e ora

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come titolo dell'oggetto RSS per ogni riga.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
it: Il campo che verrà utilizzato come link dell'oggetto RSS per ogni riga. Questo percorso deve essere relativo a Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come descrizione dell'elemento RSS per ogni riga

en: Creator field
it: Campo creatore

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come creatore dell'elemento RSS per ogni riga.

en: Publication date field
it: Campo della data di publicazione

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
it: Il plugin per lo stile di riga richiede di specificare quali campi della vista usare per l'elemento RSS.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Display the label of the referenced entities.
it: Visualizza l'etichetta delle entità messe in relazione.

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
it: Visualizza le entità messe in relazione tramite entity_view().

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Link to the referenced entity
it: Collegamento all'entità messa in relazione.

en: Rendered as @mode
it: Visualizzato come @mode

en: The earliest date that may be entered into the field.
it: La data meno recente che si può inserire nel campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
it: Accetta qualsiasi data in qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
it: La data più recente che può essere inserita nel campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
it: La data inserita deve essere @start_date o successiva.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
it: la data inserita deve essere @end_date o precedente.

en: Submissions generated from Webform forms.
it: Inserimenti generati dai form di Webform.

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
it: Salva una data nel database come timestamp, formato deprecato per supportare i dati legacy.

en: Pop-up calendar
it: Calendario a scomparsa

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data inizio' per il campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data fine' per il campo %field #%delta.

en: The End date value.
it: Il valore della data di fine.

en: Choose how users view dates and times:
it: Scegliere la modalità di visualizzazione di date e orari:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
it: Per aggiungere o modificare le opzioni, visitare la pagina <a href="@date-time-page">impostazioni Data e ora</a>.

en: Both Start and End dates
it: Sia data inizio che data fine

en: Start date only
it: Solo data inizio

en: End date only
it: Solo data fine

en: Display dates using the @format format
it: Visualizza le date usando il formato @format

en: Display both Start and End dates
it: Visualizza sia la data di inizio che la data di fine.

en: Display Start date only
it: Visualizza solo la data di inizio

en: Display End date only
it: Visualizza solo la data di fine

en: Default date
it: Data predefinita

en: No default value
it: Nessun valore predefinito

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
it: Descrivere una data con riferimento al presente, tipo '+90 days' (90 giorni dopo la data di creazione del campo) oppure '+1 Saturday' (il prossimo sabato). Vedere !strtotime per maggiori dettagli.

en: Default end date
it: Data di fine predefinita

en: Relative default value for end date
it: Valore relativo predefinito per la data di fine

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
it: Il valore predefinito relativo per la data di fine non è valido.

en: Date entry options
it: Opzioni di inserimento date

en: Control the order and format of the options users see.
it: Controlla l'ordine e il formato delle opzioni visualizzate agli utenti.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
it: Sovrascrive il formato di input selezionato sopra. Definisce una stringa di formato data php come 'm-d-Y H:i' (fai riferimento a <a href="@link">http://php.net/date</a> per maggiori dettagli).

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
it: Per favore inserisci un formato data personalizzato, o scegline uno di quelli preimpostati.

en: Select the date attributes to collect and store.
it: Seleziona gli attributi data da raccogliere e salvare.

en: Date attributes to collect
it: Attributi data da raccogliere

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
it: Le date di fine sono utilizzate per memorizzare la durata. Per esempio, un evento che inizia il 15 Settembre e termina il 16 Settembre.

en: @field_name Start date value #@delta
it: @field_name Valore data inizio #@delta

en: @field_name End date value #@delta
it: Valore data di fine di @field_name #@delta

en: @field_name Start date
it: Data di inizio di @field_name

en: @field_name End date
it: Data di fine di @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
it: Una 'data di inizio' è richiesta se è impostata una 'data di fine' per il campo %field #%delta.

en: The Start date is invalid.
it: La data di inizio non è valida.

en: The End date is invalid.
it: La data di fine non è valida.

en: Starting and ending year
it: Anno iniziale e finale

en: !start-date to !end-date
it: da !start-date a !end-date

en: Makes date/time fields available.
it: Rende disponibili campi data/ora

en: Starting year
it: Anno di inizio

en: The value input for field %field is invalid:
it: Il valore immesso per il campo %field è invalido:

en: The value @date does not match the expected format.
it: Il valore @date non è conforme al formato atteso.

en: System date settings
it: Impostazioni della data di sistema

[ctx: datetime]
en: Date
it: Data

[ctx: datetime]
en: Time
it: Ora

en: E.g., @date
it: esempio: @date

en: @label -  start date (!name)
it: @label -  data di inizio (!name)

en: @label -  start date
it: @label - data di inizio

en: @label - end date (!name:!column)
it: @label - data di fine (!name:!column)

en: @label - end date:!column
it: @label - data di fine:!column

en: Page using the value of a date field.
it: Pagina utilizzando il valore di un campo data.

en: Dates to compare
it: Date da confrontare

en: Start/End date range
it: Intervallo date inizio/fine

en: Only this field
it: Solo questo campo

en: Date selection form element
it: Elemento del form per la selezione della data

en: Filter granularity
it: Granularità del filtro

en: Relative start date
it: Data inizio relativa

en: Relative end date
it: Data fine relativa

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
it: Le date relative sono calcolate nel momento in cui la vista viene visualizzata. Ad esempio: now, now+1day, 12AM today, Monday next week (notare che attualmente le date relative non sono tradotte, ma devono essere inserite con lo standard americano). <a href="@relative_format">La documentazione PHP</a> contiene ulteriori esempi di formati data relativi.

en: Relative start date not specified.
it: Data inizio relativa non specificata.

en: Relative end date not specified.
it: Data fine relativa non specificata.

en: Relative date not specified.
it: Data relativa non specificata.

en: Position: @position, format: @format.
it: Posizione: @position, formato: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
it: Il paginatore lavora appoggiandosi ad un filtro su data o su Campo data del contenuto. Se il filtro su data è già stato aggiunto alla vista, il paginatore fornisce la funzione di pagina avanti/indietro con la stessa granularità di quel filtro (paginazione per anno, mese, settimana o giorno). Il filtro deve anche essere configurato con un valore predefinito per la data. Se nella vista non c'è un filtro per data, o non è definito un valore predefinito per la data, il paginatore non verrà mostrato.

en: Date identifier
it: Identificativo data

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
it: L'identificativo abbinato a questa data nell'URL. Se più di una visualizzazione della stessa vista usano la data come paginatore (es: una pagina e un blocco), occorre specificare un diverso l'identificativo del paginatore, altrimenti qualsiasi modifica al valore del paginatore influenzerà tutte le visualizzazioni.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
it: Dove posizionare il paginatore, sopra, sotto o sopra e sotto il contenuto.

en: Link format
it: Formmato del link

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: Token registry
it: Registro dei token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati non sono definiti come array:

en: The following token types do not have any tokens defined:
it: Per i tipi di token sotto elencati non è definito alcun token:

en: The following token types are not defined but have tokens:
it: I tipi di token sotto elencati non sono stati definiti, pur essendo usati da alcuni token:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati sono definiti da più di un modulo:

en: Problems detected
it: Riscontrati problemi

en: Private fields are shown only to users with results access.
it: I campi privati sono mostrati solo a utenti con il permesso di accedere ai risultati.

en: Download range options
it: Opzioni intervallo di download

en: All submissions
it: Tutti gli inserimenti

en: Only new submissions since your last download
it: Solo i nuovi inserimenti dall'ultimo download

en: Only the latest
it: Solo gli ultimi

en: All submissions starting from
it: Tutti gli inserimenti a partire da

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Il node ID del nodo che un utente ha creato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
it: Lo user ID di un utente che ha alterato il nodo (che lo ha creato o commentato).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: Change handler
it: Cambia handler

en: Autocomplete (Tags style)
it: Autocompletamento (come per i tag)

en: every 5 minutes
it: ogni 5 minuti

en: every minute
it: ogni minuto

en: file from !field_name
it: file dal campo !field_name

en: Hide empty column
it: Nascondere colonna vuota

en: The operator is invalid on filter: @filter.
it: L'operatore usato nel filtro @filter non è valido

en: No valid values found on filter: @filter.
it: Nel filtro @filter non sono presenti valori validi.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
it: Il valore @value specificato per @operator nel filtro @filter non è un array

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
it: Inserire codice PHP che ritorna TRUE o FALSE. L'omissione del valore di ritorno equivale a FALSE, assicurarsi quindi di restituire esplicitamente un valore per evitare che il parametro sia involontariamente dichiarato non valido. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Il valore del parametro da validare si trova nella variabile "$argument" e la vista nella variabile "$view". Il codice può modificare il valore del parametro impostando "$handler->argument". Si può anche cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Se non selezionato, i valori di campo, etichetta o etichetta + campo (per i campi che non specificano il proprio codice HTML personalizzato) non saranno racchiusi in alcun elemento HTML. In questo modo è possibile ridurre drasticamente la quantità di codice HTML generato dalla vista, a scapito però di una maggiore difficoltà nell'applicazione degli stili CSS.

