CiviCRM Starter Kit (7.x-3.3-rc1) - en to ar translation catalogue (661 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Create !type
ar: انشئ !type

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Project
ar: المشروع

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Node
ar: العقدة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: term
ar: مصطلح

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Not found
ar: غير موجود

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدا

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: System
ar: النظام

en: Amount
ar: المبلغ

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Desc
ar: تنازلي

en: OR
ar: أو

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Events
ar: الفعاليات

en: here
ar: هنا

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Appearance
ar: المظهر

en: Role
ar: الدور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Site off-line message
ar: رسالة وضع خارج الخط

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ar: الرسالة التي ستعرض للزوار عندما يكون الموقع خارج الخط.

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Port
ar: منفذ

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: normal
ar: عادية

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: WIDTHxHEIGHT
ar: العرض×الارتفاع

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Countries
ar: الدول

en: Clear
ar: مسح

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Full text
ar: كامل المتن

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Undo
ar: تراجع

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Randomize
ar: عشوائي

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: Revert
ar: استرجع

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: warning
ar: تحذير

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Superscript
ar: نص علوي

en: revert
ar: استرجاع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Not published
ar: لم ينشر

en: MB
ar: م.بايت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: image
ar: صورة

en: Themes
ar: الحلل

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: disable
ar: تعطيل

en: date
ar: تاريخ

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Parent Fieldset
ar: مجموعة الحقول الأم

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: low
ar: منخفضة

en: high
ar: عالية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Display on separate page
ar: في صفحة منفصلة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Translation
ar: الترجمة

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Publish
ar: انشر

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: Space
ar: فراغ

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: Aggregator
ar: مجمع

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Data
ar: المعطيات

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Or
ar: أو

en: About
ar: حول

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: field
ar: حقل

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Acronym
ar: اختصار

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ar: الأبعاد القصوى المسموح بها للصور (مثلا 640x480). ادخل 0 لاطلاق الأبعاد بلا حدود. ان أتيح <a href="!image-toolkit-link">عدة معالجة صور</a> على الخادوم سيتم تقليص أبعاد أي صور تتعدى الحد المسموح به.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: translate
ar: ترجمة

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: The comment you are replying to does not exist.
ar: التعليق الذي ترد عليه غير موجود.

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: form
ar: استمارة

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: contact
ar: اتصال

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: - All -
ar: - الكل -

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Edit e-mail settings
ar: تعديل إعدادات البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitted on %date
ar: تم الإرسال في %date

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.

en: Average !mu including zeros/blanks
ar: معدل !mu مع احتساب الأصفار/الفراغات

en: Zero/blank
ar: صفر/فارغ

en: More stats »
ar: المزيد من الإحصاءات »

en: %name field value must be greater than @min.
ar: قيمة الحقل %name يجب أن تكون أكبر من @min.

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح
