Classified advertising (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: user
it: utente

en: Content
it: Contenuto

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: Login
it: Accedi

en: Category
it: Categoria

en: Help
it: Aiuto

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Location
it: Posizione

en: Photos
it: Foto

en: Price
it: Prezzo

en: Navigation
it: Navigazione

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: User account
it: Profilo utente

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
it: Il menu <em>Utente</em> contiene collegamenti relativi al profilo utente, così come il collegamento per la disconnessione.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Footer first column
it: Piè pagina - Prima colonna

en: Footer second column
it: Piè pagina - Seconda colonna

en: Footer third column
it: Piè pagina - Terza colonna

en: Footer fourth column
it: Piè pagina - Quarta colonna

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