en: Uploaded file.
it: File caricato.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
it: I vocabolari contengono termini correlati alla tassonomia e che sono usati per classificare il contenuto.

en: Whether the user is active or blocked.
it: Se l’utente sia attivo o bloccato.

en: Disable the WYSIWYG module
it: Disabilita il modulo WYSIWYG

en: Add a new CKEditor profile
it: Aggiungi un nuovo profilo CKEditor

en: Edit the CKEditor profile
it: Modifica il profilo di CKEditor

en: Add the CKEditor Global profile
it: Aggiungi il profilo globale di CKEditor

en: Edit the CKEditor Global profile
it: Modifica il profilo globale di CKEditor

en: You are using a feature that requires <code>$cookie_domain</code> to be set, but it is not set in your <code>settings.php</code> file (CKFinder is enabled in the !profile profile).
it: Si sta usando una caratteristica che richiede l'impostazione del <code>$cookie_domain</code>, attualmente non impostato nel file <code>settings.php</code> (CKFinder è abilitato per il profilo !profile).

en: Enables CKEditor (WYSIWYG HTML editor) for use instead of plain text fields.
it: Abilita CKEditor (Editor HTML WYSIWYG), utilizzabile opzionalmente nei campi di testo.

en: Create a new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the CKEditor administration page.
it: Inserire un nome per questo profilo. Questo nome è visibile solamente all'interno della pagina di amministrazione di CKEditor.

en: Currently used buttons
it: Pulsanti attualmente utilizzati

en: All available buttons
it: Tutti i pulsanti disponibili

en: Choose the plugins that you want to enable in CKEditor.
it: Scegliere i plugin da abilitare in CKEditor.

en: Editor interface width in pixels or percent. Examples: 400, 100%.
it: Larghezza dell'interfaccia dell'editor in pixel o in percentuale. Esempio: 400, 100%.

en: Automatically detect the user language.
it: Rileva automaticamente il linguaggio dell'utente.

en: Language direction
it: Direzione della lingua

en: Break line before the opening tag.
it: Inserire un 'a capo' prima del tag di apertura.

en: Break line after the opening tag.
it: Inserire un 'a capo' dopo il tag di apertura.

en: Break line before the closing tag.
it: Inserire un 'a capo' prima del tag di chiusura.

en: Break line after the closing tag.
it: Inserire un 'a capo' dopo il tag di chiusura.

en: Custom JavaScript configuration
it: Configurazione personalizzata di JavaScript

en: Auto Grow plugin
it: Plugin Auto Grow

en: CKEditor website
it: Sito web di CKEditor

en: For the Rich Text Editing to work you also need to configure your !filterlink for the users that may access Rich Text Editing. Either grant those users <strong>Full HTML</strong> access or use the following list of tags in the HTML filter:
it: Per il funzionamento dell'editor avanzato, è necessario anche configurare il !filterlink per gli utenti autorizzati ad accedere all'editor. Si può permettere a questi utenti di utilizzare l'<strong>HTML pieno</strong> oppure utilizzare la seguente lista di tag nel filtro HTML:

en: Content can only be inserted into CKEditor in the WYSIWYG mode.
it: Il contenuto può essere inserito in CKEditor solo in modalità WYSIWYG.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
it: L'icona di caricamento non visualizza lo stato del caricamento ma occupa meno spazio. La barra di avanzamento è utile per monitorare il caricamento di file di grandi dimensioni.

en: Generate automatic URL alias
it: Genera un alias automatico per l'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
it: Deseleziona per definire un alias personalizzato.

en: Configure URL alias patterns.
it: Configura gli schemi per alias URL.

en: Link the user picture to the user's profile
it: Visualizzare il ritratto dell'utente linkato al profilo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
it: Specificare la visualizzazione o URL personalizzato a cui rimandare da questa visualizzazione.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
it: <p>I token seguenti sono utilizzabili per il link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
it: Un percorso Drupal o un URL esterno a cui far puntare il link altro. Notare che questo valore vince sulla precedente impostazione link alla visualizzazione.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
it: Mostra una singola entità in un modo di visualizzazione specifico (es. anteprima).

en: Link to entity
it: Link all'entità

en: Bypass access checks
it: Saltare i controlli di accesso

en: Same as Default date
it: Uguale alla data predefinita

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
it: I widget per ripetere le date sono cambiati. Per favore controlla la pagina Visualizza Campi per ogni tipo di contenuto che ha campi data ripetuta e conferma che il widget corretto è stato selezionato.

