Campaignion (7.x-2.36) - en to fr translation catalogue (138 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Groups
fr: Groupes

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: none
fr: aucun(e)

en: Bulk edit
fr: Modification en masse

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Save
fr: Enregistrer

en: Region
fr: Région

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Email
fr: Courriel

en: Done
fr: Terminé

en: Post
fr: Publier

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Never
fr: Jamais

en: To
fr: À

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: active
fr: actif(s)

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Other
fr: Autre

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Your email
fr: Votre courriel

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Contact ID
fr: Identifiant (ID) de contact

en: Redirect to
fr: Rediriger vers

en: Channel
fr: Canal

en: Operator
fr: Opérateur

en: Close
fr: Fermer

en: City
fr: Ville

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Sort by
fr: Trier par

en: Gender
fr: Sexe

en: to
fr: à

en: API key
fr: Clé d'API

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Activity
fr: Activité

en: Lists
fr: Listes

en: Less than
fr: Inférieur

en: or
fr: ou

en: from
fr: Expéditeur

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: ZIP code
fr: Code postal

en: Email confirmation
fr: Courriel de confirmation

en: Street address
fr: Adresse

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Illegal information. Data not submitted.
fr: Information invalide. Données non soumises.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: is
fr: est

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Opt-out
fr: Abonnement coché par défaut

en: Mailchimp
fr: MailChimp

en: Columns
fr: Colonnes

en: Offset
fr: Décalage

en: Family
fr: Famille

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: Machine name
fr: Nom système

en: and
fr: et

en: Campaign
fr: Campagne

en: Behavior
fr: Comportement

en: Delete contact
fr: Supprimer le contact

en: Translate
fr: Traduire

en: Radios
fr: Boutons radios

en: If
fr: Si

en: Remove tag
fr: Supprimer la balise

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Save as draft
fr: Enregistrer comme brouillon

en: yearly
fr: annuel

en: monthly
fr: mensuel

en: Donations
fr: Dons

en: Credentials
fr: Accréditation

en: is not
fr: n'est pas

en: Draft
fr: Brouillon

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Mobile number
fr: Numéro de GSM

en: Petition
fr: Pétition

en: View page
fr: Voir la page

en: Thank you page
fr: Page de remerciements

en: Form components
fr: Composants du formulaire

en: No language
fr: Pas de langue

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: matches
fr: correspondent

en: does not match
fr: ne correspond pas

en: Preferred language
fr: Langue préférée

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Component value
fr: Valeur du composant

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Label for the checkbox
fr: Étiquette de la case à cocher

en: Invalid data
fr: Données invalides

en: Currency symbol
fr: Symbole de la devise

en: Redirect destination
fr: Adresse de redirection

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fr: En savoir plus <span class="element-invisible"> à propos de @title</span>

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Wizard
fr: Assistant

en: Master
fr: Principal

en: regular expression
fr: expression régulière

en: female
fr: femelle

en: !title: !field
fr: !title : !field

en: Node for webform
fr: Nœud pour webform

en: Possible spam attempt from @remote !message
fr: Tentative de spam potentielle depuis @remote !message
