Community Forge - Hamlets (7.x-1.7) - en to hu translation catalogue (147 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: Payer
hu: Fizető

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: Actions
hu: Műveletek

en: Description
hu: Leírás

en: Log
hu: Napló

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: None
hu: Nincs

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Galleries
hu: Galériák

en: Manage
hu: Kezelés

en: Event
hu: Esemény

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: FAQ
hu: GY.I.K.

en: Printer-friendly version
hu: Nyomtatóbarát változat

en: submit
hu: beküldés

en: Year
hu: Év

en: Block
hu: Blokk

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Left sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: Right sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: Footer
hu: Lábléc

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Last login
hu: Utolsó bejelentkezés

en: Gallery
hu: Galéria

en: Random image
hu: Véletlenszerű kép

en: Normal
hu: Általános

en: Advanced
hu: Haladó

en: Month
hu: Hónap

en: Details
hu: Részletek

en: Desc
hu: Csökk

en: OR
hu: VAGY

en: Company
hu: Cég

en: Members
hu: Tagok

en: Getting started
hu: Indulás

en: Week
hu: Hét

en: Day
hu: Nap

en: here
hu: ide

en: Upcoming events
hu: Közelgő események

en: Other
hu: Egyéb

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Recent comments
hu: Friss hozzászólások

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Send to
hu: Címzett

en: Stats
hu: Statisztika

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Share
hu: Megosztás

en: File attachments
hu: Csatolmányok

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Are you sure?
hu: Biztos?

en: Visitor
hu: Látogató

en: My profile
hu: Saját profil

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Received
hu: Kapott

en: Street address
hu: Utca

en: Post Code
hu: Irányítószám

en: County
hu: Megye

en: Document
hu: Dokumentum

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Minutes
hu: Perc

en: News
hu: Hírek

en: Welcome message
hu: Üdvözlőüzenet

en: Menus
hu: Menük

en: Google Maps API key
hu: Google Térkép API kulcs

en: Global
hu: Általános

en: Misc
hu: Egyéb

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Family name
hu: Családi név

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Attach to
hu: Csatolás ehhez

en: Offset
hu: Eltolás

en: Content bottom
hu: Tartalom alja

en: Web page
hu: Weboldal

en: Report
hu: Beszámoló

en: Contact email
hu: Kapcsolattartó e-mail címe

en: I agree
hu: Elfogadom

en: Choose
hu: Választás

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Broadcast
hu: Üzenet a csoportnak

en: Manage galleries
hu: Galériák kezelése

en: Phones
hu: Telefonok

en: Premise
hu: Helyiség

en: Masquerade
hu: Álcázás

en: Phone Numbers
hu: Telefonszámok

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
hu: Az egyszer használatos bejelentkezési hivatkozás lejárt. Az alábbi űrlapon új hivatkozás igényelhető.

en: No results
hu: Nincs eredmény

en: Inherit exposed filters
hu: Felfedett szűrők öröklése

en: Multiple displays
hu: Összetett megjelenítés

en: Attach before or after the parent display?
hu: Csatolás a szülő megjelenítés elé vagy mögé?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
hu: A hírolvasó ikonja csak a kiválasztott megjelenítéseken fog megjelenni.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
hu: Ez a nézet ennek az útvonalnak a meglátogatásával lesz elérhető a webhelyen. Javasolt, hogy az útvonal ilyen legyen: „path/%/%/feed” vagy „path/%/%/rss.xml”, ahol a nézetben meghatározott minden argumentumhoz egy % jel van elhelyezve az útvonalban.

en: Upcoming
hu: Közelgő

en: @drupal installation complete
hu: A @drupal telepítése sikeres volt

en: Payee
hu: Kedvezményezett

en: View full page month
hu: Hónap egészoldalas megtekintése

en: Mobile phone
hu: Mobil

en: Offer
hu: Ajánlat

en: Manage content
hu: Tartalom kezelése

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Inherit pager
hu: Lapozó öröklése

en: Render pager
hu: Lapozó formázása

en: Congratulations, you installed @drupal!
hu: A <em>@drupal</em> telepítése sikerült, gratulálunk!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
hu: A fenti üzeneteket át kell nézni az <a href="@url">új webhely</a> meglátogatása előtt.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
hu: <a href="@url">Az új webhely meglátogatása</a>.

en: Contact @username
hu: Kapcsolat: @username

en: View published content
hu: Közzétett tartalmak megtekintése

en: There is currently no content classified with this term.
hu: A kifejezés nincs kapcsolva egyetlen tartalomhoz sem.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
hu: %resetting_user felhasználó a kibocsátott egyszeri beléptető hivatkozást nem használhatja, mert a számítógépről egy másik felhasználó (%other_user) már bejelentkezett a webhelyre. <a href="!logout">Kijelentkezés</a> után a belépés a hivatkozáson keresztül újrapróbálható.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
hu: Az egyszeri bejelentkezési hivatkozás érvénytelen.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
hu: Az egyszeri bejelentkezési hivatkozás már fel lett használva, vagy érvényessége lejárt. Az alábbi űrlapon új hivatkozás igényelhető.

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
hu: [site:name] webhelyen [user:name] felhasználó adatai (jóváhagyásra várva)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
hu: [site:name] webhelyen [user:name] felhasználó adatai (elfogadott)

en: Administrative area
hu: Közigazgatási terület

en: Make a payment
hu: Saját tranzakció létrehozása

en: Asc
hu: Növ

en: Exchanges
hu: Cserék

en: Inherit contextual filters
hu: Környezetfüggő szűrők öröklése

en: Master
hu: Mester

en: Reply to
hu: Válasz

en: Upcoming events block
hu: Közelgő események blokk

en: Printed on @date
hu: Kinyomtatva: @date

en: Anything else
hu: Egyéb

en: Document title
hu: Dokumentum címe

en: Member @uid
hu: Tag @uid

en: Other phone
hu: Másik telefon

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
hu: Helyrehozhatatlan hiba történt. Későbbi hivatkozás céljából ajánlott vágólapra menteni az alább olvasható hibaüzenetet.

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Last edited by !name
hu: Utoljára szerkesztette !name