en: @from to @to
it: @from a @to

en: View: @view - Display: @display
it: Vista: @view - Visualizzazione: @display

en: Overview of fields used in all views.
it: Panoramica dei campi usati in tutte le viste.

en: Transform the case
it: Trasformazione maiuscole/minuscole

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
it: Come gestire maiuscole/minuscole nel valore dei filtri durante la stampa dei percorsi URL.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
it: Modificare il nome mostrato quando si usa questa relazione in un filtro, ecc.

en: Representative sort criteria
it: Criterio di ordinamento rappresentativo

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
it: Questo criterio di ordinamento viene applicato ai dati apportati dalla relazione per determinare come estrarre un elemento rappresentativo da ciascuna riga. Ad esempio, per mostrare il contenuto più recente per un utente, scegliere 'Contenuto: data di aggiornamento'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
it: La modalità da usare per il criterio di ordinamento di cui sopra.

en: And/Or, Rearrange
it: And/Or, risistemazione

en: Revert to default
it: Ritorna al predefinito

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
it: Facoltativamente, inserire un elenco di tag separati da virgole da abbinare a questa vista. Potranno essere usati per filtrare o riordinare le varie viste nella pagina di amministrazione.

en: Custom admin theme for the Views UI
it: Tema amministrativo personalizzato per il modulo interfaccia utente delle viste.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
it: In qualche caso può essere necessario specificare un tema amministrativo diverso per l'interfaccia utente delle Viste.

en: No fields have been used in views yet.
it: Al momento nessun campo è usato dalle viste.

en: Provide a simple link to approve the comment.
it: Fornisce un link per approvare il commento.

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta al file.

en: image from !field_name
it: immagine da !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta all'immagine.

en: The tid of a taxonomy term.
it: L'identificativo tid di un termine di tassonomia

en: The user permissions.
it: I permessi dell'utente.

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune

en: Use formatted username
it: Usa il nome utente formattato

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
it: Se impostato, il nome utente sarà inviato per la formattazione al sistema dei temi. Se non impostato, verrà visualizzato come testo grezzo.

en: Link to user's profile
it: Link al profilo dell'utente

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
it: L'impostazione <em>Predefinito</em> utilizzerà lo stesso stile di immagine impostato nelle <a href="!account-settings">Impostazioni profilo</a> per le icone dell'utente.

en: You don't have translatable entity types.
it: Non ci sono tipi di entità traducibili.

en: Use a pager
it: Usare un paginatore

en: Display all day checkbox
it: Visualizza la casella di selezione tutto il giorno

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
it: Scegli se mostrare all'utente la casella 'Tutto il giorno'

en: Date format options
it: Opzioni dei formati data

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
it: Il formato data usato nei titoli e nei link per questo parametro. Il formato predefinito dipende dalla granularità del filtro, es: mese: @example_month, giorno: @example_day.

en: Limit the total number of allowed submissions.
it: Limita il numero totale di invii.

en: Tokens related to views.
it: Token relativi alle viste.

en: The human-readable name of the view.
it: Il nome esteso della vista.

en: The description of the view.
it: La descrizione della vista.

en: The machine-readable name of the view.
it: Il nome ad uso interno della vista.

en: The title of current display of the view.
it: Il titolo della visualizzazione attuale della vista.

en: The URL of the view.
it: L'URL della vista.

en: -Select-
it: -Scegliere-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Il testo da inserire come attributo "title", che i browser solitamente mostrano come suggerimento quando il mouse passa sopra il link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
it: Abilitare per nascondere questo campo quando è vuoto. Si noti che l'etichetta del campo o il contenuto riscritto potrebbero essere visualizzati comunque. Per nascondere le etichette, controllare i parametri di stile generici o di riga, relativi ai campi vuoti. Per nascondere contenuto riscritto, attivare l'opzione Nascondi il contenuto riscritto se vuoto.

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
it: Abilita i messaggi di statistiche/debug utilizzando il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
it: Attivare, <em>se è installato il modulo Devel</em>, per abilitare i messaggi di statistiche/debug riguardanti le query e le prestazioni delle viste.

en: Devel message(dpm)
it: Messaggi Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
it: Tracciamento attività di Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
it: Regione del tema in cui visualizzare i messaggi di debug e le statistiche sulle prestazioni

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
it: Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione commento: autore

en: Last comment uid
it: Uid dell'ultimo commento

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
it: L'ID dell'autore dell'ultimo commento su un contenuto.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
it: L'utente autore del contenuto. Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione contenuto: autore

en: Unique access event ID.
it: ID univoco dell'evento di accesso.

