Campaignion (7.x-2.19) - en to ja translation catalogue (117 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Groups
ja: グループ

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: none
ja: なし

en: Node ID
ja: ノードID

en: Save
ja: 保存

en: Region
ja: リージョン

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: Done
ja: 完了

en: Post
ja: 投稿

en: Submission information
ja: 送信情報

en: Never
ja: なし

en: To
ja: 宛先

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: active
ja: アクティブ

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Introduction
ja: 序文

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Other
ja: その他

en: Select all
ja: 全て選択

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Channel
ja: チャンネル

en: Operator
ja: オペレータ

en: Close
ja: 閉じる

en: City
ja: 市区町村

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Gender
ja: 性別

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Features
ja: フィーチャー

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Lists
ja: リスト

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: or
ja: または

en: Duplicate
ja: 複製

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Street address
ja: 番地その他

en: User name
ja: ユーザー名

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Loading...
ja: ロード中…

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Illegal information. Data not submitted.
ja: 不正な情報です。データは送信されませんでした。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Apply
ja: 適用

en: is
ja: が

en: Node Reference
ja: ノード参照

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Opt-out
ja: オプトアウト

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: contains
ja: 含む

en: does not contain
ja: 含まない

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: and
ja: かつ

en: Behavior
ja: 動作

en: Delete contact
ja: コンタクトの削除

en: Translate
ja: 翻訳

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: yearly
ja: 年次

en: monthly
ja: 月次

en: Credentials
ja: 資格情報

en: is not
ja: ではない

en: Draft
ja: 下書き

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Form components
ja: フォームコンポーネント

en: No language
ja: 言語なし

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Preferred language
ja: 選択言語

en: Component value
ja: コンポーネントの値

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
ja: <span class="element-invisible">@title について</span>もっと読む

en: Asc
ja: 昇順

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Master
ja: マスター

en: regular expression
ja: 正規表現

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照
