Community Forge - Hamlets (7.x-1.6) - en to it translation catalogue (105 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Transactions
it: Transazioni

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Quantity
it: Quantità

en: None
it: Nessuno

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Galleries
it: Gallerie

en: Manage
it: Gestisci

en: Event
it: Evento

en: Keywords
it: Parole chiave

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Printer-friendly version
it: Versione stampabile

en: submit
it: invia

en: Year
it: Anno

en: Block
it: Blocco

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Comment
it: Commento

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Desc
it: Disc

en: Company
it: Azienda

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: here
it: qui

en: Other
it: Altro

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Position
it: Posizione

en: Send to
it: Invia a

en: Street
it: Via

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Updated date
it: Data modifica

en: File attachments
it: File allegati

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Caption
it: Didascalia

en: Are you sure?
it: Si è sicuri?

en: Visitor
it: Visitatore

en: Balance
it: Saldo

en: Received
it: Ricevuto

en: Street address
it: Indirizzo

en: Post Code
it: Codice postale

en: County
it: Contea

en: Document
it: Documento

en: Documents
it: Documenti

en: Minutes
it: Minuti

en: Menus
it: Menù

en: Global
it: Globale

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Family name
it: Cognome

en: Telephone
it: Telefono

en: Attach to
it: Allega a

en: Offset
it: Scostamento

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Report
it: Resoconto

en: Choose
it: Scegli

en: Username:
it: Nome utente:

en: Premise
it: Edificio

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
it: Hai provato ad usare un link per l'accesso valido una volta sola che è scaduto. Richiedine uno nuovo usando il form qui sotto.

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
it: Questa vista sarà visualizzata visitando questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia qualcosa del tipo "percorso/%/%/feed" oppure "percorso/%/%/rss.xml", mettendo un % nel percorso per ogni parametro definito nella vista.

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: View full page month
it: Visualizza il mese in una pagina intera

en: Offer
it: Offerta

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
it: <a href="@url">Visita il nuovo sito</a>.

en: Contact @username
it: Contatta @username

en: View published content
it: Visualizza contenuti pubblicati

en: There is currently no content classified with this term.
it: Attualmente nessun contenuto è stato classificato con questo termine.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
it: Un altro utente (%other_user) è già connesso al sito da questo computer, ma stai cercando di usare un link per il ripristino della password per l'utente %resetting_user. Per favore <a href="!logout">disconettiti</a> e prova nuovamente.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
it: Il link di accesso su cui hai fatto clic non è valido.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
it: Hai tentato di utilizzare un collegamento valido solo una volta che è già stato utilizzato o non è più valido. Richiedine uno nuovo usando il form qui sotto.

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
it: Dettagli del profilo utente per [user:name] su [site:name] (in attesa di approvazione)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
it: Dettagli del profilo utente per [user:name] su [site:name] (approvato)

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: Master
it: Principale

en: Reply to
it: Rispondi a

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
it: Si è verificato un errore irreversibile. È possibile trovare il il messaggio di errore di seguito. Si consiglia di copiare negli appunti l'errore come riferimento.