en: Link field to the node if there is no comment.
it: Il link del campo punta al contenuto se non ci sono commenti.

en: Convert spaces in term names to hyphens
it: Converte in trattini gli spazi contenuti nel nome dei termini

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
it: Consente ai link di funzionare con i parametri di tipo termine della tassonomia delle viste.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore da usare per questo filtro. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Deve ritornare un singolo valore, utilizzato esclusivamente per questo filtro. Alcune variabili sono disponibili per l'uso: "$view" contiene l'oggetto vista; "$argument" contiene il gestore dei parametri, ad esempio è possibile cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
it: Raggruppa le righe in base al valore visualizzato

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
it: Se abilitato, le righe verranno raggruppate usando il valore preparato per la visualizzazione.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
it: La funzionalità <em>Tutto il giorno</em> è stata spostata in un modulo separato. Questo nuovo modulo offre l'opzione di aggiungere una casella di selezione <em>Tutto il giorno</em> per attivare o disattivare l'ora nei campi data. Contiene inoltre il tema che visualizza il testo <em>Tutto il giorno</em> per i campi che non hanno l'ora. Per consistenza con il codice precedente, è stata automaticamente abilitata. Se non vuoi la funzionalità <em>Tutto il giorno</em> puoi disabilitare questo modulo.

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
it: Aggiungi la funzionalità 'Tutto il giorno' ai campi data, includendo un tema 'Tutto il giorno' e caselle di selezione 'Tutto il giorno' per i widget di selezione data e popup  data.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
it: Ripeti

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
it: Ogni @interval giorni

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
it: Ogni @interval settimane

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
it: Ogni @interval mesi

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
it: Ogni @interval anni

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
it: Ripeti ogni

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
it: Ogni giorno della settimana

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
it: Ogni Lun, Mer, Ven

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
it: Ogni Mar, Gio

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
it: Ripeti ogni

en: monday wednesday friday
it: lunedi mercoledì venerdì

en: Replace an existing view if one exists with the same name
it: Sostituisce una vista esistente se ne esiste una con lo stesso nome

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
it: In questo campo si può utilizzare codice HTML. Sono disponibili i seguenti token:

en: Provide a simple link to the user.
it: Fornisce un link semplice all'utente.

en: Result summary
it: Riassunto del risultato

en: Shows result summary, for example the items per page.
it: Mostra il riassunto del risultato, per esempio gli elementi per pagina.

en: Use site default RSS settings
it: Usa le impostazioni predefinite del sito per gli RSS

en: Display list value as human readable
it: Visualizza il valore formattato per l'utente nell'elenco

en: Displays the link in contextual links
it: Mostra il link nei link contestuali

en: Grouping field Nr.@number
it: Campo di raggruppamento Nr.@number

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: Settings for modules the use the Date API.
it: Impostazioni per i moduli che usano Date API.

en: The selected selection handler is broken.
it: L'handler di selezione scelto non è funzionante.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
it: Aggiunge il link leggi-tutto se l'output è troncato.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
it: Se selezionato, un link leggi-tutto verrà aggiunto alla fine dell'output troncato.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il testo che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il percorso che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: Display field as machine name.
it: Visualizza il campo come il nome ad uso interno

en: Show the embed display in the ui.
it: Mostra il display integrato nella ui.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
it: Permette ad utenti avanzati di utilizzare il display della vista integrata.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Views includeranno il nome della vista ed avranno la stringa 'view-name:display-name' alla fine della clausola SELECT. Questo rende più semplice identificare le query del modulo Views nei log del database sul server, ma dovrebbe essere utilizzato solo per la risoluzione dei problemi.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
it: Fornisce una visualizzazione che può essere inclusa utilizzando le api di views.

en: Display the user with standard user view.
it: Visualizza l'utente con la vista utente standard

en: Only has the 'authenticated user' role
it: Possiede solo il ruolo di 'Utente registrato'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
it: Possiede altri ruoli oltre a 'Utente registrato'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
it: Mostra l'utente con la visualizzazione standard degli utenti. Potrebbe essere necessario aggiungere un file user-profile.tpl.php nella cartella template del tema, perchè lo <a href="@user-profile-api-link">user-profile predefinito</a> non mostra il nome utente per impostazione predefinita.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
it: Inserire gli oggetti per pagina (@items_per_page) da sopra.

en: Remove tags from rendered output
it: Rimuove le etichette dall'output visualizzato

en: Fields to be included as contextual links.
it: Campi da includere come link contestuali.

