Campaignion (7.x-2.15) - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Groups
hi: समूह

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: none
hi: कोई नहीं

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Email
hi: ईमेल

en: Options
hi: विकल्प

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Post
hi: पोस्ट

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: To
hi: को

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: active
hi: उपलब्ध

en: OK
hi: ठीक है

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: Other
hi: अन्य

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Lists
hi: सूचियों

en: Less than
hi: से कम

en: or
hi: अथवा

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: is
hi: है

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: and
hi: और

en: Delete contact
hi: संपर्क मिटाएँ

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Draft
hi: प्रारूप

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Add tag
hi: उपनाम जोड़े

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
hi: और अधिक पढ़ें<span class="element-invisible"> @title</span>

en: Select your targets
hi: अपने लक्ष्यों का चयन करें
