Campaignion (7.x-1.18) - en to it translation catalogue (92 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: Message
it: Messaggio

en: Country
it: Paese

en: none
it: nessuno

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Save
it: Salva

en: Region
it: Regione

en: Theme
it: Tema

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Options
it: Opzioni

en: Done
it: Fatto

en: Post
it: Contenuto

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Never
it: Mai

en: To
it: A

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: active
it: attivo

en: Introduction
it: Introduzione

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Other
it: Altro

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Channel
it: Canale

en: Operator
it: Operatore

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Close
it: Chiudi

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: Phone number
it: Telefono

en: Gender
it: Sesso

en: Features
it: Funzionalità

en: Activity
it: Attività

en: Lists
it: Liste

en: Less than
it: Minore di

en: or
it: o

en: from
it: da

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Street address
it: Indirizzo

en: User name
it: Nome utente

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Illegal information. Data not submitted.
it: Informazioni non consentite. Dati non inviati.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: is
it: è

en: Node Reference
it: Riferimento Nodo

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Date range
it: Intervallo date

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Columns
it: Colonne

en: Family
it: Cognome

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: and
it: e

en: Delete contact
it: Elimina contatto

en: Translate
it: Traduci

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: yearly
it: annuale

en: monthly
it: mensile

en: Draft
it: Bozza

en: Form components
it: Campi del form.

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Preferred language
it: Lingua preferita

en: Component value
it: Valore del componente

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Label for the checkbox
it: Etichetta per la casella di selezione

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
it: Leggi tutto<span class="element-invisible"> su @title</span>

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: female
it: donna