en: Include destination
it: Include la destinazione

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
it: Include il parametro di una "destinazione" nel link per portare indietro un utente alla vista originale su completamento dell'azione contestuale.

en: Contextual Links
it: Link contestuali

en: Display fields in a contextual links menu.
it: Mostra i campi in un menu di link contestuali.

en: Upload directory
it: Cartella di caricamento

en: sample
it: esempio

en: population
it: popolazione

en: How to display the time ago or time hence for this field.
it: Come visualizzare, per questo campo, il tempo 'fa' o 'tra'.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: This field supports tokens.
it: Il campo accetta i token.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
it: Il seguente token oppure i seguenti tipi di token mancano dei nomi richiesti e/o delle informazioni sulla descrizione:

en: Language - Appears in: @bundles.
it: Lingua - Appare in: @bundles.

en: Clean URL
it: URL semplificato

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
it: Il formato degli URL per i link del paginatore. Con il formato Paginatore, il link sarà di tipo 'calendar/?date=2020-05'. Con il formato URL semplificato lo stesso link diventa 'calendar/2020-05'. Il formato URL semplificato è più gradevole, ma i link in formato Paginatore sono più indicati per calendari usati in un blocco o in un pannello.

en: CSS and JavaScript
it: CSS e JavaScript

en: Enabled components
it: Componenti abilitati

en: Joined path
it: Percorso congiunto

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
it: I valori dell'array ripuliti singolarmente da Pathauto e poi riuniti con lo slash in una stringa che assomiglia a un URL.

en: Update node alias
it: Aggiornato alias nodo

en: Update taxonomy term alias
it: Aggiornato alias termine tassonomia

en: Update user alias
it: Aggiornato alias utente

en: View used to select the entities
it: Vista utilizzata per selezionare le entità

en: Entity Reference Source
it: Origine per il riferimento a entità

en: Entity Reference list
it: Elenco di riferimenti a entità

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
it: Visualizza le date usando il formato predefinito perché il formato specificato (@format) non è definito

en: Time interval
it: Intervallo di tempo

en: Used in views
it: Utilizzato nelle viste

en: Views plugins
it: Plugin di Views

en: Overview of plugins used in all views.
it: Panoramica dei plugin utilizzati in tutte le viste.

en: Display "Access Denied"
it: Visualizza "Accesso negato"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Fare attentione tuttavia che per via dell'ordine di visualizzazione non è possibile utilizzare i campi successivi a questo; se fosse necessario un campo non elencato qui, si prega di riordinare i campi.
    Se si volesse utilizzare i caratteri '[' e ']' si prega di utilizzare piuttosto le entità HTML %5B' o '%5D', oppure questi saranno sostutuiti con spazi vuoti.

en: @date_format format
it: formato @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", vedere il <a href="@url" target="_blank">manuale PHP </a>per i formati delle date. Altrimenti inserire il numero delle differenti unità di tempo da visualizzare, il valore predefinito è 2.

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
it: Gruppi di filtri permettono una scelta tra coppie predefinite di operatore|valore.

en: Filter type to expose
it: Il tipo di filtro da mostrare

en: Single filter
it: Filtro singolo

en: Grouped filters
it: Filtri raggruppati

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
it: Ricorda le scelte mostrate solo per i seguenti ruoli degli utenti. Se nessun ruolo viene selezionato, i dati mostrati non verranno mai memorizzati.

en: The value is required if title for this item is defined.
it: Il valore è richiesto se il titolo per questo oggetto è definito.

en: The title is required if value for this item is defined.
it: Il titolo è richiesto se il valore di questo oggetto è definito.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
it: Seleziona quale tipo di widget verrà utilizzato per visualizzare il gruppo di filtri

en: grouped
it: raggruppati

en: Choose fields to combine for filtering
it: Sceglie i campi da combinare per il filtraggio

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
it: Questo filtro non funziona per handler di campi molto speciali.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
it: Aggiungere almeno un campo per poter utilizzare questo filtro.

en: @entity types
it: Tipi di @entity

en: Sort within each hierarchy level
it: Ordina entro ogni livello gerarchico

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
it: Attivare questa opzione per ordinare gli oggetti entro ogni livello gerarchico per peso e titolo. Attenzione: ciò potrebbe rallentare la query.

en: There is no lock on view %name to break.
it: Non c'è nessun blocco nella vista %name da rimuovere.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
it: Questa visualizzazione ha uno o più errori di validazione; ricontrollare.

en: Bypass view validation
it: Evita la validazione della vista

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
it: Evita la validazione dei plugin e handler quando si importa questa vista.

