CKEditor - WYSIWYG HTML editor (7.x-1.5) - en to id translation catalogue (89 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: delete
id: hapus

en: Administer
id: Kelola

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: None
id: Tiada

en: Save
id: Simpan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Roles
id: Peran

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Example
id: Contoh

en: here
id: di sini

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Security
id: Keamanan

en: Default state
id: Status bawaan

en: Basic setup
id: Pengaturan dasar

en: Profile name
id: Nama profil

en: Roles allowed to use this profile
id: Peran yang diizinkan untuk menggunakan profil ini

en: Editor appearance
id: Tampilan editor

en: Cleanup and output
id: Bersihkan dan keluaran

en: Editor CSS
id: Pengedit CSS

en: Profile
id: Profil

en: You must give a profile name.
id: Anda harus memberikan nama profil

en: filters
id: filter

en: Visibility settings
id: Pengaturan visibilitas

en: Minimum rows
id: Minimum baris

en: Use inclusion or exclusion mode
id: Gunakan mode inklusi atau eksklusi

en: File browser settings
id: Pengaturan peramban berkas

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Show
id: Tampilkan

en: Web File Manager
id: Manajemen Berkas Web

en: Editor width
id: Lebar editor

en: or
id: atau

en: User management
id: Pengelolaan anggota

en: Permissions
id: Izin

en: permission
id: kewenangan

en: Path Filter
id: Filter jalur

en: Line break converter
id: Pengubah baris baru

en: Role precedence
id: Peran yang didahulukan

en: Site configuration
id: Konfigurasi situs

en: Examples
id: Contoh

en: Plugins
id: Plugin

en: API documentation
id: Dokumentasi API

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Examples:
id: Contoh:

en: Profiles
id: Profil

en: All buttons
id: Semua tombol

en: Skin
id: Kulit

en: clone
id: Klon

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: XSS Filter
id: Filter XSS

en: XSS Filter.
id: Filter XSS.

en: Switch to plain text editor
id: Ganti ke editor teks biasa.

en: Switch to rich text editor
id: Ganti ke editor teks kaya

en: Auto-detect language
id: Deteksi bahasa otomatis

en: Main setup
id: Pengaturan utama

en: Fields to exclude/include
id: Kolom untuk eksklusi/inklusi

en: Force simplified toolbar on the following fields
id: Paksa bilat alat sederhana pada kolom tersedia

en: System path to the private folder is: !system_path.
id: Jalur sistem untuk berkas pribadi adalah: !system_path.

en: Current path: !path
id: Jalur saat ini: !path

en: Security filters
id: Filter keamanan

en: Security settings
id: Pengaturan keamanan

en: Enter mode
id: Mode masuk

en: Font formats
id: Format font

en: Join summary
id: Gabungkan ringkasan

en: Split summary at cursor
id: Pisahkan ringkasan pada kursor

en: Show field name hint below each rich text editor
id: Tampilkan petunjuk nama kolom di bawah tiap rich teks editor

en: Configure the rich text editor.
id: Konfigurasi editor rich text

en: Use theme CSS
id: Gunakan CSS tema

en: Define CSS
id: Tentukan CSS

en: access ckeditor
id: akses ckeditor

en: Use CKEditor in a popup window
id: Gunakan CKEditor pada Jendela Popup

en: The language for the CKEditor interface.
id: Bahasa untuk menu-menu CKEditor

en: Error !msg
id: Kesalahan !msg

en: Error on retrieving data from module.
id: Kesalahan mengambil data dari modul.

en: Language direction
id: Arah bahasa
