Breakpoints (7.x-1.6) - en to de translation catalogue (35 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Groups
de: Gruppen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Enable
de: Aktivieren

en: Disable
de: Deaktivieren

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Weight
de: Gewichtung

en: Settings
de: Einstellungen

en: Import
de: Importieren

en: Export
de: Exportieren

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Create
de: Erstellen

en: create
de: erstellen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Source
de: Quelle

en: Delete
de: Löschen

en: Machine name
de: Systemname

en: Add a new group
de: Neue Gruppe hinzufügen

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
de: Der Name wird in URLs für generierte Bilder verwendet. Nur alphanumerische Zeichen in Kleinschreibung, Unterstriche (_) und Bindestriche (-) verwenden.

en: Image style
de: Bildstil

en: group name
de: Gruppenname

en: Add responsive style
de: Responsiven Stil hinzufügen

en: Add a responsive image style
de: Einen responsiven Bildstil hinzufügen

en: Multipliers
de: Multiplikatoren

en: Administer Breakpoints
de: Breakpoints verwalten

en: Administer all breakpoints
de: Alle Breakpoints verwalten

en: Manage breakpoints
de: Breakpoints verwalten

en: All breakpoints
de: Alle Breakpoints

en: Label is required.
de: Beschriftung ist erforderlich.

en: Hide overridden breakpoints
de: Übersteuerte Breakpoints ausblenden

en: Manage multipliers
de: Multiplikatoren verwalten

en: Manage breakpoint settings
de: Breakpoint-Einstellungen verwalten