en: &lt;Any&gt;
it: &lt;Ogni&gt;

en: There are no enabled views.
it: Non ci sono Views attivate.

en: Display fields as RSS items.
it: Visualizza i campi come voci RSS.

en: Book root from current node
it: Radice del libro dal nodo attuale

en: The language the comment is in.
it: La lingua del commento.

en: - No value -
it: - Nessun valore -

en: Provide a simple link to the revision.
it: Fornisce un link alla revisione.

en: The ID of the entity that is related to the file.
it: L'id dell'entità in relazione al file.

en: The taxonomy vocabulary weight
it: Il peso del vocabolario della tassonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
it: Filtra i risultati dei "Taxonomy: Term" a seconda del pid del genitore.

en: The raw numeric user ID.
it: Il valore numerico grezzo dell'ID utente.

en: Unfiltered text
it: Testo non filtrato

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
it: Aggiunge un markup o un testo personalizzato senza restrizioni. E' simile al campo testo personalizzato.

en: Combine fields filter
it: Combina filtri dei campi

en: Combine two fields together and search by them.
it: Combina insieme due campi e ricerca secondo questi.

en: Column used for click sorting
it: Colonna utilizzata per ordinare col click

en: Use path alias instead of internal path.
it: Utilizza gli alias del percorso invece degli alias interni.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
it: Durata in secondi per la quale devono essere mantenuti in cache i risultati grezzi della richiesta.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
it: Durata in secondi per la quale deve essere mantenuto in cache l'output HTML mostrato.

en: Custom time values must be numeric.
it: I valori di tempo personalizzati devono essere numerici.

en: Hide contextual links
it: Nasconde i link contestuali

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
it: Seglie se visualizzare o meno i link contestuali per questa vista.

en: Hide contextual links on this view.
it: Nasconde i link contestuali per questa vista.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
it: Aggiunge un link "altro" in fondo alla vista, che punterà alla visualizzazione pagina. Se sono presenti più di una visualizzazione pagina, il link punterà al display specificato nelle impostazioni avanzate della sezione 'collega visualizzazione'. È possibile sovrascrivere l'URL nelle impostazioni di 'collega visualizzazione'.

en: Display 'more' link only if there is more content
it: Visualizza il link leggi-tutto solo se è presente più di un contenuto

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
it: Non selezionare questo pulsante di opzione per visualizzare il link leggi-tutto anche se non ci sono più elementi da visualizzare.

en: View: !view: !display
it: Vista: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
it: I filtri esposti mostrati nei blocchi richiedono "usa AJAX" per funzionare correttamente.

en: Number of pager links visible
it: Il numero di link per la paginazione visibili

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
it: Specifica il numero di link alle pagine da visualizzare nella paginazione.

en: A lists of labels for the controls in the pager
it: Una lista di etichette per i controlli nella paginazione

en: Text for "first"-link
it: Il testo per il link 'prima'

en: Text for "previous"-link
it: Il testo per il link 'precedente'

en: Text for "next"-link
it: Il testo per il link 'prossima'

en: Text for "last"-link
it: Il testo per il link 'ultima'

en: Pure Distinct
it: Distinzione pura

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
it: Questa opzione impedirà a Views di aggiungere la colonna base al campo distinct. Se l'opzione non è selezionata e la colonna base è una chiave primaria, una distinct non pura non funzionerà correttamente perché la chiave primaria è sempre unica.

en: Query Tags
it: Etichette per la query

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
it: Se impostate, queste etichette saranno aggiunte alla query e potranno essere utilizzate per identificare la query in un modulo. Ciò può essere utile per alterare le query.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
it: Le etichette della query possono contenere caratteri minuscoli alfabetici e trattini bassi.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
it: Il campo che verrà utilizzato come pubDate dell'elemento RSS per ogni riga. Deve essere in formato RFC 2822.

en: GUID settings
it: Impostazioni GUID

en: GUID field
it: Campo GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
it: L'identificatore unico globale per l'oggetto RSS.

en: GUID is permalink
it: GUID è un permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
it: Il GUID dell'elemento RSS è un permalink.

en: Add views row classes
it: Aggiunge classi alle righe di Views

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Aggiunge le classi predefinite alle righe come views-row-1 all'output. È utilizzabile per ridurre rapidamente la quantità di markup che la vista produce per impostazione predefinita, a costo di rendere più difficile l'applicazione del CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
it: Aggiunge le classi per le strisce (pari/dispari) e prima/ultima riga

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
it: Aggiunge le classi CSS alla prima ed ultima riga, così come le classi odd/even.

en: Force using fields
it: Forza l'utilizzo dei campi

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
it: Se né la riga né il plugin dello stile supportano i campi, questo campo ne consente l'utilizzo, così per esempio sarà possibile utilizzare 'raggruppare per'.

en: Browse available tokens.
it: Sfoglia i token disponibili.

en: Loading token browser...
it: Caricamento del browser dei token...

