Community Forge - Hamlets (7.x-1.9) - en to tr translation catalogue (112 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Payer
tr: Ödeyen

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Actions
tr: Eylemler

en: Description
tr: Açıklama

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: Quantity
tr: Miktar

en: Categories
tr: Kategoriler

en: None
tr: Hiçbiri

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Back
tr: Geri

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Manage
tr: Yönetim

en: Event
tr: Olay

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Printer-friendly version
tr: Yazıcı dostu sürüm

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Block
tr: Blok

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Comment
tr: Yorum

en: Last login
tr: Son giriş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Desc
tr: Azalan

en: OR
tr: VEYA

en: Company
tr: Şirket

en: Members
tr: Üyeler

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: here
tr: buraya

en: Upcoming events
tr: Yaklaşan etkinlikler

en: Other
tr: Diğer

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Position
tr: Konum

en: Send to
tr: Alıcı

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Share
tr: Paylaş

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Caption
tr: Başlık

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Balance
tr: Bakiye

en: Received
tr: Alındı

en: Street address
tr: Adres

en: Province / Region
tr: İl / Bölge

en: Document
tr: Belge

en: Documents
tr: Belgeler

en: Minutes
tr: Dakika

en: Menus
tr: Menüler

en: Global
tr: Genel

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Telephone
tr: Telefon

en: Attach to
tr: Şuraya ekle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Content bottom
tr: İçeriğin altında

en: Web page
tr: Web sayfası

en: Report
tr: Rapor

en: Member
tr: Üye

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Broadcast
tr: Duyur

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
tr: Süresi geçmiş bir tek-seferlik giriş bağlantısını kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yeni bir tane isteyin.

en: contact
tr: iletişim

en: Inherit exposed filters
tr: Gösterilen süzgeçleri miras al

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Attach before or after the parent display?
tr: Üst öğe görüntüsünün öncesine mi, sonrasına mı eklensin?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
tr: Besleme simgesi yalnızca seçilen görüntüler için kullanılabilir olur.

en: @drupal installation complete
tr: @drupal kurulumu tamamlandı

en: Inherit pager
tr: Sayfa düzenleyiciyi miras al

en: Render pager
tr: Sayfa düzenleyici görüntüsünü oluştur

en: Congratulations, you installed @drupal!
tr: Tebrikler, @drupal'ı yüklediniz!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
tr: <a href="@url">Yeni sitenizi</a> ziyaret etmeden önce yukarıdaki iletileri gözden geçirin.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
tr: <a href="@url">Sitenizi ziyaret edin</a>.

en: Contact @username
tr: Eriş (@username)

en: View published content
tr: Yayınlanmış içeriği görüntüle

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
tr: Başka bir kullanıcı (%other_user) bu bilgisayarda zaten giriş yapmış durumda, fakat siz %resetting_user kullanıcısı için tek-seferlik bağlantı kullanmaya çalıştınız. Lütfen <a href="!logout">çıkış yapın</a> ve bağlantıyı kullanmayı tekrar deneyin.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
tr: Tıkladığınız tek seferlik giriş bağlantısı geçersiz.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
tr: Kullanılmış veya artık geçerli olmayan bir tek-seferlik giriş bağlantısı kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yenisini isteyiniz.

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
tr: [site:name] sitesinden [user:name] için hesap detayları (yönetici onayını bekliyor)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
tr: [site:name] sitesinden [user:name] için hesap detayları (onaylandı)

en: Asc
tr: Artan

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: Master
tr: Ana (master)

en: Upcoming events block
tr: Yakındaki etkinlikler bloğu

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
tr: Kurtarılamaz bir hata oluştu. Aşağıda hata iletisini bulabilirsiniz. Hata iletisinin başvurulmak üzere panoya kopyalanması önerilir.
