CKEditor 4 - WYSIWYG HTML editor (7.x-1.8) - en to sv translation catalogue (85 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Language
sv: Språk

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: None
sv: Ingen

en: edit
sv: redigera

en: Save
sv: Spara

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Unknown
sv: Okänd

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Expanded
sv: Utfällt

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Roles
sv: Roller

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Example
sv: Exempel

en: here
sv: här

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Security
sv: Säkerhet

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Roles allowed to use this profile
sv: Roller med rätt att använda den här profilen

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: Profile
sv: Profil

en: You must give a profile name.
sv: Du måste ange ett profilnamn.

en: filters
sv: filter

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Minimum rows
sv: Minsta antal rader

en: Use inclusion or exclusion mode
sv: Använd läget inkludera eller exkludera

en: File browser settings
sv: Filhanterarens inställningar

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Show
sv: Visa

en: or
sv: eller

en: User management
sv: Användare

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: permission
sv: behörighet

en: Line break converter
sv: Konverterare för radbrytning

en: Role precedence
sv: Rollprioritet

en: Site configuration
sv: Inställningar

en: Examples
sv: Exempel

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Hide
sv: Dölj

en: Profiles
sv: Profiler

en: Skin
sv: Skal

en: clone
sv: klona

en: Image Browser
sv: Bildläsare

en: create a new profile
sv: skapa en ny profil

en: create the global profile
sv: skapa den globala profilen

en: Switch to plain text editor
sv: Byt till redigerare av typen ren text

en: Switch to rich text editor
sv: Byt till redigerare av typen Rich Text

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Auto-detect language
sv: Automatisk upptäckt av språk

en: Main setup
sv: Grundläggande inställning

en: Fields to exclude/include
sv: Fält att inkkludera/exkludera

en: Force simplified toolbar on the following fields
sv: Påtvinga förenklad verktygsmeny på följande fält

en: Enter mode
sv: Alternativ för Enter

en: Font formats
sv: Fontformat

en: Predefined styles
sv: Förvalda stilar

en: Predefined styles path
sv: Sökväg till förvalda stilar

en: Path to uploaded files
sv: Sökväg till uppladdade filer

en: Absolute path to uploaded files
sv: Fullständig sökväg till uppladdade filer

en: Join summary
sv: Lägg ihop sammanfattning

en: Split summary at cursor
sv: Avdela sammanfattning vid markören

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
sv: Detta proflnamn är reserverat. Välj ett annat namn.

en: Show field name hint below each rich text editor
sv: Visa hänvisning för fältnamnen nedanför varje redigerare av typen rich text.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: CKEditor: the ID for <a href="!excluding">excluding or including</a> this element is %fieldname.
sv: CKEditor: ID't för att <a href="!excluding">exkludera eller inkludera</a> detta element är %fieldname.

en: Text formats
sv: Textformat

en: Automatically detect the user language.
sv: Upptäck automatisk användarens språk.

en: Language direction
sv: Riktning på språk