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
it: Fornisci un testo da mostrare se il campo contiene un risultato vuoto. Puoi includere HTML. Puoi inserire dati presi da questa vista in base ai "parametri di sostituzione" nella sezione "Riscrittura risultati" sottostante.

en: The revision NID of the content revision.
it: Il revision NID della revisione del contenuto.

en: Expose sort order
it: Esponi il cirterio di ordinamento

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
it: Consente all'utente di scegliere il criterio di ordinamento. Se l'ordinamento non è esposto, le impostazioni del criterio per ogni ordinamento ne determineranno l'ordine.

en: Short description of table
it: Descrizione breve della tabella

en: Include a caption for better accessibility of your table.
it: Include una didascalia per una migliore accessibilità della tabella.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
it: Questo valore sarà mostrato come attributo table-summary nell'html. Usalo per offrire un riassunto delle tabelle complesse.

en: Selector label
it: Etichetta del selettore

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
it: Il testo che apparirà come etichetta dell'elemento selettore. Se vuoto, non verrà usata alcuna etichetta.

en: Use a custom %field_name
it: Usa un %field_name personalizzato

en: Tracker - User
it: Tracciamento - Utente

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Indica se il nodo è stato pubblicato o no. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: No path is set
it: Nessun percorso impostato

en: Remove search score
it: Rimuovi il punteggio di ricerca.

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
it: Spunta questo box per rimuovere il punteggio di ricerca dalla query. Quando si usa questo filtro, aiuta a ridurre i risultati di ricerca duplicati.

en: Search bar
it: Barra di ricerca

en: User counts
it: Contatore utenti

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
it: Se <a href="@modules">attivi il modulo advanced help</a>, Views fornirà un aiuto migliore e più completo. <a href="@hide">Puoi disabilitare questo messaggio nella pagina impostazioni di Views.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
it: Se installi il modulo advanced help da !href, Views fornirà un aiuto migliore e più completo. <a href="@hide">Puoi disabilitare questo messaggio nella pagina impostazioni di Views.</a>

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Set this field to display inline
it: Imposta questo campo su "mostra in linea"

en: Hide menu tab
it: Nascondi la scheda del menu

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
it: Mostra le voci di menu sono nei link contestuali. La scheda del menu non dovrebbe essere mostrata.

en: Available buttons
it: Pulsanti disponibili

en: Detect if tar is part of the extension
it: Rileva se tar è parte dell'estensione

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
it: Controlla se l'estensione precedente è '.tar' e in tal caso aggiungile, così da vedere 'tar.gz' o 'tar.bz2' anzichè solo 'gz'.

en: Left field
it: Campo sinistro

en: Right field
it: Campo destro

en: Fields comparison
it: Confronto campi

en: Compare database fields against eachother.
it: Confronta campi di database tra loro.

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
it: Usa il confronto campi per filtrare i risultati della vista.

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
it: Se attivata, i permessi di accesso per il rendering dell'entità non verranno controllati.

en: Choose how render dates and times
it: Scegli come visualizzare date e orari

en: - Restricted access -
it: - Accesso riservato -

en: Recurring event rule
it: Regola per evento ricorrente

en: End date date
it: Data finale

en: Changes to date attributes only effects new or updated content.
it: I cambiamenti agli attributi data hanno effetto solo su contenuti nuovi o aggiornati.

en: Time ago (with "ago" appended) for today's date, but not for other dates
it: Tempo fa (con "fa" accodato) per la data attuale, ma non per altre date

en: Second date format
it: Formato seconda data

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
it: Il formato data che sarà usato per visualizzare date diverse da oggi.

en: Custom date format of second date
it: Formato data personalizzato della seconda data

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se viene scelto "Personalizzato" in "Formato seconda data", vedere <a href="@url" target="_blank">il manuale PHP</a> per i formati data. Altrimenti, inserisci il numero di differenti unità di tempo da mostrare (predefinito 2).

en: Operator label
it: Etichetta operatore

en: This will appear before your operator select field.
it: Questo apparirà prima del campo di scelta operatore.

en: Displays messages in the area.
it: Mostra messaggi nell'area.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
it: Lasciare in bianco per tutti. In caso contrario, il primo termine selezionato sarà il valore predefinito al posto di "Qualsiasi".
