Campaignion (7.x-2.15) - en to id translation catalogue (93 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Email address
id: Alamat email

en: Groups
id: Grup-grup

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: none
id: tidak ada

en: Node ID
id: ID Node

en: Save
id: Simpan

en: Region
id: Wilayah

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Options
id: Opsi

en: Done
id: Selesai

en: Post
id: Pos

en: Client ID
id: ID Klien

en: Never
id: Tidak pernah

en: To
id: Untuk

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: active
id: aktif

en: Widget
id: Piranti

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Other
id: Lainnya

en: Select all
id: Pilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Close
id: Tutup

en: City
id: Kota

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: API key
id: Kunci API

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Features
id: Fitur

en: Activity
id: Aktifitas

en: Lists
id: Daftar

en: Less than
id: Kurang dari

en: or
id: atau

en: from
id: dari

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Street address
id: Alamat jalan

en: User name
id: Nama pengguna

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Loading...
id: Memuat...

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: is
id: adalah

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Newsletter
id: Kabar berlangganan

en: Columns
id: Kolom

en: Offset
id: Letak

en: Family
id: Famili

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: and
id: dan

en: Behavior
id: Perilaku

en: Delete contact
id: Hapus kontak

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Radios
id: Radio

en: Save as draft
id: Simpan sebagai draft

en: Credentials
id: Kredensial

en: Draft
id: Konsep

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Preferred language
id: Bahasa pilihan

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
id: Baca selebihnya<span class="element-invisible"> mengenai @title</span>

en: Asc
id: Urutan turun
